PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32453}
7,7 47 871
ocen
7,7 10 1 47871
7,0 21
ocen krytyków
Żółty szalik
powrót do forum filmu Żółty szalik

To zdanie zdaje się być esencją całego filmu. A tak na marginesie, czy to zdanie nie pochodzi z literatury? Teraz wszędzie go pełno, ale czy po raz pierwszy użyto go w "Żółtym szaliku?"

ocenił(a) film na 9
PseudoEfedryna

Wiele zdań z filmów jest inspirowanych literaturą , szczególnie piękną... w tym przypadku nie mam wiedzy na ten temat, ale film świetny Gajos mistrz!

PseudoEfedryna

"[...] Pode mną lód. I zbita kra nade mną.
Czy przebić strop, czy wgryźć się w twarde dno? [...]"

Fragment wiersza Włodzimierza Wysockiego. Nie wiem kto jest autorem przekładu. Piosenka jest np. na płycie "55 x Włodzimierz Wysocki". Można ją bez problemu znaleźć w Google jeśli ktoś chce znać więcej szczegółów.

Wiem, że oba cytaty nie są identyczne, ale może to kwestia przekładu. Nie znam rosyjskiego i nie potrafię tego sprawdzić. Może oba z nich mają to samo źródło... a może nie. :-)

ocenił(a) film na 9
0xFF

Niestety Google okazały się za mało kompetentne.

PseudoEfedryna

...ostatni wiersz Włodzimierza Wysockiego
tlum. Daniel Olbrychski,Agnieszka Osiecka

Marinie
Nade mną lód
i w dole, pod stopami…
Czy wzbić się mam
Czy zejść mam do otchłani?
Rzecz jasna – wzbić się!
W nadziei
Trwać i trwać
I tylko w świat podania
za wizami słać!
Już słychać
lodów szczęk,
noc mija – jedna, druga…
ja przetrwam
czysty, prosty
choć przecie nie od pługa!
A ty się nie martw! –
- wrócę!
okrętów dawnych szlakiem
Spamiętam wszystko.
Wiersz widzę jak na dłoni…
Niestary jestem
ot, czterdziestka z hakiem
Przez Ciebie żyję
i dobry Bóg mnie chroni!
I mam co grać
gdy wezwie Pan
I przyjdzie Tam
do grania!
I mam też z Nim
tych kilka spraw do obgadania…

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
zimoli69

Znałem kilku alkoholików
Wszyscy nie zyją

zimoli69

Film dobry, ale Janusz Gajos zagrał perfekcyjnie. Czapki z głów przed Panem Januszem za taką grę.

ocenił(a) film na 10
David_Haye

A może to nie gra!? Nikt, kto nie zna tego problemu nie zagra alkoholika dobrze bo nie wie czym jest ta choroba. Gajos zagrał go perfekcyjnie.

zimoli69

pisze sie ze SPOILER !!! zepsules mi ogladanie filmu baranie

PseudoEfedryna

Ja pierwszy raz usłyszałam to zdanie w tym filmie i bardzo mi zapadło w pamięć.

chica guapa

w końcu scenariusz jest autorstwa wybitnego prozaika Jerzego Pilcha <3

ocenił(a) film na 8
sylwiaola93

Należy nadmienić, że Jurek Pilch był też wybitnym pijakiem, co (nie tylko) w tym przypadku okazało się błogosławieństwem.

ocenił(a) film na 10
Deadpan

Jerzy Pilch nie jest pijakiem - jest alkoholikiem. Potworna różnica.

ocenił(a) film na 9
chica guapa

No dokładnie, chyba każdemu kto oglądał film musiało zapaść.

PseudoEfedryna

wiem, że jest to doskonały tekst w filmie "Żółty szalik" i mam wrażenie, że nie jest to tekst Wysockiego.... proszę pomóżcie.... kto TO NAPISAŁ ??... dziękuję

ocenił(a) film na 8
jacekkaw

Wcześniejszy cytat z tej sceny pochodzi z Hamleta ("jest li w istocie szlachetniejszą rzeczą znosić pociski zawistnego losu..."). Ten następny (o krze) to raczej nie Szekspir ;) Wysocki przez analogię do nałogu głównego bohatera się narzuca, ale nie wydaje mi się by ten cytat aż tak różnił się przy tłumaczeniu (nawet zakładając, że tłumaczenie wiersza może być często mocno się różniące od oryginału). Ostatecznie można uznać za autora tych słów samego Pilcha. Zresztą w jednej recenzji przeczytałem, że wypowiadający te słowa pijaczek jest alter ego samego Pilcha (sposób mówienia), więc wszystko by się zgadzało.

ocenił(a) film na 8
PseudoEfedryna

Niejaka Kaja jakaśtam, krytyk niezależny, daje temu filmowi ocenę 3. Nie wiem co to za krytyczka ale jak dla mnie powinna zostać usunięta bo jeżeli ten film zasługuje na ocenę 3 to ona zasługuje na minus 4. Chora baba i tyle a u was figuruje jako krytyczka? Śmiech na sali.

ocenił(a) film na 8
Marek_Kremer

Zgadzam się z Tobą. Teraz każdy może się nazwać samozwańczo krytykiem/krytyczną. A jak przyszłoby co do czego, to takiej Kai nazwisko Paradżanowa trzeba było przeliterować... Zresztą Filmweb nie jest wiarygodnym portalem filmowym. IMDB bije go na głowę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones