Dancer in the Dark

plakat - Tańcząc w ciemnościach (2000)

opisy filmu

(9)
 • Selma pochodzi z Europy Wschodniej. Do Stanów przyjechała, żeby zarobić pieniądze na operację swojego syna Gene'a, który traci wzrok. Ciężko pracuje i oszczędza każdy grosz, ale dziedziczna wada wkrótce to właśnie ją pozbawia wzroku. Jednak Selma nie załamuje się. Posiada bowiem pewien sekret, który pozwala jej przetrwać. Gdy wydarzenia zaczynają ją przerastać, w wyobraźni przenosi się do świata musicalu. Radość, której skąpi jej życie, jest tam, w marzeniach, dzięki nim łatwiej jej znosić życie... które tak kocha.

 • Wczesne lata 60. Selma, emigrantka z Czechosłowacji, mieszka w małej mieścinie gdzieś w stanie Waszyngton - takiej, gdzie wszyscy doskonale się znają. Samotnie wychowuje syna, za dnia pracuje w tutejszej fabryce, a wieczorami uczestniczy w próbach amatorskiego zespołu teatralnego, przygotowującego inscenizację musicalu "Dźwięki muzyki". Życie w miasteczku toczy się w spokojnym, uregulowanym rytmie, ludzie tu są prostolinijni, życzliwi i - jak wszędzie - mają swoje zwykłe, codzienne troski. Selma ma jeden wielki sekret, który starannie ukrywa przed wszystkimi - no, z wyjątkiem może przyjaciółki z pracy, Kathy. A mianowicie, traci wzrok i wkrótce będzie zupełnie niewidoma. Tak się dzieje w jej rodzinie od pokoleń i Selma ze spokojną rezygnacją akceptuje ten fakt. To samo grozi jej synowi, ale z tym już ta drobna, niepozorna kobieta pogodzić się nie może. Prowadzi bardzo skromne, samotne i pełne wyrzeczeń życie, i każdy zarobiony dolar skrzętnie odkłada na operację dla chłopca w pobliskiej, renomowanej klinice. Jest bliska celu, zebrała ponad 2000 dolarów.

  Pewnego wieczoru, słysząc o kłopotach finansowych i rodzinnych zaprzyjaźnionego policjanta, Billa, Selma wyjawia mu swój sekret i opowiada o swych planach odnośnie uratowania wzroku syna. Nawet przez myśl jej nie przechodzi, iż Bill jest do tego stopnia zdesperowany, że odważy się na rzecz tak niesłychaną, jak kradzież jej oszczędności przeznaczonych na operację. Selma nie ma wątpliwości, kto jest złodziejem i postanawia odzyskać pieniądze. Za wszelką cenę. Podczas szamotaniny policjant ginie, a zabójczyni zostaje aresztowana. Grozi jej poważny proces sądowy o morderstwo pierwszego stopnia.

 • Przepiępknie zrealizowany dramat o niewidomej emigrantce z Czechosłowacji - Selmie.
  Selma, sama wychowująca swojego syna pracuje ciężko fizycznie, by zarobić na jego operację. Heroiczny wysiłek nie ma dobrego końca. Jest gotowa poświęcić życie w obronie syna lub bardziej oszczędności jej życia.
  Jednyną rzeczą, która na chwilę pomaga jej zapomnieć o troskach jest muzyka....
  Bjork w roli Selmy jest najbardziej realnie i naturalnie zagraną postacią w ostetniej dekadzie. Rewelacja!!!

 • Selma (Björk) jest matką wychowującą samotnie dziecko. Ono, tak jak matka ma dziedziczną wadę wzroku, która powoduje w pewnym wieku zupełną utratę zdolnosci widzenia. Aby temu zapobiec dziewczyna pracuje w fabryce, która staje się jej całym życiem. Rezygnuje prawie ze wszystkich przyjemności, byleby tylko uzbierać pieniądze na operacje syna. Niestety kiedy nagle pieniądze znikają z jej domu, zaczyna się dramat. Za każdym razem gdy wszystko się komplikuje i jest nie do zniesienia, Selma marząc - ucieka w świat musicalu. To pomaga jej przetrwać.

 • Selma (w tej roli islandzka piosenkarka Björk) jest imigrantką z Czech, zagubioną w jednym z wielkich amerykańskich miast przemysłowych. Pracuje w fabryce wyrobów żelaznych, obsługując prasę. Samotnie wychowuje syna, Genea. Kocha musicale. Nie bacząc na zmęczenie, uczestniczy wieczorami w próbach amatorskiego kółka teatralnego. Kobieta ukrywa przed światem tragiczną tajemnicę - cierpi na wrodzoną wadę wzroku, wkrótce oślepnie. Co gorsza, choroba zagraża także jej synkowi. Jedynie kosztowna operacja może go uratować.

 • USA lata 60. XX wieku. Imigrantka z Czechosłowacji pracuje w fabryce. Ma wrodzona wadę wzroku i zdaje sobie sprawe, iż po pewnym czasie utraci wzrok, to samo grozi jej synowi, dlatego kobieta ciężko pracuje, by zaoszczędzic na operacje chłopca. Kiedy już Selma jest bliska zgromadzenai potrzebnej kwoty, jej przyjaciel okrada ją, zdesperowana kobieta zabija go by odzyskać swoje pieniadze. Zostaje aresztowana, a wkrótce skazana. Film w reżyserii Larsa von Triera, z udziałem Bjork i Catherine Deneuve.

 • Selma przyjechała z Czech do Ameryki, marząc o lepszym życiu. Nie jest jej łatwo odnaleźć się w nowym miejscu. Ma jednak pewną tajemnicę, dzięki której udaje jej się przetrwać. Gdy wszystko się komplikuje i gdy wydarzenia zaczynają ją przerastać, wyobraża sobie, że znajduje się w świecie musicalu. Radość, której skąpi życie, dają jej marzenia...

 • Uboga Selma (w tej roli niesamowita Björk) przybywa wraz synem do Ameryki. Podejmuje pracę w fabryce i każde zarobione pieniądze odkłada na operację dla jedynego dziecka, które odziedziczyło po niej chorobę oczu. Selma jest bowiem prawie kompletnie ślepa, jednak znajduje oparcie w otaczających ją ludziach. Policjanta Billa czyni powiernikiem swojego największego sekretu, jednak ten brutalnie go wykorzystuje... Bardzo poruszającej historii Von Trier (oraz Björk, której wkład w to dzielo jest niezaprzeczalny) nadaje formę musicalu, czyniąc ją przez to bardziej frapującą.

 • Selma (Björk) samotnie wychowuje dziecko. Kobieta traci wzrok i wkrótce będzie całkiem niewidoma. Tak dzieje się w jej rodzinie od pokoleń i Selma ze spokojem akceptuje ten fakt. Nie chce się pogodzić z tym, że jej syna spotka taki sam los, dlatego każdego dolara odkłada na jego operacje. Kiedy jest już bliska celu wyjawia swój sekret zaprzyjaźnionemu policjantowi, Billowi. Uczciwej Selmie nie przychodzi do głowy, że przeżywający kłopoty finansowe Bill ukradnie jej oszczędności. Selma postanawia za wszelką cenę odzyskać pieniądze.