Flags of Our Fathers

plakat - Sztandar chwały (2006)

opisy filmu

(5)
  • Film opowiada historię żołnierza Johna Bradleya (Ryan Phillippe), który 19 lutego 1945 roku uczestniczył w ataku na małą, skalistą wyspę Iwo Jima na Pacyfiku, mającą kluczowe znaczenie jako zaplecze dla planowanej inwazji USA na Japonię. Bitwa o wyspę trwała prawie miesiąc, a zginęło w niej 22 tysiące Japończyków i prawie 7 tysięcy Amerykanów. Bradleyowi udało się dotrwać do jej końca, a w ostatnim dniu, wraz z sześcioma innymi żołnierzami, zatknął amerykańską flagę na szczycie góry Suribachi. Fotografia upamiętniająca to zdarzenie stała się najsłynniejszą fotografią wojenną.

  • Podczas inwazji na Iwo Jime - jedną z japońskich wysp w 1945 roku kilku żołnierzy dostaje rozkaz wbicia masztu z amerykańską flagą na jednym ze wzgórzy znajdujących się na wyspie. Podczas wbijania masztu zostaje zrobione zdjęcie, które początkowo nic nie znaczy. Jednak po wywołaniu filmu i opublikowaniu go w gazetach zdjęcie to staje się bardzo ważne. 3 żołnierzy znajdujących się na zdjęciu zostają z powrotem sprowadzeni do kraju by pomóc rządowi amerykańskiemu w sprzedaży bonów wojennych, dzięki którym można byłoby kupić broń, wyposażenie i pojazdy na walkę z wrogiem.

  • 1945 rok był to czas, w którym Amerykanie bez wątpienia potrzebowali choć maleńkiej iskierki nadziei, aby nadal wierzyć w sens wojny. Takim impulsem zupełnie niespodziewanie stało się zdjęcie z japońskiej wyspy Iwo Jimy (wówczas ostatecznie jeszcze nie zdobytej), na którym pięciu żołnierzy amerykańskiej marynarki wojennej i jeden sanitariusz zatykają flagę USA na szczycie góry Suribachi. Właśnie w ten sposób narodziła się legenda o bohaterach i ich heroicznej walce. Z tej iskierki powstał wielki płomień, z którego rząd USA zaczął skutecznie czerpać fundusze na dalsze zbrojenia. Tylko trzech z sześciu żołnierzy obecnych na owej fotografii przeżyło i wróciło do ojczyzny. Ich nowym zadaniem było zachęcanie Amerykanów do finansowego wspierania wojny. Na Iwo Jimie modlili się o życie, zaś w Ameryce zaczęli oni odczuwać uzasadnione wyrzuty sumienia, że pozostawili swych kolegów, którzy dalej walczyli na wyspie. Jakaś cząstka ich samych pozostała na zawsze na czarnych piaskach Iwo Jimy i już nigdy nie pozwoliła im wrócić do normalnego życia sprzed wcielenia do armii...

  • Oparty na bestsellerowej książce Jamesa Bradleya i Rona Powersa film "Sztandar chwały" opisuje jedną z najkrwawszych potyczek II Wojny Światowej - bitwę o wyspę Iwo Jimę w lutym 1945 roku, której kulminacyjnym punktem było postawienie flagi amerykańskiej przez sześciu żołnierzy na górze Suribachi. Fotografia upamiętniająca to zdarzenie stała się najsłynniejszym zdjęciem wojennym i symbolem zwycięstwa dla narodu znużonego już wojną oraz ich współbraci z kompanii. Film śledzi losy tych sześciu bohaterskich żołnierzy z fotografii. Niektórzy z nich zginęli na froncie, a ci co przeżyli, nie mieli ochoty odgrywać symbolicznej roli i nie uważali się za bohaterów - chcieli jedynie pozostać na froncie ze swymi towarzyszami broni, którzy walczyli i umierali bez fanfar chwały. Ojciec Bradleya, John "Doc" Bradley, był jednym z żołnierzy, których sfotografowano przy zatykaniu flagi, jednak James poznał rzeczywistą skalę doświadczeń ojca dopiero po jego śmierci w 1994 roku.

  • 19 lutego 1945 roku. Trzy dywizje Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych lądują na wyspie Iwo Jima. Wbrew oczekiwaniom natrafiają na potężny system japońskiej obrony. Planowana na kilka dni kampania zamienia się w długotrwałą rzeź. Piątego dnia fotograf Joe Rosenthal (Ned Eisenberg) uwiecznia moment wznoszenia sztandaru na górze Suribachi. Do końca walk z sześciu żołnierzy widocznych na zdjęciu ginie trzech - sierżant Mike Strank (Barry Pepper), kapral Harlon Block (Benjamin Walker) i starszy szeregowy Franklin Sousley (Joseph Cross). Po zakończeniu bitwy sanitariusz John "Doc" Bradley (Ryan Phillippe) oraz starsi szeregowi Ira Hayes (Adam Beach) i Rene Gagnon (Jesse Bradford) zostają przetransportowani do ojczyzny w celu reklamowania państwowych obligacji potrzebnych do finansowania dalszych działań wojennych i pokonania Japonii.