Unkenrufe

plakat - Wróżby kumaka (2005)

opisy filmu

(6)
 • Gdańsk, rok 1989. W Polsce kończy się epoka komunizmu, w Niemczech upada Mur Berliński. Na jednej z gdańskich ulic przypadkiem wpadają na siebie Aleksandra (Krystyna Janda) i Alexander (Matthias Habich). Polka i Niemiec. W nowej, nie zawsze łatwej, sytuacji politycznej połączą ich wspomnienia, miłość i krytyka stereotypów w myśleniu na temat pojednania Polaków i Niemców.

 • Historia dzieje się w 1989 roku, opowiada o niespodziewanej miłości Polki i Niemca. Ona - Aleksandra Piątkowska urodziła się na Litwie, ale musiała wraz z rodziną opuścić Wilno i przenieść się do Polski. On - Aleksander Reschke choć urodził się w Polsce (Gdańsk) mieszka na stałe w Niemczech. Ich drogi przecinają się na polskim Wybrzeżu. Spotkanie to owocuje nawiązaniem współpracy przy tworzeniu cmentarza dla obywateli niemieckich urodzonych, tak jak główny bohater, w Gdańsku ale mieszkających poza granicami Polski, by mogli wrócić po śmierci do kraju swojego dzieciństwa. Współpraca przy tworzeniu Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Cmentarnego sprawia, że niemłodzi już ludzie zbliżają się do siebie...

 • Opowieść o miłości dojrzałych ludzi, polskiej konserwatorki zabytków i niemieckiego profesora uniwersytetu. Rzecz dzieje się w Gdańsku, w realiach historycznych 1989 roku i upadku berlińskiego muru. Cała historia nawiązuje do wciąż aktualnego tematu pojednania polsko-niemieckiego, budowania powszechnej zgody i europejskiego domu.

 • Rok 1989, Gdańsk. Niemiecki historyk sztuki, Alexander Reschke przyjechał do miasta, w którym się urodził. Przypadkowo potrąca na ulicy Aleksandrę Piątkowską (Krystyna Janda), urodzoną w Wilnie konserwatorkę zabytków. Okazuje się, ze wiele ich łączy. Są wdowcami, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych miast za młodu i cały czas marzyli o powrocie w rodzinne strony. To spotkanie zaowocuje uczuciem...

 • Alexander, niemiecki badacz sztuki, pracuje nad nową książką. Przyjeżdża do Gdańska, w którym się urodził i wychował. Tu poznaję Aleksandrę, Polkę, konserwatorkę zabytków.
  Ona także na skutek zawirowań politycznych musiała przymusowo opuścić rodzinne strony. Podobne przeżycia i wspólne zainteresowania sprawiają, że rodzi się między nimi uczucie.
  Chcą je przypieczętować niezwykłym czynem – postanawiają założyć cmentarz pojednania polsko-niemieckiego. Pomysł okazuje się... złotym interesem. „Biznes” przyjmują jednak spryciarze i hochsztaplerzy. Alex i Aleksandra postanawiają rzucić wszystko i wyjechać z Polski.

 • Pełna magii i czarnego humoru opowieść o miłości dwojga dojrzałych ludzi, a przez ich losy ironiczne spojrzenie na odwieczne problemy w relacjach polsko-niemieckich.
  Gdańsk, rok 1989. W Polsce kończy się epoka komunizmu, w Niemczech upada Mur Berliński. Na jednej z gdańskich ulic przypadkiem wpadają na siebie Aleksandra (Krystyna Janda) i Alexander (Matthias Habich). Polka i Niemiec. W nowej, nie zawsze łatwej, sytuacji politycznej połączą ich wspomnienia, miłość i krytyka stereotypów w myśleniu na temat pojednania Polaków i Niemców.

  [opis dystrybutora]

multimedia
pozostałe