Zodiak (2007)

Zodiac

plakat - Zodiak (2007)

opisy filmu

(9)
 • Tytułowy Zodiak to przydomek seryjnego mordercy, który grasował w San Francisco na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Przesyłał policji i dziennikarzom listy z zaszyfrowanymi wiadomościami (niektórych do dzisiaj nie udało się zinterpretować). Nigdy go nie schwytano - być może dlatego pseudonim Zodiak do dziś budzi grozę wśród Amerykanów (podobnie jak Kuba Rozpruwacz u Brytyjczyków). Tożsamość mordercy próbował ustalić Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal), rysownik z "San Francisco Chronicle". Na początku nikt nie traktował poważnie efektów jego dedukcji - no bo cóż twórca politycznych dowcipów może wiedzieć o policyjnej robocie? Okazało się jednak, że - ze wszystkich osób zaangażowanych w śledztwo - to właśnie on najbardziej zbliżył się do prawdy. W filmie oprócz Graysmitha pierwsze skrzypce grają również dwaj inni tropiciele Zodiaka: inspektor David Toschi (Mark Ruffalo) i Paul Avery (Robert Downey Jr.) - reporter śledczy z "San Francisco Chronicle". Kim naprawdę był ów tajemniczy psychopata? Czy dziś, po prawie 40 latach, można to w ogóle ustalić? Policyjne śledztwo nadal jest w toku...

 • Thriller Davida Finchera oparty jest na prawdziwych wydarzeniach związanych z jedną z najbardziej intrygujących, niewyjaśnionych zbrodni w historii Stanów Zjednoczonych.
  Lata 70. Seryjny zabójca terroryzuje okolice zatoki San Francisco. Pewnego dnia San Francisco Police Department otrzymuje listy od "Zodiaka", w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw. Podobne wiadomości otrzymuje redakcja dziennika "San Francisco Chronicle" oraz adwokat Melvin Belli. Nie są to jednak zwykłe listy - ich autor zwodzi policję i media wymyślnymi szyframi i łamigłówkami. Poszukiwaniami mordercy zajmują się funkcjonariusze śledczy z czterech okręgów sądowych oraz dociekliwy pracownik lokalnej gazety. Wkrótce sprawa ta staje się ich wspólną obsesją. Wplątani w wir niewyjaśnionych wydarzeń i wciąż nowych poszlak poddawani są nieustannej próbie, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

 • Film oparty na faktach. Historia jednej z najbardziej intrygujących i nierozwikłanych zagadek kryminalnych w historii USA.
  Nieśmiały rysownik Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal), jego redakcyjny kolega, cyniczny dziennikarz, Paul Afery (Robert Downey Jr.), inspektor wydziału zabójstw, David Toschim (Mark Ruffalo) oraz jego partner William Armstrong (Anthony Edwards) to czterech nieustraszonych tropicieli seryjnego mordercy. Przestępca sieje postrach w San Francisco i okolicy, zwodzi policję tajemniczymi listami i zakodowanymi wiadomościami. Polowanie na zabójcę staje się obsesją tych czterech mężczyzn. Czy pogoń za psychopatą doprowadzi ich własne życie i zawodowe kariery do ruiny?

 • Historia jednej z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych Stanów Zjednoczonych. Czterej detektywi podążają śladem seryjnego mordercy, który grasuje w San Francisco i jego okolicach. Zbrodniarz zwodzi policję dziwnymi listami zapisanymi szyfrem. Życie prywatne i zawodowe czterech bohaterów zostaje zrujnowane podczas obsesyjnej pogoni za mordercą śladem niekończących się poszlak i wskazówek.

 • Tej sprawy nigdy nie udało się rozwiązać. Posługujący sie szyfrem nieuchwytny zabójca sparaliżował strachem cały naród. Publicznie przyznał sie do zabicia 13 ofiar, a potem podał jeszcze...24. Policja przypisała mu 7, z czego 5 zmarło. Prawdziwej liczby może nigdy nie da się poznać. David Fincher nakręcił thriller na podstawie autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez dziesięciolecia zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz swoimi szyframi i listami. Polowanie na zabójcę stało się obsesją czterech ludzi, którzy stali się widmami samych siebie sprzed sprawy, a kolejność życia wytaczał im i niszczył nieskończony trop wskazówek przestępcy.

 • Opowieść o poszukiwaniu jednego z najbardziej tajemniczych wielokrotnych morderców w dziejach Ameryki. To był pogodny, przedświąteczny czas. Jednak nie dla wszystkich. 20 grudnia 1968 roku, na obrzeżach w północnokalifornijskiej miejscowości Benica ktoś zastrzelił siedzącą w samochodzie dwójkę nastolatków. Sprawcy nie odnaleziono. Kilka miesięcy później, 4 lipca 1969 roku, znów dochodzi do ataku na siedzących w samochodzie młodych ludzi. Zaczyna się ponura seria. Ale morderca, który sam siebie nazywa "Zodiakiem", nie zamierza poprzestać na zabijaniu. Za pomocą zaszyfrowanych wiadomości przesyłanych do gazety rozpoczyna niebezpieczną grę. Dziennikarze zaś, własne śledztwo.

 • SFPD otrzymuje listy od Zodiaka, w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw. Kim jest Zodiak? Jesteśmy świadkami pościgu za mordercą, którego tożsamości nigdy nie udało się ustalić.

 • Seryjny morderca zwany Zodiakiem dokonuje w San Francisco serii brutalnych zabójstw, a swoje zbrodnie opisuje w wysyłanych do gazet listach. Policja próbuje wpaść na trop psychopaty, analizując te opisy. Mimo starań inspektora z wydziału zabójstw, Davida Toschiego (Mark Ruffalo), funkcjonariusze nie potrafią schwytać siejącego postrach zabójcy. W śledztwo angażuje się także znany dziennikarz, Paul Avery (Robert Downey Jr.), jednak najbliższy odkrycia tożsamości maniaka jest rysownik z "San Francisco Chronicle", Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal). Nieśmiały mężczyzna potrafi odczytywać zaszyfrowane wiadomości od Zodiaka. Mimo to śledczy, ciągle pozostają krok za mordercą, który, czując się nieuchwytny, staje się coraz mniej ostrożny.

 • "Zodiak" doskonały thriller zrealizowany przez reżysera "Siedem" i "Podziemnego kręgu", opowiada prawdziwą historię seryjnego mordercy i obławy, którą spowodował. Rewelacyjny dzięki gwiazdorskiej obsadzie, w której znaleźli się m.in. Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo oraz Chloë Sevigny, opowiada o dwóch rodzajach obsesji: chęci zabijania i pragnienia poznania prawdy.