The Life of David Gale

plakat - Życie za życie (2003)

opisy filmu

(5)
  • David Gale (Kevin Spacey), profesor uniwersytetu w Teksasie, od lat aktywnie działa na rzecz zniesienia kary śmierci. Pewnego dnia, skazany za gwałt i morderstwo, sam trafia do celi śmierci. Uznano go winnym zabójstwa bliskiej współpracowniczki i przyjaciółki, Constance Harraway (Laura Linney).

    Dziennikarka Bitsey Bloom (Kate Winslet) postanawia opowiedzieć jego historię. W tym celu, trzy dni przed egzekucją, spotyka się z profesorem, który udziela jej niezwykłego wywiadu. W ciągu trzech wizyt, w kolejnych retrospekcjach, powstaje skomplikowany portret skazanego: polityczne dyskusje, kontrowersyjne wykłady, seks ze studentką, oskarżenia o gwałt, alkoholizm, rozwód, rozpacz. Na kilka godzin przed egzekucją Bloom dochodzi do wniosku, że skazanie Gale'a jest skutkiem politycznej manipulacji i spisku. Przekonana o niewinności profesora, prowadzi wyścig z czasem, by udowodnić, że został on niesłusznie skazany i nie może być stracony. Jak spowodować wstrzymanie wykonania wyroku? Komu zależy na ostatecznym uciszeniu bezkompromisowego intelektualisty? Prawda okazuje się bardziej szokująca od zbrodni i kary dla rzekomego zabójcy.

  • David Gale (Kevin Spacey), profesor uniwersytetu w Teksasie, od lat aktywnie działa na rzecz zniesienia kary śmierci. Jednak pewnego dnia sam trafia do celi śmierci, skazany za gwałt i morderstwo bliskiej współpracownicy i przyjaciółki, Constance Harraway (Laura Linney). Dziennikarka Bitsey Bloom (Kate Winslet) postanawia opowiedzieć jego historię. W tym celu, trzy dni przed egzekucją, spotyka się z profesorem, który udziela jej niezwykłego wywiadu. Powstaje skomplikowany portret skazanego: polityczne dyskusje, kontrowersyjne wykłady, seks ze studentką, oskarżenia o gwałt, alkoholizm, rozwód, rozpacz. Przekonana o niewinności profesora, prowadzi wyścig z czasem, by udowodnić, że został on niesłusznie skazany i nie może być stracony.

  • David Gale (Kevin Spacey) jest szanowanym profesorem i jednocześnie zagorzałym przeciwnikiem kary śmierci. Zupełnie nieoczekiwany rozwój zdarzeń doprowadza do tego, że sam trafia do więzienia za gwałt i zamordowanie swojej wieloletniej przyjaciółki i sprzymierzeńczyni w walce o zniesienie kary śmierci. Dziennikarka Bitsey Bloom (Kate Winslet) na kilka dni przed egzekucją spotyka się z profesorem chcąc dowiedzieć się o nim czegoś więcej. David zdobywa jej zaufanie na tyle, że dziennikarka za wszelką cenę chce dociec prawdy i udowodnić jego niewinność...

  • Wykładowca uniwersytetu stanowego w Teksasie, postać powszechnie szanowana w świecie nauki, zostaje skazany na karę śmierci za zamordowanie przyjaciółki. Choć życie profesora jest naznaczone uzależnieniem od alkoholu i oskarżeniem o zgwałcenie studentki, wydaje się, iż nie są to wystarczające powody, by skazać go za morderstwo. Młoda dziennikarka, której Gale udziela ostatniego wywiadu, próbuje dotrzeć do prawdy. Portret mordercy, który wyłania się z przeprowadzonych rozmów każe jej wątpić w jego winę. Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo.

  • Dziennikarka Bitsey Bloom, słynąca z tego iż potrafi zająć się najtrudniejszą sprawą, a przy tym nigdy nie zdradza swoich źródeł informacyjnych dowiaduje się od swego redaktora naczelnego, że ma przeprowadzić wywiad w trzech dwugodzinnych sesjach (wtorek, środa, czwartek) ze skazanym na karę śmierci profesorem filozofii Davidem Galem. Bitsey nie jest zbyt chętna do tego zadania, gdyż jest głęboko przekonana o winie Gale, a dodatkowo buntuje się przed przydzieleniem jej młodziutkiego stażysty. W końcu zgadza się na warunki wywiadu, wierząc że będzie on kolejnym krokiem w jej karierze zawodowej. Wywiad odbywa się w więzieniu Stanu Texas, a nietypowy termin wywiadu dlatego, iż w piątek ma się odbyć egzekucja Davida. Gale, który sześć lat przesiedział w celi śmierci w oczekiwaniu na wyrok postanawia teraz za pomocą dziennikarki udowodnić swoją niewinność. Opowiada jej swoją historię, pokazując jak z bojownika o zniesienie kary śmierci stał się sam jej ofiarą. Ukazuje jak łatwo można z szanowanej osoby zrobić zbrodniarza, jak łatwo można się załamać oraz jak trudne sytuacje potrafią zmienić bliskich ludzi we wrogów. Czy trzy dwugodzinne sesje zdołają przekonać bezkompromisową dziennikarkę o niewinności człowieka oskarżonego o gwałt i morderstwo na swej dawnej przyjaciółce oraz towarzyszce w walce o zniesienie kary śmierci? Czy trzy dni wystarczą aby można udowodnić własną niewinność po sześciu latach milczenia?