V for Vendetta

plakat - V jak Vendetta (2005)

pressbook

WSTĘP

<i><p align="right">Remember, remember
The Fifth of November
The gunpowder treason and plot
I know of no reason why the gunpowder treason
Should ever be forgot </p></i>

Film V jak Vendetta, osadzony w futurystycznej scenerii totalitarnej Wielkiej Brytanii, opowiada historię młodej kobiety, Evey, przedstawicielki klasy robotniczej, którą od śmierci ratuje człowiek w masce, zwany "V."

V to mężczyzna o złożonej osobowości, pełen życia, czuły, wrażliwy na słowo pisane, intelektualista oddany sprawie wyzwolenia swych rodaków od terroru wymuszającego na nich posłuszeństwo. Jest w nim także gorycz, pragnienie zemsty, samotność i gotowość do przemocy, poszukiwanie osobistej vendetty.
Walcząc o uwolnienie Anglików od korupcji i okrucieństwa, które zatruły elity władzy, V potępia tyranię wyznaczonych odgórnie przywódców i zachęca rodaków, aby przyłączyli się do niego w cieniach Parlamentu 5 listopada - w Dniu Guya Fawkesa (Guy Fawkes Day).

Tego dnia roku 1605 Guy Fawkes został przyłapany w tunelu pod Parlamentem z 36 beczkami prochu. On i jego towarzysze uknuli spisek "Gunpowder Plot" w odpowiedzi na tyranię rządów Jakuba I. Fawkesa i jego wspólników powieszono, rozwleczono końmi i poćwiartowano, a ich plan obalenia rządu nigdy się nie ziścił.
W duchu tego buntu i na pamiątkę tamtego dnia, V poprzysięga wykonać plan, który Fawkes próbował zrealizować 5 listopada 1605 roku i za który zginął: chce wysadzić budynek Parlamentu. Odkrywając prawdę o tajemniczej przeszłości V, Evey odkrywa także prawdę o sobie. Nieoczekiwanie staje się przy tym jego wspólniczką w kulminacyjnym momencie jego planu, zmierzającego do wzniecenia rewolucji oraz przywrócenia wolności i sprawiedliwości społeczeństwu nękanemu przez korupcję i przemoc.

Warner Bros. Pictures we współpracy z Virtual Studios przedstawia produkcję Silver Pictures we współpracy z Anarchos Productions Inc., NATALIE PORTMAN w V jak Vendetta, grają HUGO WEAVING, STEPHEN REA i JOHN HURT. Reżyseria JAMES McTEIGUE, produkcja JOEL SILVER, GRANT HILL, ANDY WACHOWSKI i LARRY WACHOWSKI, scenariusz BRACIA WACHOWSCY, na podstawie powieści graficznej, ilustrowanej przez DAVIDA LLOYDA, wydanej przez VERTIGO/DC COMICS. Producent wykonawczy BENJAMIN WAISBREN. Kierownik zdjęć ADRIAN BIDDLE, B.S.C.; opracowanie produkcji OWEN PATERSON; montaż MARTIN WALSH, A.C.E.; muzyka DARIO MARIANELLI. Film V jak Vendetta powstał w koprodukcji niemiecko - brytyjskiej.
V jak Vendetta dystrybuuje firma Warner Bros. Pictures, spółka Warner Bros. Entertainment Company.

FABUŁA
O PRODUKCJI
OBEJRZYJ FILM W IMAKSIE