Sylvia (2003)

plakat - Sylvia (2003)

opisy filmu

(7)
 • 1956 rok. 23-letnia Sylvia Plath jest uznawana za bardzo zdolną studentkę. Dzięki stypendium fundacji Fulbrighta, studiuje anglistykę na uniwersytecie Cambridge. Jej marzeniem jest zostać uznaną poetką. Jednak wiersz, który wysłała do magazynu uniwersyteckiego, nie zyskał uznania. Jednocześnie w tym samym magazynie wydrukowano wiersz Teda Hughesa. Sylvia, zafascynowana tą poezją, bardzo pragnie poznać jej autora.
  Do pierwszego spotkania dochodzi na przyjęciu, wydanym przez jeden z magazynów literackich. Choć Ted przybywa z inną dziewczyną, nie potrafi oderwać oczu od Sylvii. W końcu Ted i Sylvia spotykają się ponownie, w jego mieszkaniu w Londynie.
  Dochodzi do ślubu. Sylvia decyduje się poświęcić swoją energię na nadzorowanie rozwoju kariery literackiej Teda. Cierpliwie przepisuje na maszynie kolejne próbki jego twórczości i rozsyła je do literackich magazynów. Jej wysiłek zostaje nagrodzony, kiedy nadchodzi informacja, że Ted otrzymał Nowojorską Nagrodę Poetycką. Ta nagroda powoduje decyzję o wyjeździe małżeństwa Hughesów do Ameryki. Aurelia, matka Sylvii, wydaje na ich cześć przyjęcie powitalne. W trakcie tego wieczoru Aurelia bierze Teda i pokazuje mu miejsce w piwnicy, gdzie Sylvia próbowała popełnić samobójstwo. Aurelia prosi Teda, by ten był dobry dla jej córki.
  Ted i Sylvia wynajmują letni domek na Cape Cod, by cały swój czas poświęcić pisaniu. Sylvia marzy o własnych tomikach i powieściach, ale kiedy zasiada do maszyny, czuje pustkę w środku. Ted bezskutecznie próbuje pocieszyć żonę.
  Uciekając przed problemami, Ted i Sylvia powracają do Londynu. Sylvia rodzi córeczkę, Friedę. Jej pierwszy tomik poetycki - "Kolos" - nie zyskuje szerokiego uznania. Tymczasem pozycja Teda wciąż rośnie, umacniana przez pochlebne opinie takich krytyków, jak Al Alvarez. Porozumienie między małżonkami jest coraz mniejsze.
  Sylvia i Ted decydują się na przeprowadzkę do Devon. Tuż przed wyjazdem poznają małżeństwo Davida i Assię Weville'ów. W Devonie rodzi się syn Hughesów, Nicholas. Obie pary spotykają się ponownie w nowym domu Hughesów. Sylvia odkrywa, że Teda i Assię zaczyna łączyć uczucie. Wściekła, wyrzuca Weville'ów z domu. Ted wyjeżdża do Londynu, by pracować nad kolejną książką, jednak Sylvia szybko odkrywa prawdę: romans Teda i Assii przerodził się w klasyczny związek. Ted decyduje się odejść od Sylvii. Jej wściekłość i gniew dostarczają mu pretekstu do stworzenia nowych, znakomitych dzieł literackich.
  Sylvia czuje się w Devon coraz bardziej odizolowana. Decyduje się na powrót do Londynu, gdzie znajduje nowe mieszkanie na Primose Hill. Trwa zima stulecia. Depresja Sylvii pogłębia się do tego stopnia, że kobieta orientuje się w pewnym momencie, że nie jest już w stanie dłużej opiekować się dziećmi.

 • Historia niedocenionej za życia angielskiej poetki Sylvii Plath. Sylvia przyszłego męża poznaje na jednym z uniwersytetów. Łączy ich sposób patrzenia na świat i miłość do poezji. Wspólnie marzą, by zostać sławnymi autorami. Jednak to Ted, dzięki pomocy Sylvii osiąga sukces. Plath skrupulatnie przepisuje na maszynie teksty męża i prowadzi korespondencję z gazetami. W końcu Ted otrzymuje prestiżową nagrodę i zyskuje międzynarodową sławę. Sylvia jest coraz częściej sama, rodzi dzieci i w krótkich, wolnych chwilach pisze wiersze. Ted, adorowany przez krytyków i piękne kobiety, szybko nudzi się monotonią małżeństwa. Sylvia wciąż wierząc w jego uczucie decyduje się wydać swoje wiersze. Ted odchodzi w końcu do innej kobiety, Sylvia zaś załamana samotnością i fatalnymi recenzjami swojej twórczości popada w depresję, która kończy się dla niej tragicznie.

 • Biografia amerykańskiej pisarki Sylwii Plath, autorki m.in. "Szklanego klosza". Głównym wątkiem filmu jest toksyczny związek z angielskim poetą Tedem Hughesem. Film zachwycił wszystkich na Londyńskim Festiwalu Filmowym.
  Film jest historią tragicznego i burzliwego małżeństwa słynnego angielskiego poety Teda Hughesa z amerykańską pisarką Sylwią Plath, autorką kultowej książki "Szklany klosz", która w wieku 31 lat popełniła samobójstwo.
  [opis dystrybutora]

 • Rok 1956. 23-letnia Amerykanka Sylvia Plath dzięki stypendium studiuje anglistykę na uniwersytecie Cambridge. Marzy, aby zostać uznaną poetką. Na przyjęciu poznaje swojego ulubionego poetę Teda Hughesa. Choć Ted przybywa z inną dziewczyną, nie potrafi oderwać oczu od Sylvii. Po ślubie Sylvia decyduje poświęcić swoją energię na nadzorowanie rozwoju kariery literackiej Teda.

 • Film przedstawia opowieść o wielkiej miłości Sylvii Plath (Gwyneth Paltrow) do męża Teda (Daniel Craig) - świetnego poety i łamacza kobiecych serc. Życie było dla Sylvii szczodre, ale i bezlitosne, przyniosło jej fortunę i pecha. Wrażliwość, talent, wielkie uczucie, ale także schizofrenię oraz samobójczą śmierć w tragicznych okolicznościach. Miała 31 lat, kiedy pewnego lutowego ranka 1963 roku, przygotowywała swoim małym dzieciom śniadania, po czym otworzyła w kuchni kurki gazu...

 • "Sylvia" opowiada tragiczną historię amerykańskiej poetki - Sylvii Plath. Film opisuje jej burzliwe małżeństwo z Tedem Hughesem, oraz samobójczą śmierć w wieku zaledwie 31 lat. Kobieta poznaje swego przyszłego męża na przyjęciu wydanym przez jeden z magazynów literackich. Szybko zakochują się w sobie i pobierają. Oboje marzą o sławie i uznaniu dla ich twórczości, lecz ostatecznie ten cel osiąga - zresztą z pomocą swej żony - Ted. Uwielbiają go krytycy i piękne wielbicielki. Sylvia pozostaje w jego cieniu. W końcu Hughes nudzi się monotonią małżeństwa i pozostawia żonę samą z dwójką małych dzieci.

 • Biografia amerykańskiej pisarki Sylwii Plath, autorki m.in. "Szklanego klosza". Głównym wątkiem filmu jest toksyczny związek z angielskim poetą Tedem Hughesem. Film zachwycił wszystkich na Londyńskim Festiwalu Filmowym, a kreacja Gwyneth Paltrow stawia ja wysoko w rankingach oskarowych.

  [opis dystrybutora]