Wimbledon (2004)

plakat - Wimbledon (2004)

pressbook

O filmie

Brytyjczykowi Peterowi Coltowi (PAUL BETTANY) nigdy nie udało się spełnić marzenia o wielkich osiągnięciach w dziedzinie tenisa. Klasyfikowany wcześniej na 11 miejscu światowego rankingu, obecnie nie może się poszczycić większymi osiągnięciami. Spadł na 119 miejsce, a jego sportowa pewność siebie powoli zdaje się słabnąć. Obecnie, w przededniu odejścia od profesjonalnej tenisowej kariery, Peter otrzymuje ‘dziką kartę’, która pozwala mu zagrać w finałach turnieju wimbledońskiego ... i na zawsze pożegnać się z kortem. Swego czasu jeden z najlepszych zawodników światowego tenisa, Peter Colt obecnie staje twarzą w twarz z widmem przejścia na ‘sportową i niezbyt atrakcyjną wizją pracy instuktora tenisa, otoczonego wianuszkiem podstarzałych pań, doskonalących swój tenisowy warsztat w przerwach między wizytą u kosmetyczki a popołudniową kawką.

Amerykanka Lizzie Bradbur (KIRSTEN DUNST), wschodząca gwiazda i enfant terrible międzynarodowego tenisa, po raz pierwszy ma wystąpić na osławionych kortach Wimbledonu. Dynamiczna, przebojowa, dążąca do celu dziewczyna, dodatkowo nakręcona do zwycięstwa przez równie ambitnego i nadopiekuńczego ojca i zarazem osobistego trenera Dennisa (SAM NEIL), zamierza zrobić wszystko żeby tylko osiągnąć wymarzony mistrzowski tytuł. Na drodze nie jest w stanie stanąć nawet powrót byłego chłopaka i długotrwały, burzliwy związek z ‘kolegą po fachu’, równie zdolnym amerykańskim tenisistą Jakem Hammondem (AUSTIN NICHOLS).

Dotychczasowa, błyskotliwa kariera młodej zawodniczki wskazuje na to, że pisany jest jej tytuł najlepszej tenisistki na świecie, gwiazdy Wielkiego Szlema. Z pewnością, w kolekcji osiągnięć tenisowych nie powinno zabraknąć trofeum z Wimbledonu ... od czegoś trzeba w końcu zacząć.

Plany Petera co do cichego zejścia z kortu zostają tymczasowo zahamowane przez bieg wydarzeń, w momencie, kiedy nasz nieco podupadły na duchu i formie zawodnik przybywa na osławione Królewskie Korty Trawiaste Wimbledonu, żeby wziąć udział w najbardziej liczących się zawodach tenisowych na świecie. To właśnie tam przypadkowe spotkanie z Lizzie i wzajemne oczarowanie przeradza się w siłę napędową, która pozwala Peterowi wygrać pierwszy mecz. Nakręcony mieszanką nieoczekiwanego uśmiechu fortuny, miłosnego zauroczenia i sprawności tenisowej na korcie, Peter rozpoczyna swój wielki come back, stopniowo zdobywając coraz lepsze noty, a jednocześnie podziw i uznanie byłych fanów, którzy z nowym entuzjazmem kibicują swojemu ‘wyciągniętemu z lamusa’ faworytowi.

Ten nie pierwszej już młodości zawodnik brytyjskiej korony odkrywa ku swej radości i zaskoczeniu starą prawdę – świat kocha zwycięzców. Stopniowo zaczyna się przyzwyczajać i napawać dawno już zapomnianym smakiem zwycięstwa, podobnie jak i jego zwykle wcześniej nieobecny agent Ron Roth (JON FAVREAU).

Lizzie z kolei, gotowa jest wyrzec się przypadkowych turniejowych romansów, ponieważ ku swemu zdumieniu zaczyna zdawać sobie sprawę, że dziejs ie rzecz niewyobrażalna wręcz – zaczyna się zakochiwać w brytyjskim byłym nieudaczniku, który jednak w głębi serca jest wielkim triumfatorem.

Czy tych dwoje znajdzie razem swoje szczęście? No cóż wszystko w rękach losu ...

Pozostając w tradycji swoich wcześniejszych przebojowych komedii romantycznych "Cztery wesela i pogrzeb" /Four Weddings and a Funeral/, "Notting Hill" i "Pamiętnik Bridget Jones" /Bridget Jones’s Diary/, wytwórnia Working Title Films’ ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję "WIMBLEDON" – uroczą i zabawną opowieść miłosną rozgrywającą się w scenerii najbardziej prestiżowego wydarzenia sportowego w dziedzinie tenisa ziemnego – turnieju wimbledońskiego. Wyreżyserowana przez RICHARDA LONCRAINE’A ("Ryszard III", telewizyjna produkcja nagrodzona Emmy "My House in Umbria" oraz "The Gathering Storm") i wyprodukowana przez zespół Working Titles’ w osobach TIMA BEVANA, ERICA FELLNERA, LIZY CHASIN i MARY RICHARDS (telewizyjny "Band of Brothers") komedia romantyczna została nakręcona na podstawie scenariusza ADAMA BROOKSA ("Francuski pocałunek") i JENNIFER FLACKETT&MARKA LEVINA .W filmie główne role zagrali Kirsten Dunst ("Spiderman 2"), Paul Bettany ("Pan i władca: Na końcu świata"), Sam Neil ("Jurassic Park III) i Jon Favreau ("Swingers"). Na ekranie towarzyszą im również AUSTIN NICHOLS (“The Day After Tomorrow"), NICOLAJ COSTER-WALDAU (“Helikopter w ogniu" /Black Hawk Down/), BERNARD HILL (“Władca pierśceni: Powrót króla" /The Lord of the Rings: The Return of the King/), ELEANOR BRON (“Iris") i JAMES McAVOY (“Bright Young Things").

Utytułowani zawodnicy, sławy turnieju wimbledońskiego JOHN McENROE i CHRIS EVERT, a także komentatorka sportowa MARY CARILLO jeszcze raz mogli na żywo przeżywać emocje sportowe, występując we własnych osobach w roli ‘żywych komentatorów’ wydarzeń sportowych turnieju. Australijczyk PAT CASH, czempion Wimbledonu z 1987 roku wystąpił przy filmie w roli konsultanta sportowego. Ekipa filmu "Wimbledon" dostąpiła wielkiego i rzadkiego zaszczytu możliwości rejestrowania materiału zdjęciowego w scenerii kortów Wimbledonu należących do Angielskiego Klubu Tenisa Ziemnego i Krykieta (The All England Lawn Tennis and Croquet Club – AELTCC). Miało to miejsce podczas tych najbardziej prestiżowych mistrzostw rozgrywanych w 2003 roku.

W ekipie twórców filmu znalazły się również takie osoby jak: autor zdjęć do filmu DARIUS KHONDJI (nominowany do Oscara® za film "Evita"), scenograf BRIAN MORRIS ("Piraci Karaibów"), montażysta HUMPHREY DIXON ("My House in Umbria"), autor kostiumów LOUISE STJERNSWAD ("Sexy Beast") i kompozytor muzyki EDWARD SHEARMUR ("Laws of Attraction"). Producentami wykonawczymi filmu są DEBRA HAYWARD ("To właśnie miłość") i DAVID LIVINGSTONE.