Zło (2003)

Ondskan

plakat - Zło (2003)

pressbook

O FILMIE

Nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Oparty na autobiografii Jana Guillou, będącej bestsellerem w Skandynawii (w samej Szwecji przeczytały ją ponad dwa miliony ludzi), film okazał się międzynarodowym sukcesem.

ZŁO to opowieść o przemocy i stawianiu jej czoła, ale również o prawdziwej przyjaźni
i początkach miłości. Momentami przypomina melodramaty w stylu „Buntownika bez powodu” Nicholasa Raya. Z kolei temat tej prawdziwej historii przywodzi na myśl „Pręgi” Magdaleny Piekorz.

Nękany przez ojczyma Eric odgrywa się na otoczeniu w jedyny znany sobie sposób – bijąc każdego, kto stanie mu na drodze. Wyrzucony ze szkoły dostaje jeszcze jedną szansę: naukę w prestiżowej prywatnej szkole z internatem. Radość opuszczenia toksycznego domu gaśnie w chwili, gdy uświadamia sobie, że również tam zło jest częścią panującego porządku... Czy jest w nim miejsce na przyjaźń i miłość? I czy Eric będzie do nich zdolny?

ZŁO to był mój pierwszy festiwalowy seans i żaden inny go już potem "nie przeskoczył". [...] Śledząc film Hafstroema, czułem, że nie tylko mnie się on podoba - widownia szybko zaczęła "oddychać w jego rytmie". Stało się to, co jest istotą kina - patrzący odnaleźli w oglądanej historii siebie.
Jacek Szczerba, Gazeta Wyborcza

Mikael Hafström