Film

Lifeboat

1944 1 godz. 36 min.
7,2 1 656
ocen
7,2 10 1656
1 729
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"7335","linkUrl":"/film/%C5%81%C3%B3d%C5%BA+ratunkowa-1944-7335","alt":"Łódź ratunkowa","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/73/35/7335/7885885.2.jpg"}
Grupa rozbitków starająca się przeżyć w szalupie przyjmuje na swój pokład kapitana niemieckiej łodzi podwodnej, która wcześniej zatopiła ich statek.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Akcja, opartego na opowiadaniu Johna Steinbecka, filmu toczy się w całości na tytułowej Łodzi ratunkowej, dryfującej po Północnym Atlantyku. Grupa rozbitków, ocalałych z pokładu frachtowca, zatopionego przez niemieckiego U-boota, stara się przeżyć w małej szalupie. Po pewnym czasie wyciągają z wody jeszcze jednego mężczyznę, któryAkcja, opartego na opowiadaniu Johna Steinbecka, filmu toczy się w całości na tytułowej Łodzi ratunkowej, dryfującej po Północnym Atlantyku. Grupa rozbitków, ocalałych z pokładu frachtowca, zatopionego przez niemieckiego U-boota, stara się przeżyć w małej szalupie. Po pewnym czasie wyciągają z wody jeszcze jednego mężczyznę, który okazuje się być kapitanem łodzi podwodnej, która zatopiła ich statek. Rozbitkowie humanitarnie decydują się zatrzymać go na pokładzie, jednak wynika to w dużej mierze ze względu na jego bardzo przydatne umiejętności. Ich wybór okazuje się znaczący, gdy na jaw wychodzą prawdziwe zamiary niemieckiego kapitana.

na podstawie
Alfred Hitchcock (pomysł) (niewymieniony w czołówce)
studio
Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia)
data produkcji
1944
tytuł oryg.
Lifeboat
inne tytuły
Tratwa ratunkowa Polska
Łódź ratunkowa Polska
Alfred Hitchcock's Production of Lifeboat (pełny tytuł) USA
Więcej...
Zdjęcia do filmu kręcono w okolicach archipelagu Florida Keys (Floryda, USA) oraz wyspy San Miguel (Kalifornia, USA) oraz w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Kiedy Tallulah jak większość ekipy zachorowała na zapalenie płuc, Hitchcock podarował jej psa w nagrodę za dobry sprawunek podczas prac na planie. Aktorka nazwała go nazwiskiem reżysera.
Podczas kręcenia kilka osób z ekipy narzekało, że Tallulah Bankhead nie nosi bielizny, co było szczególnie zauważalne, gdy wchodziła i wychodziła z łodzi ratunkowej. Alfred Hitchcock powiedział, że nie sądzi, aby to był problem kogoś od kostiumów czy fryzjera.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Czy wiesz, że - Steinbeck chciał, aby główna postać przedstawiała Polaka, ale Swerling i Hitchcock zmienili to po swojemu? :)

  Martitta_4

  Ostatnio natknęłam się na artykuł, w którym pisano, że Steinbeck chciał, aby główną postacią w "Lifeboat" był Polak, który nienawidzi Niemców :) Reżyser i Swerling nie wyrazili na to zgody, co ... więcej

 • Alfred Hitchcock w roli....

  None200

  w roli "Zrzuć nadwagę - ogłoszenie ze zdjęciem w gazecie " nie ma jak autodystans :)

 • Dobry ale nie świetny, niedopracowany... + Mój pomysł na fabułę :)

  777temida

  Film ten to bdb studium charakterów, konkretne podejście do ówczesnej sytuacji politycznej i wojny jako takiej. Równoczesnie jak na filmy Hitchcocka, które dotąd oglądałam: Ptaki Zawrót głowy Okno na podwórze Nieznajomi z pociągu Podejrzenie Starsza pani ... więcej

 • stonowany

  cew ocenił(a) film na 7

  We współczesnym filmie postaci i historia byłaby uczyniona znacznie bardziej wiarygodną. Obcy oficer powinien zostać pzeszukany już na wstępie... Kapitan U-bota musiał być zawodowym oficerem marynarki, a nie wykształconym cywilnym hirurgiem; wygrzebano by nieco inny sprzęt do amputacji kończyn iż tępy ... więcej

  4
  • Niiemcy...

   koradalbert ocenił(a) film na 8

   Kolejny wątek w tym filmie świadczący o tym,że w genotypach rasy germańskiej nie ma miejsca na gen wdzięczności,chęci odkupienia winy,spłacania zaciągniętych długów...Por."Szer egowiec Ryan"( wątek " podziękowania" uwolnionego Niemca),ale są i inne produkcje.