Bom-yeo-reum-ga-eul-gyeo-wool Geu-ri-go Bom

plakat - Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna (2003)

opisy filmu

(3)
  • Film w niezwykle spokojny sposób, pozbawiony mas dialogu i nagłych zwrotów akcji ukazuje nam ludzkie życie. Wraz z młodym mnichem przeżywamy historię jego życia od wiosny aż po zimę. Jest to niezwykła w dzisiejszym kinie, metaforyczna opowieść o ludzkiej egzystencji, którą powinien zobaczyć każdy kto potrafi docenić odchodzące od schematów obrazy.

  • Film opowiada o prostym, a zarazem skomplikowanym zajęciu, jakim jest życie. Dwóch buddyjskich mnichów żyje na odludziu, zgodnie z rytmem wyznaczanym przez naturę. Każdy aspekt ich egzystencji podporządkowany jest przemijaniu pór roku. Pod czujną opieką Starego Mnicha (Yeong-su Oh), Młody (Kim Ki-duk) poznaje nieodzowne aspekty ludzkiej egzystencji; miłość, zazdrość, okrucieństwo i odkupienie win. Historia ukazuje nam dojrzewanie bohatera, przeprowadzając nas od jego dzieciństwa, aż do dorosłości, i podkreśla jak ważny jest w życiu właściwy system wartości. 

  • "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" to piękna, filozoficzna opowieść o ludzkim życiu. Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi żyjący na odludziu w małej świątyni. Młody (Kim Ki-duk) dopiero wchodzi w życie poznając prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary (Yeong-su Oh) - jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń, nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza.

    Film jest podzielony na pięć części - pór roku. Ich przemijanie symbolizuje życie człowieka w całej swej intensywności: od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie.