Upadek (2004)

Der Untergang

plakat - Upadek (2004)

opisy filmu

(6)
  • Film pokazuje ostatnie 12 dni życia Hitlera i jest adaptacją wspomnień osobistej sekretarki fuhrera. Obraz z psychologiczną dokładnością pokazuje jego nerwice i absurd ostatnich dni wojny, kiedy pod presją nadchodzącej klęski i w huku radzieckich bomb rozgrywają się kolejne ludzkie tragedie (zarówno wśród pracowników kwatery głównej III Rzeszy, żołnierzy, jak i zwykłych cywilów, mieszkańców Berlina).

  • Berlin, kwiecień 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Wśród "świty" wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. To jej wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich, spędzonych w izolacji, dwunastu dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Te dramatyczne dni wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. Co naprawdę wydarzyło się 10 metrów pod ulicami Berlina?

    [opis dystrybutora do wydania DVD]

  • Jest kwiecień 1945 roku. Wojska radzieckiego zbliżacją się do odciętej od świata stolicy III Rzeszy - Berlina. W mieście brak prądu, jedzenia, żywności, lekarstw. Na ulicach panuje chaos i chyba tylko jedna osoba w całym mieście wierzy w ostateczne zwycięstwo... Co tak naprawdę wydarzyło się 10 metrów podziemią? Film ma stanowić odpowiedź na to pytania. Odpowiedź, którą możemy uzyskać tylko dzięki Traudl Junge, ostatniej sekretarce Hitlera, której wspomnienia posłużyły do stworzenia obrazu.

  • Berlin, wiosna 1945 r. Do stolicy III Rzeszy zbliżają się wojska sowieckie i amerykańskie. Traudl Junge, 25-letnia sekretarka Hitlera, od trzech lat pisząca dla niego przemówienia i uczestnicząca w prywatnych przyjęciach, ukrywa się w bunkrze wraz z wodzem i grupą jego współpracowników. Hitler wciąż stara się pełnić obowiązki przywódcy. Odmawia wyjazdu z Berlina, a tych, którzy uciekają, traktuje jak dezerterów. Towarzyszy mu Ewa Braun, z którą przed samobójczą śmiercią bierze ślub. Traudl Junge i grupa żołnierzy próbują się ratować.

  • Berlin, kwiecień 1945 roku. Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy. Wśród "świty" wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera, której wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich 12 dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Spędzone w izolacji od świata zewnętrznego, 10 metrów pod berlińskimi ulicami, wzbudzają tak wiele domysłów, jak żadna inna część biografii Hitlera. Co wydarzyło się w podziemiach Kancelarii Rzeszy? Czy "Upadek" odpowie na to pytanie?

  • "Upadek" ukazuje losy Hitlera, ostatnie dni jego życia, a także okres krótko po jego śmierci. Widzimy go na skraju szaleństwa, snuje plany samobójcze by po chwili z przekonaniem mówić o wielkim odrodzeniu armii niemieckiej i pokonaniu nadciągających Rosjan. W filmie pokazane są także inne wątki, podział Niemców na tych do końca bezgranicznie oddanych i ufających Fuhrerowi, a także na tych trzeźwo myślących, próbujących uwolnić się z tragicznej sytuacji swojej i swojego przywódcy. Film pomaga zrozumieć jak taki psychopata jak Hitler zdołał dojść do władzy i zjednać sobie tak liczną rzeszę wyznawców (tak trzeba nazwać jego zwolenników). Zbyt wielu scen batalistycznych tutaj nie uświadczymy, gdyż uwaga w głównej mierze skupiona jest na podziemiach Berlina, w których przebywał w ostatnich dniach swojego życia największy zbrodniach ludzkości.