Zielona mila (1999)

The Green Mile

plakat - Zielona mila (1999) kup bilet

opisy filmu

(7)
  • Rok 1935. Paul Edgecombe (Tom Hanks) jest jednym ze strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należy odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem, wyłożonym zieloną wykładziną, zwaną "Zieloną milą". Pewnego dnia do więzienia przybywa olbrzymi czarnoskóry skazaniec, John Coffey (Michael Clarke Duncan). Ma oczekiwać na karę śmierci za zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Jego wizyta na zawsze zmieni życie Paula i pozostałych pracowników więzienia.

  • Paul Edgecombe (Tom Hanks) przez 60 lat pracował jako szef strażników w celi śmierci więzienia Cold Mountain. Zajmował się nadzorem nad mordercami czekającymi na ostatni spacer "zieloną milą" - korytarzem z podłogą pokrytą zielonym linoleum, która prowadziła ich do sali z krzesłem elektrycznym. Latami Edgecombe przechodził tę milę z licznymi skazańcami. Nigdy jednak nie spotkał kogoś takiego jak John Coffey (Michael Clark Duncan), czarnoskóry olbrzym skazany za morderstwo na dziewięcioletnich siostrach. Coffey ma wystarczająco dużo siły, by kogoś zabić, ale jego delikatna natura bardzo kontrastuje z jego wyglądem. Co więcej, ten olbrzymi mężczyzna, panicznie bojący się ciemności, posiada cudowny dar. Edgecombe zaczyna zadawać sobie pytanie, czy Coffey naprawdę jest winny śmierci dziewczynek?

  • Akcja filmu rozgrywa się w więzieniu Death Row, gdzie w 1935 roku Paul Edgecomb (Tom Hanks) był szefem strażników bloku śmierci. Opowiada on najdziwniejszą historię, jaką kiedykolwiek przeżył. Do jego obowiązku należało odprowadzanie skazańców korytarzem, zwanym zieloną milą, na egzekucje. Pewnego dnia do bloku trafia John Coffey (Michael Clarke Duncan), potężny czarnoskóry mężczyzna, oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek. W przeciwieństwie do innych więźniów Coffey okazuje się człowiekiem niezwykle łagodnym i obdarzonym darem - potrafi uzdrawiać innych. John dzięki swojej mocy leczy Edgecomba oraz pomaga innym w więzieniu. Strażnicy podejmują walkę o jego ułaskawienie. Czy im się uda?

  • Wiekowy Paul Edgecomb, emerytowany strażnik więzienny, wspomina pewną niezwykłą historię. W 1935 roku był on szefem strażników bloku śmierci "E" w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należało odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem, wyłożonym zielonym linoleum i zwanym przez to "zieloną milą". Edgecomb nie lubił tego, ale jednak nie ukrywał satysfakcji, ponieważ pilnował, aby sprawiedliwości stało się zadość. Jednak pewnego dnia do bloku trafia John Coffey - potężny, czarnoskóry człowiek, oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek. W przeciwieństwie do innych więźniów i na przekór swemu wyglądowi Coffey okazuje się osobą niezwykle łagodną i co więcej - obdarzoną uzdrowicielską mocą. Czy ktoś taki byłby zdolny do popełnienia morderstwa? Z każdą chwilą Edgecomb przekonuje się o niesłuszności wyroku śmierci dla tego człowieka.

  • Narratorem i zarazem bohaterem filmu jest 108-letni mężczyzna - Paul, który opowiada o swojej służbie w więziennictwie. Widząc więźniów ginących na krzesłach elektrycznych, zawsze był przekonany o ich winie. Wszystko się zmieniło, gdy do więzienia trafił potężny czarnoskóry mężczyzna, John Coffey, oskarżony o morderstwo dwóch dziewczynek. Coffey zaczyna zadziwiać wszystkich swoją dobrotliwością, wrażliwością i nadprzyrodzonymi zdolnościami. Paul Edgecomb przekonany o niewinności Coffeya postanawia mu pomóc.

  • Paul Edgecomb (Tom Hanks) jest pensjonariuszem domu starców. Kiedy pewnego razu ogląda w telewizji przedwojenny film, wzrusza się i przypomina sobie dawne czasy. Ze wspomnień zwierza się koleżance, opowiadając historię ze swojej młodości, kiedy jako strażnik bloku śmierci w 1935 roku odprowadzał więźniów na krzesło elektryczne. Ostatnia droga skazańców wiodła przez korytarz wyłożony zielonym linoleum nazywany "zieloną milą". Pewnego razu na blok trafił ogromny czarnoskóry więzień - John Coffey (Michael Clarke Duncan), skazany za zabójstwo dwóch dziewczynek. Szybko okazało się jednak, że ma on zdolność uzdrawiania, a Edgecomb postawiony został przed decyzją, która zaważy na całym jego życiu.

  • W 1935 roku policja aresztuje czarnoskórego Johna Coffeya (Michael Clarke Duncan), podejrzanego o morderstwo dwóch białych dziewczynek. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że chciał im tylko pomóc, ale z powodu jego koloru skóry i braku innych podejrzanych nikt nie chce uwierzyć w jego wersję wydarzeń. Trafia do celi śmierci w więzieniu Cold Mountain, gdzie szefem strażników jest Paul Edgecomb (Tom Hanks). W zakresie jego obowiązków leży odprowadzanie skazańców na krzesło elektryczne. Korytarz, przez który wtedy przechodzi, ze względu na kolor linoleum leżącego na podłodze nazywa się Zieloną Milą. Zawsze, gdy widział śmierć przestępców, był przekonany o ich winie. Tym razem jest inaczej.