The Break-Up

plakat - Sztuka zrywania (2006)

opisy filmu

(7)
 • Brooke (Jennifer Aniston) i Gary (Vince Vaughn) zamierzają się rozstać. Żadne z nich nie chce jednak opuszczać mieszkania, w którym żyją od kilku lat. Kierując się radami przyjaciół, znajomych i kilku zupełnie obcych osób, oboje rozpoczynają psychologiczną wojnę, która ma skłonić drugą osobę do wyprowadzki. Dzieje się tak do momentu, w którym oboje zdają sobie sprawę, że być może walczą o przyszłość swojego związku.

 • Po zakupie wspólnego mieszkania, para zakochanych staje przed nowymi trudnościami. Przytłoczeni problemami związanymi ze spłatą zaciągniętej pożyczki, po serii nieporozumień, podsycanych dodatkowo przez przyjaciela, dochodzą do wniosku, że powinni się rozstać. Kiedy jednak żadne z nich nie zamierza się wyprowadzić, jedynym rozwiązaniem jest dalsze mieszkanie pod wspólnym dachem, z wrogim teraz współlokatorem, do czasu aż się podda.

 • Akcja toczy się w jednym miejscu: przestronnym apartamencie w Chicago. To jednak wcale nie oznacza nudy czy monotonii dla widza. Wręcz przeciwnie...
  Brooke i Gary zamierzają się rozstać. Problem w tym, ze żadne nie chce sie wyprowadzić ze wspólnego mieszkania. Kiedy głównym ich celem staje się wyeksmitowanie drugiego, akcja nabiera tempa. Zaczynają się złośliwości i prowokowanie konfliktów. Proste zagrywki nie dają efektów, więc dochodzi do otwartej wojny. Jednak w pewnym momencie obydwoje uświadamiają sobie, że w zasadzie nie chodzi im o zatrzymanie mieszkania, tylko ... o siebie nawzajem. Czy po tym wszystkim uda im się?

 • Niekonwencjonalny podryw owocuje kilkuletnim związkiem Gary'ego i Brooke. Kawaler z przyzwyczajeniami i dziewczyna z dobrego domu. Okazuje się jednak że drobne różnice zdań między kobietą a mężczyzną niewyjaśnione nigdy do końca, mogą spowodować lawinę zachowań niespotykanych dla "pary". W końcu wszystko staje się jasne. Co zrobi facet, a co kobieta?

 • Gary Grobowski, wraz z braćmi, jest właścicielem firmy "3-Brothers Bus Tours", która chciałaby przejąć cały turystyczny interes w Chicago - "na lądzie, morzu i w powietrzu". Jak każdy Amerykanin wierzy, że sukces jest na wyciągnięcie ręki - trzeba tylko pozytywnie myśleć i dać się ponieść fali powodzenia.
  Gary kocha swoją pracę i dlatego za mało uwagi poświęca swojej drugiej miłości, uroczej Brooke, która z tego powodu bardzo cierpi. To jej kolejny związek, więc boi się, że i on, tak jak poprzednie, skończy sie fiaskiem. Ich pozornie niewielka sprzeczka przeradza się jednak w prawdziwą burzę, którą kończy desperackie pytanie "zostajemy razem czy sie rozstajemy?"
  Szczęśliwa dotąd para zaczyna walczyć z sobą, korzystając z rad licznych przyjaciół i rodziny. Kierując się tymi dyktowanymi dobrymi intencjami, niestety często chybionymi, radami Gary i Brooke eksperymentują, wprowadzając w życie liczne schematy pozbywania się partnera i jego odzyskiwania. Jednak jeśli chodzi o sprawy sercowe, zwycięstwo nie polega na tym, aby być jedynym, który przetrwa, ale na tym, aby w odpowiednim momencie złożyć broń.

 • Kiedyś szczęśliwa para, teraz walczy ze sobą jak obcy ludzie stojący po przeciwnych stronach barykady. W rostaniu, obojgu pomagają przyjaciele i rodzina. Garego (Vince Vaughn) wspiera jego najlepszy przyjaciel Johnny O. Riggleman (Jon Favreau) - agent nieruchomości a także bracia. Po stronie Brooke (Jennifer Aniston) stoi przyjaciółka Addie (Joey Lauren Adams) ze swoim mężem Andrew (Peter Billingsley), brat Richard (John Michael Higgins), matka (Ann-Margret), szefowa oraz właścicielka galerii Marilyn Dean (Judy Davis).
  Od tej pory rozpoczyna się wojna. Zarówno Gary jak i Brooke robią wszystko, żeby ich "druga połowa" w końcu złożyła broń i odeszła ze wspólnego mieszkania ze spuszczoną głową. Opierają się przy tym na radach znajomych (nie zawsze słusznych). Niestety okazuje się to trudniejsze niż się spodziewali...

 • Gary poznaje Brooke na meczu baseballu, kupuje jej hotdoga i odbija ją facetowi, z którym przyszła na mecz. Po jakimś czasie kupują wspólne mieszkanie i cieszą się wspólnym życiem. Aż do momentu wielkiej kłótni, która kończy się separacją. Normalnie para wróciła by do siebie następnego dnia, jednak słuchając porad przyjaciół i rodziny rozpoczynają wielką wojnę, której celem jest robienie sobie na złość, wywoływanie zazdrości i zmuszenie drugiej strony do przeprosin. Pech chce, że obydwie strony są bardzo uparte i zamiast się pogodzić coraz bardziej się od siebie oddalają...