Three Kings

plakat - Złoto pustyni (1999)

opisy filmu

(7)
  • Marzec 1991 roku. Wojna w Zatoce zmierza ku końcowi. Czterech żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Iraku postanawia zdobyć kuwejckie złoto, ukradzione przez Irakijczyków. Zadanie wydaje się być dziecinnie proste - żołnierze zamierzają wyjechać o wschodzie słońca i wrócić na lunch.

  • Złoto pustyni to historia o końcu wojny w Zatoce. Opowieść o trzech żołnierzach, którzy samowolnie wypuszczają się na irakijską pustynię w poszukiwaniu złota. Aby uprzedzić ewentualne ataki na niskie morale amerykańskiej armii, już w pierwszej scenie filmu oficer Archie Gates dobitnie wyjaśnia, że złoto schowane w bunkrze nie jest irackie. Zostało ukradzione z Kuwejtu przez wojska Saddama Husseina. Więc rzeczą całkiem słuszną, a przynajmniej mało naganną, jest ukraść je ponownie.

  • Akcja rozgrywa się w 1991 roku, w marcu. Wojna w Zatoce Perskiej dobiegła końca; Amerykanie zmusili Irakijczyków do opuszczenia Kuwejtu. Tuż przed powrotem do Stanów, w ręce czterech amerykańskich żołnierzy trafia mapa. Są oni przekonani, że mapa doprowadzi ich do miejsca, w którym ukryto zrabowane Kuwejtowi złoto. Wyruszają, by się wzbogacić i przeżyć przygodę. Tymczasem zostają wciągnięci w dalszy ciąg wojny, która dla miejscowej ludności tak naprawdę jeszcze się nie skończyła. Przychodzi im walczyć o własne życie i chronić cywilów terroryzowanych przez wojska Saddama Husajna. To, co miało być tylko przygodą, przyniosło im okrutne doświadczenia prawdziwej wojny.

  • Jest rok 1991. To schyłek wojny w Zatoce Perskiej. Major Archie Gates (George Clooney) wkrótce wraca do Stanów. Nim to jednak nastąpi, otrzymuje rozkaz opiekowania się Adrianą. Jest to dziennikarka przygotowująca reportaż o powracających do domu żołnierzach. Niechętny mediom major postanawia się jej pozbyć, zwłaszcza że w jego ręce przypadkowo trafia niezwykłe znalezisko. Jeden z irackich jeńców ukrywał mapę, dzięki której można podobno dotrzeć do skarbów wywiezionych z Kuwejtu przez Husajna.

  • Schyłek wojny w Zatoce Perskiej. Czterech żołnierzy amerykańskich postanawia ukraść wart fortunę transport złota ukryty w piaskach pustyni. Major Archie Gates (George Clooney) jest zawodowym żołnierzem z elitarnego oddziału Zielonych Beretów, który nie raz wykazał się wielką inteligencją i niepospolitą odwagą. Sierżant Troy Barlow (Mark Wahlberg) jest młodym rezerwistą, który tęskni za żoną i nowo narodzoną córeczką. Sierżant sztabowy Chief Elgin (Ice Cube) jest człowiekiem głęboko wierzącym i wyznaje stoicką postawę wobec życia. Szeregowy Conrad Vig (Spike Jonze) nigdy nie skończył szkoły i niewiele wie o konsekwencjach wojny. We czwórkę znajdują mapę, która ma ich bezpiecznie doprowadzić do miejsca ukrycia złota i wyruszają na spotkanie przygody, która dramatycznie odmieni całe ich życie.

  • Zatoka Perska, rok 1991. Przed powrotem do USA major Gates (George Clooney) zdobywa informacje o złocie ukrytym przez Saddama Husseina. Postanawia wyruszyć na jego poszukiwania. Towarzyszą mu trzej żołnierze - Vig (Spike Jonze), Barlow (Mark Wahlberg) i Elgin (Ice Cube), którzy odnajdują drogocenny skarb. W drodze do bazy major i jego współtowarzysze trafiają w sam środek irackiej wojny domowej. Wszyscy zostają poddani bardzo ciężkiej próbie, stając do krwawej walki.

  • Akcja filmu toczy się pod koniec wojny w Zatoce Perskiej. Czterech żołnierzy z elitarnego oddziału amerykańskiej armii postanawia ukraść transport złota ukryty w piaskach pustyni. Ta niebezpieczna przygoda dramatycznie odmieni ich dotychczasowe życie.

opinie i nagrody
multimedia