Freaky Friday

plakat - Zakręcony piątek (2003)

pressbook

O filmie

Doktor Tess Coleman nie od dziś ma kłopoty z porozumieniem się ze swoją nastoletnią córką, Anną. Lekceważy jej marzenia o muzycznej karierze, nie darzy też sympatią jej chłopaka, Jake'a. Za to dziewczyna nie akceptuje narzeczonego matki, którego uważa za nudziarza i sztywniaka.

Pewnego dnia, za sprawą magicznego działania chińskich ciasteczek z wróżbą, matka i córka zamieniają się ciałami - matka nieoczekiwanie przybiera postać nastolatki, a córka uwięziona zostaje w skórze czterdziestokilkuletniej kobiety.

"Zakręcony piątek" to nowa, uwspółcześniona wersja komedii Disneya z 1977 roku z udziałem Barbary Harris i Jodie Foster, w reżyserii Gary'ego Nelsona. W 1995 roku powstał pierwszy remake - film telewizyjny w reżyserii Melanie Mayron z Shelley Long i Gaby Hoffman w rolach głównych. Najnowsza wersja okazała się komercyjnym i, co bardziej zaskakujące, artystycznym sukcesem. Choć budżet filmu zamknął się w 20 milionach dolarów, w samych Stanach Zjednoczonych "Zakręcony piątek" zarobił już ponad 100 milionów dolarów.

Twórcom filmu udało się bezbłędnie odświeżyć formułę wielokrotnie wykorzystywaną w hollywoodzkich komediach, zwłaszcza w latach 80. i 90., by wspomnieć tylko "Nieoczekiwaną zmianę miejsc" (1983) z Eddiem Murphym i Jamie Lee Curis, "Vice Versa" (1988) z Judgem Reinholdem oraz Fredem Savage, czy "Switch - trudno być kobietą" (1991) z Ellen Barkin.

Jeszcze raz, byle z sensem
Jamie mówi tak
Lohan jest poważniejsza, niż wygląda
Zbici z tropu faceci
Odsłonić nogi, skrócić włosy
Więcej rocka!