The Constant Gardener

plakat - Wierny ogrodnik (2005)

opisy filmu

(7)
  • Justin i Tessa Quale pracują dla brytyjskich służb dyplomatycznych na rozległych równinach Kenii. Kiedy w tajemniczy sposób zostaje zamordowana Tessa, zaczynają krążyć pogłoski o jej rzekomym romansie z Kenijczykiem, który zginął razem z nią.

    Justin, zdeterminowany, aby ocalić dobre imię żony, rusza w podróż, która prowadzi go od egzotycznych krajobrazów Kenii, przez ulice Londynu, po surowe i zimne pustkowia Kanady. Podczas tej podróży odkrywa rozległy, światowy spisek mogący kosztować życie tysiące osób. Nic jednak go nie powstrzyma przed doprowadzeniem morderców żony przed wymiar sprawiedliwości, nawet jeśli miałby przypłacić to życiem.

  • Justin Quayle, urzędnik średniego szczebla w brytyjskiej ambasadzie w Nairobi, pewnego dnia dowiaduje się, że jego żona, Tess, została w brutalny sposób zgwałcona i zamordowana. O zbrodnię zostaje oskarżony Arnold Bluhm, przyjaciel Justina, który podróżował wraz z Tess po kenijskiej prowincji, prowadząc wspólnie z nią działalność edukacyjną wśród tubylców i lecząc ich. Justin nie daje wiary tym oskarżeniom, tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że Arnold także został zamordowany, a jego ciało zabrano jedynie dla obciążenia go śmiercią kobiety. Kiedy brytyjscy dyplomaci odmawiają pomocy, Quayle rozpoczyna prywatne śledztwo, w trakcie którego będzie musiał zmierzyć się nie tylko ze skorumpowanymi urzędnikami, ale także z potężną korporacją farmaceutyczną. Film jest ekranizacją powieści Johna Le Carré.

  • W zapomnianym przez Boga i ludzi północnym rejonie Kenii znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Tessy Quayle (Rachel Weisz), błyskotliwej i przebojowej aktywistki. Głównym podejrzanym staje się jej towarzysz podróży, lokalny doktor Joshua Ngaba (John Sibi-Okumu), który przepadł bez wieści, a znalezione dowody wskazują, że była to zbrodnia w afekcie. Sandy Woodrow (Danny Huston) i Sir Bernard Pellegrin (Bill Nighy) oraz inni członkowie Brytyjskiej Wysokiej Komisji są pewni, że ich kolega, pozbawiony ambicji i flegmatycznie usposobiony Justin Quayle (Ralph Fiennes), ich uznaniu pozostawi rozwiązanie nieprzyjemnej sprawy śmierci jego żony. Nie mogli się jednak bardziej pomylić....

  • Pewnego dnia na jednym z wykładów dyplomata Justin Quayle zupełnie przypadkowo poznaje Tessę. Jest ona ambitną kobietą, która nie waha się powiedzieć mu prawdy prosto w oczy. Mimo jej ostrych ripost Justin jest nią wprost zafascynowany. Bardzo szybko zostają parą. Jakiś czas później Tessa koniecznie chce towarzyszyć Justinowi w jego służbowej podróży do Afryki. Ostatecznie zostają tam na stałe, gdyż kobieta pragnie pomagać biednym Afrykańczykom i uznaje to za cel swego życia. Zaprzyjaźnia się z miejscowym lekarzem, Arnoldem, który zwiększa jej zafascynowanie Kenią. Razem starają się przynieść ulgę w cierpieniu tysiącom chorych.

  • Afryka, Kenia. Tessa Quayle, żona dyplomaty przypadkowo odkrywa, że na Afrykańczykach testowane są różnego rodzaju lekarstwa, które jeszcze nie zostały upowszechnione. W razie odmowy przyjmowania tych specyfików dana rodzina po prostu nie otrzymuje już żadnej pomocy medycznej. Tessa i jej przyjaciel doktor Arnold postanawiają zebrać dowody na nieuczciwość potężnej korporacji farmaceutycznej, która traktuje Afrykę jako przeludniony kraj, w którym wszyscy prędzej czy później umrą. Tymczasem Justin Quayle czuje, że coś oddala go od jego żony oraz że ma ona przed nim jakieś tajemnice. Niestety dochodzi do tragedii - Tessa i Arnold zostają bestialsko zamordowani. Cierpiący małżonek postanawia odkryć prawdę na temat ich śmierci i poznać imiona winowajców...

  • Justin poznaje Tess na uczelni, gdzie prowadzi wykład za kolegę, który nie mógł dotrzeć na miejsce. Ku zdumieniu wszystkich ta zupełnie niepozornie wyglądająca kobieta zaczyna mu robić wyrzuty związane z omawianą przez niego tematyką. Wkrótce okazuje się, że jest to ciężki początek pięknej miłości. Justin zabiera ukochaną ze sobą do Afryki, gdzie pracuje służbowo, a ona wspiera ludzi chorych na AIDS i inne przypadłości Czarnego Lądu. Jej pomoc sięga dalej, niż mogłoby się to pozornie wydawać. Próbuje ona zniszczyć korporacje farmaceutyczne, które zamiast ratować Afrykańczyków, tak naprawdę testują na nich swoje nowe leki. Dociekliwość Tessy doprowadza ją do straszliwej śmierci. Gdy jej mąż dowiaduje się, że została on zamordowana, a nie zginęła w wypadku samochodowym, jak mu początkowo wmawiano, zaczyna kontynuować dochodzenie swej małżonki, o którym wcześniej nie miał żadnego pojęcia.

  • W odległym, bezludnym zakątku Kenii zostają odnalezione zwłoki zamordowanej białej kobiety (Rachel Weisz). Okazuje się, że to młoda żona brytyjskiego dyplomaty, aktywistka zajmująca się pomocą najuboższym. Zrozpaczony mąż, człowiek niepozorny, pozbawiony przebojowości i unikający w życiu jakiegokolwiek ryzyka, postanawia wyjaśnić zagadkę jej śmierci. Nie wierzy, że dokonał tego czarnoskóry przyjaciel żony. Koledzy dyplomaci odradzają my prywatne śledztwo. Mają ku temu powody.