KONKURS

Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów

od 24 października 2013 do 5 listopada 2013
do wygrania: 5 książek "Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów".
Wydawnictwo Aleja Róż przedstawia książkę Ellen F. Brown i Johna Wileya Jr. "Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów".


Autorzy przedstawiają pełną pasjonujących szczegółów historię powstania powieści oraz filmu-legendy, tworząc niezwykle bogate źródło informacji nawet dla najbardziej żarliwych fanów "Przeminęło z wiatrem". Opisali zmagania pisarki z własną nieśmiałością i niespotykaną jak na owe czasy popularnością oraz trudne relacje Margaret Mitchell z wielkim nowojorskim wydawcą Macmillanem, producentami Hollywood i nieustające walki autorki o prawa autorskie w kraju i za granicą. Książka odkrywa także liczne, nieznane wcześniej, anegdoty i ciekawostki dotyczące kultowej powieści.

Fragment z książki:

W 1986 roku w Etiopii wydano nieautoryzowany przekład Przeminęło z wiatrem, prawnicy nie podjęli żadnych działań, prawdopodobnie ze względu na niezwykłe okoliczności powstania tłumaczenia. Pod koniec lat 70. etiopski więzień przemycił anglojęzyczną wersję powieści Mitchell. Skazańcy czytali ją na zmianę przez godzinę dziennie. Jeden z więźniów politycznych Nebiy Mekonnen, zafascynowany Scarlett i Rhettem, zaczął tłumaczyć książkę na język ojczysty, amharski. Pisał przemyconym piórem na jedynym rodzaju papieru, jaki miał do dyspozycji – tzw. sreberkach z papierosów. Współwięźniowie byli tak zachwyceni jego pracą, że zrezygnowali z godzin przydzielonych im na czytanie, żeby miał więcej czasu na pracę. Dawali mu również sreberka od papierosów, ponieważ on sam nie palił. W ciągu lat spędzonych w więzieniu tłumacz zapisał trzy tysiące kawałków papieru, które stopniowo przekazywał wychodzącym kolegom. Gdy odzyskał wolność, zebrał wszystkie papierki i pożyczył pieniądze na wydanie dwudziestu tysięcy egzemplarzy Negem Lela Ken New, co można przetłumaczyć jako „Mimo wszystko, życie się dzisiaj nie kończy”.

Książka ukazała się po raz pierwszy na rynku amerykańskim w czerwcu 2012 roku i zebrała bardzo pozytywne komentarze czytelników i recenzje krytyków.

Z polskiej perspektywy rok 2013 jest dla Przeminęło z wiatrem symboliczny - mija 75 lat od pierwszego wydania powieści w Polsce, a premiera filmu odbyła się u nas dokładnie 50 lat temu.

Aby mieć szansę na wygranie tej książki, wystarczy odpowiedzieć na pytanie.
Konkurs zakończony! Zwycięzcy:
  • agynesss
  • Golden_Rose
  • bjorkish
  • alien_2
  • Bombel24