Truman Show (1998)

The Truman Show

plakat - Truman Show (1998)

opisy filmu

(7)
  • Truman Burbank (Jim Carrey) mieszka w uroczym nadmorskim miasteczku i wiedzie przeciętne, raczej szczęśliwe życie u boku kochającej żony. To, co dla wielu byłoby nieziszczalnym marzeniem, Truman otrzymał bez specjalnego wysiłku. Właśnie - otrzymał, a nie zdobył, bowiem Truman jest gwiazdą telewizyjnego serialu emitowanego przez 24 godziny na dobę. O każdym jego kroku decyduje wszechwładny reżyser Christof (Ed Harris), od niego zależy nie tylko to, kogo Truman spotka na swej drodze, ale i to, czy danego dnia będzie świecić słońce. Ale nawet on nie przewidział, że wykreowany przez niego bohater zacznie domyślać się istnienia innego świata - spoza telewizyjnego studia.

  • Truman Burbank (Jim Carrey) to 30-letni agent ubezpieczeniowy. Przez całe życie ma nieodparte wrażenie, że jest stale obserwowany. Wcale się nie myli - pięć tysięcy ukrytych kamer śledzi przez cały czas życie Trumana, a on sam jest nieświadomą gwiazdą transmitowanego na żywo gigantycznego spektaklu telewizyjnego. Możemy pooglądać... piękne miasteczko Seahaven, które Burbank tak lubi i nazywa domem, a tak naprawdę jest wielką atrapą zbudowaną w studio, zaś jego rodzina i przyjaciele, każdy człowiek, którego spotyka, to w rzeczywistości tylko aktorzy.

  • Truman (Jim Carey) jest o krok od odkrycia jak niezwykłe jest jego zwykłe życie. Nie wie na razie, że całe jego życie to telewizyjny reality show, transmitowany na cały świat! Jeszcze raz zaskoczy cię i wzruszy aktorski geniusz Jima Careya (Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń) w przełomowym filmie, w którym grają również Ed Harris, Laura Linney, Noah Emmerich, Holland Taylor i Peter Krause.

  • Co by było, gdyby okazało się, że wszystko w co do tej pory wierzyłeś, jest fikcją, a miasto, w którym mieszkasz, to atrapa skonstruowana na potrzeby bijącego wszelkie rekordy popularności programu reality show, którego głównym i jedynym bohaterem jesteś ty sam? Ta niewyobrażalna sytuacja przytrafia się młodemu, prosperującemu urzędnikowi, Trumanowi Burbankowi (Jim Carrey), wiodącemu spokojne i szczęśliwe życie w miasteczku o niebanalnej nazwie Seahaven. Gdy Truman stopniowo odkrywa, że wszystko wokół to farsa wyreżyserowana przez niejakiego Christofa (Ed Harris), postanawia odzyskać utraconą wolność i niezależność. Nie będzie to jednak takie łatwe, gdyż każdy krok bohatera rejestrowany jest przez ok. 5 tysięcy kamer, a ludzie na całym świecie nie wyobrażają sobie przecież zwykłego dnia bez ich ulubionego "Truman Show".

  • Truman Burbank (Jim Carrey) ma wrażenie, że jest obserwowany. Nie wie, jak bardzo to odczucie jest prawdziwe. W każdej sekundzie od momentu urodzenia, przez 30 lat, był nieświadomą gwiazdą serialu telewizyjnego z gatunku "soap opery". Urocze miasteczko Seahaven, które on nazywa domem, jest w rzeczywistości wielkim studiem. Jego przyjaciele i rodzina, każdy kogo spotyka, to aktorzy. Bez przerwy jest pod czujnym okiem ukrytych kamer telewizyjnych.
    Truman jest nie tylko kontrolowany przez sieć ludzkich i elektronicznych szpiegów, ale jest dosłownie "uwięziony" w swoim własnym życiu, egzystując w surrealistycznej rzeczywistości nie z własnej woli. Gdy zdaje sobie z tego sprawę, postanawia uciec z Seahaven. Nie bierze jednak pod uwagę potęgi Christofa (Ed Harris), głównego organizatora, pomysłodawcę, producenta i reżysera "Truman Show", który kontroluje i manipuluje środowiskiem mężczyzny z olbrzymiego centrum dowodzenia.

  • Truman Burbank (Jim Carrey) wiedzie spokojne i szczęśliwe życie na wyspie Seahaven, u boku uroczej żony. W wolnych chwilach spotyka się z przyjacielem, Marlonem (Noah Emmerich). Pewnego dnia Truman dowiaduje się, że od urodzenia jest bohaterem transmitowanego przez całą dobę widowiska telewizyjnego. Wkrótce uświadamia sobie, że Seahaven jest wielkim studiem filmowym, a wszyscy jego znajomi i członkowie rodziny to wynajęci aktorzy. Życiem bohatera kieruje cyniczny reżyser i producent widowiska, Christof (Ed Harris).

  • Kamera towarzyszy Trumanowi Burbankowi (Jim Carrey) już od chwili narodzin. Porzucony przez matkę, został adoptowany przez korporację, która uczyniła go gwiazdą "Truman Show" - nadawanego od 30 lat programu telewizyjnego, który dzięki sieci nowoczesnych kamer pokazuje każdy krok Burbanka. Truman wiedzie spokojne życie w Seahaven u boku żony (Laura Linney), nie będąc świadom, że mieszka w ogromnym planie filmowym, a otacza go kłamstwo i wynajęci aktorzy. Jest tylko marionetką w rękach Christofa (Ed Harris), który kieruje życiem Trumana wedle własnego uznania. Reżyser nie przewidział jednak, że jego zabawka zacznie podejrzewać, że świat kręci się wokół niej...