Zgromadzenie

The Gathering

2002 1 godz. 32 min.
6,0 14 885
ocen
6,0 10 1 14885
2 820
chce zobaczyć

Wprowadzenie

Czy kiedykolwiek jadąc autostradą widzieliście wypadek, który wydarzył się kilka sekund wcześniej? Czy zdarzyło się wam, że nie mogliście oderwać wzroku od ekranu telewizora, w którym pokazywano następstwa jakiegoś tragicznego karambolu? Czy znacie to zniewalające uczucie, aby patrzeć na coś, czego nie powinno się oglądać? A czy słyszeliście kiedykolwiek o fascynacji mechanizmami destrukcji, która powodowała, że w dawnych czasach ludzie gromadzili się, by obserwować publiczne egzekucje? Ta fascynacja jest tematem tego filmu.

Kiedy złowrogie, nadprzyrodzone moce nachodzą współczesną nam rzeczywistość, w serca siedzących w ciemnym kinie widzów wkrada się strach. W ZGROMADZENIU zderzenie nadnaturalnych sił ze znaną nam współczesnością wzbudza wyjątkowy niepokój.

Po wyjściu z kina po projekcji ZGROMADZENIA nie będzie Ci łatwo przejść obojętnie obok dziwnej pary starszych ludzi stojących na rogu ulicy…

Treść

Osobliwy wypadek w Glastonbury prowadzi do odkopania starożytnego kościoła. Pragnący utrzymać wykopalisko w tajemnicy, ksiądz Luke Fraser (Simon Russell Beale) wzywa eksperta Simona Kirkmana (Stephen Dillane) - pracującego dla kościoła. Między murami odkopanego kościoła znajduje się fresk przedstawiający ukrzyżowanie z innej niespotykanej dotąd perspektywy; zamiast podobizny Chrystusa pokazuje on złowieszcze twarze tych, którzy zebrali się, aby oglądać jego śmierć.

Kiedy Simon zajmuje się wykopaliskiem, jego żona Marion (Kerry Fox) przejeżdżając samochodem przez pobliskie miasteczko potrąca przypadkowo młodą amerykańską turystkę. W szpitalu okazuje się, że potrącona dziewczyna w wyniku wypadku doznała utraty pamięci i potrafi sobie przypomnieć tylko swoje imię i nazwisko – Cassie Grant (Christina Ricci).

Marion postanawia zabrać Cassie do swojego domu. Cassie szybko zaprzyjaźnia się dwójką przybranych dzieci Marion, Emmą (Jessica Mann) i szczególnie nadwrażliwym Michaelem (Harry Forrester).

Zwiedzając miasteczko Cassie nawiązuje znajomość z przypadkowo spotkanym turystą Danem Blakley'em (Ioan Gruffudd). Podczas spacerów Cassie jest niepokojona nawracającymi wizjami i halucynacjami. Wydaje jej się również, że jest śledzona przez dziwnych nieznajomych.

Przeczucia Cassie skupiają się na Fredzie Agryle (Peter McNamara), nieśmiałym samotniku z tajemniczą przeszłością związaną ze skandalem w Lime Court, domu mieszczącym dawniej sierociniec, a teraz będącym własnością Simona, Marion i adoptowanej dwójki dzieci.

Ksiądz Luke jest coraz bardziej przekonany, że odkopany fresk jest ostrzeżeniem przed nadchodzącą tragedią. Dowodami są zgromadzone przez niego repliki płaskorzeźb, obrazy i fotografie zbierane przez historyków na przestrzeni wieków, opisujące nieszczęścia, katastrofy i zabójstwa. Przedstawiają one te same złowrogie twarze pośród postaci w obserwujących je tłumach. W historii Kościoła znani są jako „Zgromadzenie".

Simon nie jest przekonany, do chwili, kiedy Cassie odwiedzając jego pracownię i zauważając fotografię fresku wskazuje na przedstawione na nim postaci jako na osoby, które widuje w miasteczku podczas spacerów.

Zwierzchnicy księdza Luke'a decydują, że fresk musi zostać ponownie zakopany, ponieważ we współczesnym świecie nie ma miejsca na jego ponurą wymowę. Jadąc zakomunikować decyzje Simonowi, Ksiądz Luke zauważa, że jest obserwowany z przejścia nad autostradą przez trzy postaci przypominające osoby z fresku. Zdekoncentrowany ksiądz traci panowanie nad samochodem i ginie w wypadku.

Biskup informuje Simona o śmierci księdza Luke'a i decyzji kościoła. Simon jest dodatkowo wstrząśnięty kojarząc efekty badań księdza z relacjami Cassie o pojawieniu się postaci z fresku w miasteczku.

Cassie próbuje ostrzec policję, że niezrównoważony Argyle ma zamiar zniszczyć Lime Court i zabić Michaela, przybranego syna Simona, obsesyjnie uważając go za reinkarnację swojego nieszczęśliwego dzieciństwa. Docierając na posterunek policji, Cassie znajduje tam tylko Dana, poznanego wcześniej turystę, który zwierza się jej ze swojej tajemnicy. Cassie odkrywa również, że Argyle po wywołaniu spustoszenia na jarmarku w miasteczku ruszył do Lime Court, aby zabić Michaela.

Zaślepiony szaleństwem Argyle zabija Marion, która próbuje chronić Michaela. Cassie docierając na miejsce, udaje się porwać Michaela i Emmę i uciec przed szaleńcem. Uciekając przez pole kukurydzy, obserwowani przez ludzi ze Zgromadzenia ukrywają się na opustoszałej farmie, gdzie dopada ich Argyle.

Reżyser o filmie

"Jako entuzjasta dreszczowców, czuję się jednocześnie zachwycony możliwością pracy nad tym filmem jak i odpowiedzialny za przeniesienie go na ekran. Scenariusz dał mi wiele sposobności do budowania atmosfery grozy i niepokoju, niezbędnych w filmach tego gatunku.

Rozkoszowałem się wymaganiami rygorów narracyjnych i tempem jakim rozwija się opowiadany dramat. Wszyscy dzielimy lęki związane z przyszłością nas samych i naszych dzieci. Żyjemy też w czasach, w których łatwość dostępu do informacji pozwala nam brać udział w najróżniejszych tragediach i katastrofach dziejących się na świecie, siedząc w fotelu przed telewizorem. W tą atmosferę wpasowuje się ZGROMADZENIE, niepokojąca i straszna opowieść o naszych najgorszych skłonnościach".

Brian Gilbert

Dobór obsady

Kiedy Anthony Horowitz pisał scenariusz ZGROMADZENIA, tworząc postać Cassie chciał, aby grała ją aktorka inteligentna i z wyraźną osobowością. Podczas tworzenia obsady jednym z pierwszych nazwisk do głównej roli, które padło było nazwisko Christiny Ricci.

Reżyser Brian Gilbert wspomina: "Wiadomość o obsadzeniu Christiny w roli głównej zmotywowała mnie jeszcze bardziej do podjęcia decyzji o wyreżyserowaniu tego filmu. Poznałem ja kilka lat temu jako bardzo młodą aktorkę i już wtedy jej profesjonalizm wywarł na mnie duże wrażenie. Posiada ona nadzwyczajny talent polegający na tworzeniu wiarygodnych postaci w najbardziej nawet niewiarygodnych sytuacjach. Próbowałem to analizować, ale nie potrafię. Ona się po prostu z tym urodziła."

Peter Samuelson - producent, o aktorce: "Christina Ricci jest jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek. To zdumiewające, ale w wieku 21 lat ma na koncie 27 filmów. Jest niesamowicie profesjonalna i praca z nią jest prawdziwą przyjemnością."