Land of the Dead

plakat - Ziemia żywych trupów (2005)

pressbook

ZIEMIA ŻYWYCH TRUPÓW

Już od ponad dwudziestu lat zombie z filmów mistrza horroru George’a A. Romero straszą nas z ekranów kin. Od długiego czasu fani na całym świecie z niecierpliwością czekają na jego powrót.
Teraz nadszedł ten dzień.
Właśnie zaczyna się zupełnie nowy rozdział horroru...

Ziemia Żywych Trupów (Land of the Dead) George’a A. Romero to długo oczekiwany powrót uznanego reżysera do stworzonego przez niego gatunku. Gatunek ten zapoczątkował nowatorski obraz Noc Żywych Trupów (Night of the Living Dead), ponadto należą do niego Świt Żywych Trupów (Dawn of the Dead) oraz Dzień Żywych Trupów (Day of the Dead).
We wstrząsającej najnowszej wizji Romero świat (taki, jakim zna go ludzkość) to tylko wspomnienie. Zastąpił go koszmar: my – żywi – kontra oni – martwi. Nieliczni ludzie ogrodzili się umocnionymi murami otaczającymi miasto, podczas gdy chodzące trupy włóczą się po otaczającym je pustkowiu. Grupka bogatych i wpływowych osób usiłuje podtrzymać pozory prawdziwego życia, zamieszkując wysoko nad miastem w ekskluzywnych wieżach Fiddler’s Green, ostatnim bastionie klasy panującej. Na ulicach poniżej zwykli mieszkańcy, którzy nie mieli tyle szczęścia co elita, prowadzą jałowe życie, szukając pociechy w hazardzie czy narkotykach i wszystkim, co mogłoby dać im chwilę wytchnienia od piekła, jakim jest obecnie ich życie.
Zarówno wyższe klasy Fiddler’s Green, jak i niziny miasta terroryzowane są przez bandę bezwzględnych oportunistów, na czele których stoi Kaufman (Dennis Hopper). Kaufman ma wszystko pod kontrolą, od handlu nieruchomościami po mniej prestiżowe zajęcia. Aby dostarczyć mieszkańcom miasta jedzenie i inne niezbędne do życia artykuły, a bogaczom z wyżyn Fiddler’s Green zapewnić luksusowe dobra, do jakich przywykli, grupa najemników pod wodzą Riley’a (Simon Baker) i jego zastępcy Cholo (John Leguizamo) prowadzi poszukiwania poza granicami miasta. Ochronę przed niebezpieczeństwem zapewnia im uzbrojony pojazd Dead Reckoning. Riley i Cholo, podobnie jak Kaufman, robią to dla pieniędzy, których potrzebują, aby wyrwać się z piekła – Riley chce udać się na Północ, do świat, gdzie „nie ma żadnych ogrodzeń”, natomiast Cholo marzy o luksusach Fiddler’s Green, z dala od okropnego życia, jakie wiedzie na co dzień.
Podczas, gdy Kaufman i jego ludzie zajmują się handlem, życie ulega zmianom, zarówno wewnątrz, jak i za murami miasta. Wszędzie szerzy się niepokój i anarchia, powstaje armia trupów, które uczą się sprawnej organizacji i zaczynają się ze sobą porozumiewać.
Kiedy Cholo rekwiruje pojazd Dead Reckoning, aby wymusić miliony od Kaufmana i jego kumpli, Riley i jego banda – do której należą Slack (Asia Argento) oraz Charlie (Robert Joy) – mają za zadanie powstrzymać Cholo i ochronić miasto i jego mieszkańców przed coraz liczniejszą armią zombie, które zaczynają atakować granice miasta.
Universal Pictures i Atmosphere Entertainment przedstawiają film Bernie Goldmanna i Romero-Grunwald Production „Ziemia Żywych Trupów”. W rolach głównych: Simon Baker, Dennis Hopper, Asia Argento, Robert Joy oraz John Leguizamo. Scenariusz i reżyseria: George A. Romero. Producentami są: Mark Canton, Peter Grunwald i Bernie Goldmann.
Pozostali twórcy filmu to: Mirosław Baszak (zdjęcia), Arv Greywal (scenografia), Michael Doherty (montaż), Alex Kavanagh (kostiumy) oraz Reinhold Heil i Johnny Klimek (muzyka). Producentami wykonawczymi są: Steve Barnett, Dennis E. Jones, Ryan Kavanaugh i Lynwood Spinks.

PRODUKCJA FILMU
OBSADA
TWÓRCY FILMU