PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12075}

Ścieżki chwały

Paths of Glory
8,0 14 135
ocen
8,0 10 1 14135
8,1 18
ocen krytyków
Ścieżki chwały
powrót do forum filmu Ścieżki chwały

Chciałbym zaznaczyć, że chodzi o filmy wojenne, a nie te, których akcja rozgrywa się podczas wojny, albo traktują o holokauście ( np. ,,Życie jest piękne" ). Każdy niech poda trzy typy.
1. Ścieżki chwały
2. Full metal jacket
3. Łowca jeleni

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

1 Czas apokalipsy
2 Idź i patrz
3 Ognie polne

SeverussSnape

Letters from Iwo Jima
Ścieżki chwały
Full metal jacket/Platoon

ocenił(a) film na 10
AlmostGreen

Platon.?Dobre hi hi hi

ocenił(a) film na 8
SeverussSnape

1 Full Metal Jacket
2 Ścieżki Chwały
3 Czas Apokalipsy

ocenił(a) film na 8
SeverussSnape

1. Szeregowiec Ryan/Stalingrad (niem.)
2. Full Metal Jacket/Platoon
3. Helikopter w ogniu

ocenił(a) film na 10
rafalski76

I ten sam błąd. Kpina jakaś.

ocenił(a) film na 8
Pysiek33

Platoon czy Platon - to który w końcu jest ("kpinom") błędnym tytułem, bo się troszkę pogubiłem w Twoich odpowiedziach :]
By the way to zachowaliśmy sobie przyjemność wraz z AlmostGreen podając oryginalny tytuł. Proszę o ewentualnie uwagi bardziej merytoryczne. Chętnie poznam odmienne zdanie.

ocenił(a) film na 10
rafalski76

ok. ja sie pogubiłem. Miast pisać Pluton piszecie Platoon. Mi sie z Platonem kojarzy George Patton. Pattoon. Taki film wojenny , oskarowy. Ponoć lepszy niż ten film Oliwera Stona.

ocenił(a) film na 8
Pysiek33

Nie zgodzę się, iż Patton jest lepszy od Platoon ;) Nie wątpliwie dzieli je pewien czas, a co za tym idzie jakość sprzętowa. Gra aktorska przemawia na rzecz filmu Olivera Stone (OS) wyraźnie widać zmagania psychiczne bohaterów z rzeczywistością. Realność odzwierciedlenia otaczających bohatera warunków niewątpliwie podnosi poziom OS. Bohater u OS jest niewątpliwie 1 jednakże 2 planowi zagrali świetną rolę stając się niemal pierwszoplanowymi. PATTON (Franklin J. Schaffner) ma jednego bohatera - czy ktoś pamięta drugoplanowe postacie i ich grę (oczywiście po za scenami batalistycznymi)? A propos scen batalistycznych - tu FJS zarobi kilka punktów. Nie dużo, ale rozmach typowo holywódzki :)

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

1. Czas Apokalipsy
2. Walc z Baszirem
3. Ścieżki Chwały, Full Metal Jacket
4. Czasem w Kwietniu
5. The Hurt Locker

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

1. Łowca Jeleni
2. Idź i Patrz
3. Ścieżki Chwały

ocenił(a) film na 7
SeverussSnape

odświeżę temat:
1. Szeregowiec Ryan
2. Cienka czerwona linia
3. Full Metal Jacket
4. Idź i patrz
5. Upadek
6. Helikopter w ogniu
7. Obława
8. Żelazny krzyż
9. Jarhead
10. The Hurt Locker
11. Fabryka zła
12. Byliśmy żołnierzami
13. Wzgórze rozdartych serc
14. Okręt
15. Szwadron
16. Europa Europa
17. Pluton
18. Tylko dla orłów
19. Orzeł wylądował
20. Ślicznotka z Memphis

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

Trochę tu poodkurzam :)
Świetnych filmów wojennych jest co nie miara. Dlatego też pozwolę sobie na podzielenie ich ze względu na tematykę. Chciałbym podkreślić, że są to jedynie moje wybory i nikomu ich nie narzucam.
1. Najlepszy film wojenny o tematyce wojny w Wietnamie:
"Czas Apokalipsy"- dzieło Coppoli miażdży konkurencję pod każdym względem. Ukazuje piekło i bezsensowność wojny na najwyższym poziomie. Gra aktorska oraz dobranie obsady nie pozostawia wątpliwości. Zdjęcia moim zdaniem powinny być zapisane w kanonie najlepszych zdjęć filmowych wszech czasów (jeżeli by taki był :D). Myślałem również o genialnym "Łowcu Jeleni" na to miejsce, lecz dla mnie jest to raczej dramat z elementami wojennymi, niżeli czysto krwisty film wojenny :)
2. Najlepszy film wojenny o tematyce II wojny światowej:
"Szeregowiec Ryan"- nie jestem jakimś wielkim fanem Spielberga, jednak tutaj oddaję mu honor., gdyż stworzył obraz niesamowity i niezwykle realistyczny (chodzi tu o obraz wojny, gdyż główny wątek poszukiwania ostatniego żywego syna zdaje się troszkę głupi). Początkową scenę lądowania na plaży Omaha uznaję za scenę światowego kina.
3. Najlepszy film wojenny o tematyce I wojny światowej:
"Ścieżki Chwały"- moim zdaniem największe dzieło Kubricka. Pokazuje ono bezsensowność wojny oraz jakie małe jest znaczenie człowieka na froncie. Na szczęście byli wtedy jeszcze ludzie posiadający w sobie część człowieczeństwa i byli zdolni się temu myśleniu przeciwstawić.

Chciałbym podkreślić, że są to jedynie moje wybory i nikomu ich nie narzucam :D

SeverussSnape

dziwię się że żaden z was nie wymienił filmu "9 kompania"

użytkownik usunięty
SeverussSnape

1. Czas Apokalipsy
2. Ścieżki chwały
3. Most na rzece Kwai

ocenił(a) film na 7
SeverussSnape

1. Okręt
2. Pluton
3. Czas Apokalipsy
4. Full Metal Jacket

Miały być trzy ale nie mogłem pominąć żadnej z tych pozycji.

ocenił(a) film na 10
SeverussSnape

1. Łowca Jeleni
2. Czas Apokalipsy
3. Full Metal Jacket

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

1.Czas Apokalipsy.
2. Ścieżki chwały.
3. Idź i patrz.

SeverussSnape

1.O jeden most za daleko
2.Wyzwolenie
3.Westerplatte

SeverussSnape

1. Czas Apokalipsy
2. Idź i patrz/Stalingrad
3. Łowca Jeleni/Pluton

ocenił(a) film na 10
SeverussSnape

1. Łowca Jeleni
2. Czas Apokalipsy
3. Full Metal Jacket

Trójka taka sama jak wyżej, lecz muszę dodać jeszcze "Ścieżki chwały"......

SeverussSnape

1. Czas Apokalipsy (wersja pełna, nie przycięta)
2. Pluton

Ps. nie cierpię Łowcy Jeleni ale to chyba uprzedzenie z dzieciństwa (12 lat to chyba za mało na oglądanie tego filmu).

mleko23

1. Ścieżki chwały
2. Szeregowiec Ryan
3. Full Metal Jacket

użytkownik usunięty
SeverussSnape

Nikt nie wspomniał o świetnym obrazie Kevina Reynoldsa - "Bestia wojny". Polecam fanom gatunku.

ocenił(a) film na 10
SeverussSnape

TAK, nie znasz odpowiedzi.

Wojna ma plusy i minusy.

Jest rok 2015, poznajmy co zrobiliśmy źle. Może można zrobić to lepiej!

SeverussSnape

1.Szeregowiec Ryan
2,Szyfry wojny
3.Potop
4.Bitwa o Anglię
5.Joanna d'Arc-ten z M Jovovich

ocenił(a) film na 8
SeverussSnape

1.Czas Apokalipsy
2.Idź i Patrz
3.Łowca Jeleni

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

Mam nadzieję że nikt nie będzie miał nic przeciw jeśli zamiast podawać tylko 3, podam 40 tytułów filmów wojennych, które mi się naprawdę podobały i mogę polecić:
1. Stalingrad (1993)
2. Downfall a.k.a. Der Untergang (2004)
3. City of Life and Death a.k.a. Nanking! Nanking! (2009)
4. Waltz with Bashir a.k.a. Vals im Bashir (2008)
5. Das Boot (1981)
6. Lawrence of Arabia (1962)
7. Empire of the Sun (1987)
8. The Tin Drum a.k.a. Die Blechtrommel (1979)
9. The Deer Hunter (1978)
10. Come and see a.k.a. Idi i smotri
11. Schindler's List (1993)
12. Kanał (1956)
13. The Pianist (2002)
14. When Trumpets Fade (1998)
15. A Midnight Clear (1992)
16. Saving Private Ryan (1998)
17. The Damned a.k.a. La caduta degli dei (1969)
18. King Rat (1965)
19. Apocalypse Now (1979)
20. Black Hawk Down (2001)
21. Full Metal Jacket (1987)
22. Paths of Glory (1957)
23. A Bridge Too Far (1977)
24. No Man's Land (2001)
25. The 9th Company a.k.a. 9 Rota (2005)
26. Grave of the Fireflies a.k.a. Hotaru no haka (1988)
27. The Thin Red Line (1998)
28. The Iron Triangle (1989)
29. Platoon (1986)
30. All Quiet on the Western Front (1930)
31. We Were Soldiers (2002)
32. The Killing Fields (1984)
33. Savior (1998)
34. To End All Wars (2001)
35. Patton (1970)
36. The Beast of War (1988)
37. Cross of Iron (1977)
38. Gallipoli (1981)
39. Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983)
40. The Longest Day (1962)
A nawet wspomnę o kilku filmów, które ja osobiście nie uznaję za filmy wojenne, ale bardzo cenię i przez niektórych są tak klasyfikowane: Conspiracy (2001), The Last Valley (1971), House of Fools a.k.a. Dom durakov (2002), March or Die (1977), Underground (1995), Joan of Arc (1999), Johnny Got His Gun (1971), Revolution (1985) and Welcome to Dongmakgol (2005).

ocenił(a) film na 8
SeverussSnape

1.Łowca Jeleni
2. Idź i Patrz
3. Czas Apokalipsy
4. Grobowiec Świetlików
5. Ciemnoniebieski Świat/Bitwa o Anglię

ocenił(a) film na 10
SeverussSnape

To tez moja "3"

4. Wielka czerwona jedynka (na rowni z Okret/Das Boot i Czasem Apokalipsy)
Mialem ogarniczyc sie do trzech filmow, ale nie rzucil mi sie w oczy ten tytul, a jest wart przypomnienia

SeverussSnape

1 Idź i Patrz
2 Ścieżki Chwały
3 cięzki wybór ale pozostawie te miejsce puste bo te dwa filmy powyżej zdecydowanie odstaja od reszty stawki

ocenił(a) film na 6
SeverussSnape

1. Pearl Harbor (2001)
2. Rzym, miasto otwarte (1945)
3. Paisa (1946)

ocenił(a) film na 9
malysz369

Brawo za Rzym, miasto otwarte. To nieoczywista pozycja w tej dyskusji ;-)

SeverussSnape

Czas apokalipsy, pluton, Przelecz ocalonych/Cienka czerwona linia.

Filmu Kubricka nie widzialem

ocenił(a) film na 9
SeverussSnape

1. "Czas apokalipsy"
2. "Full Metal Jacket"
3. Ex aequo "Łowca jeleni" i "Ścieżki chwały", ponieważ obydwa zrobiły na mnie ogromne wrażenie i nie jestem w stanie wytypować jednego, "lepszego".

ocenił(a) film na 8
SeverussSnape

1. Rambo x5.
2. Czterej pancerni i pies.
3. Kapitan Kloss.
4. Hot Shots!
5. Hot Shots 2.
6. Dodek na froncie.

Brawa dla Getosa za "Byliśmy żołnierzami". Scena z listonoszem dostarczającym zawiadomienia o śmierci żołnierza mega mocna. Plus scena po nalocie z napalmem i chwycenie za nogi poparzonego.
"Hotel Ruanda" też jest troszkę wojenny.

malolmalol

Brawa za "najbardziej krwawy film w historii kina" HS2. Ogólnie trafna lista skoro pomieszane są filmy wojenne z tymi w tematyce wojennej a wręcz antywojenne. Można dodać Furia za jedną rzecz w której Szeregowiec ma minusa czyli Tiger. Dziwi mnie natomiast brak takich produkcji jak "Tora Tora Tora", "Midway", "Bitwa o ujście rzeki","30 sekund nad Tokio","Tobruk","Szczury pustyni","Do piekła i z powrotem" w którym to odtwórca głównej roli jest osobiście uczestnik tych wydarzeń i sporo innych tylko obejmujacych II WS. Dziwne także skoro znalazło się "Tylko dla ołów" to dlaczego nie "Działa Navarony" pominę Dwunastke czy Złoto.

ocenił(a) film na 10
SeverussSnape

1. Pluton ; 2. Ścieżki chwały ; 3. Dunkierka

ocenił(a) film na 6
SeverussSnape

Szeregowiec Ryan - 10/10
Wołyń - za wagę tematu
Pełny magazynek - 8/10

nazuul

1. Pluton
2. Szeregowiec Rayan
3. Ofiary wojny
4. Wołyń
5. Łowca Jeleni
6. Czas Apokalipsy
7. Miasto 44
8. Dunkierka
9. Cienka czerwona linia
10. Full metal jacket

ocenił(a) film na 9
nazuul

Szeregowiec na 10 a lepsze Sciezki tylko 6? Te blockbustery wam robią wodę z mózgu hehe.

ocenił(a) film na 6
Calvera81

Po pierwsze nie obrażaj. Po drugie mam prawo do własnej oceny, według własnych kryteriów. Chętnie wyjaśnię, dlaczego uważam tak a nie inaczej, lecz nie będę podejmował dyskusji z osobą, która na wstępie mi ubliża.

ocenił(a) film na 9
nazuul

Ależ ja nie ubliżyłem. Gdzie jest inwektywa? Napisałem tylko, że często ludzie uważają za arcydzieła filmy rozreklamowane i nadmuchane jak balonik do granic możliwości a pomijają naprawdę wartościowe dzieła. Ale ok, masz rację. Co kto lubi.

ocenił(a) film na 6
Calvera81


"wam robią wodę z mózgu" - jak sądzę, "wam" odnosi się również do mnie - skoro jest w odpowiedzi na mój wpis, tj. mam robioną wodę z mózgu. "Robić wodę z mózgu" to synonim "ogłupiać" (za: https://sjp.pwn.pl/slowniki/ogłupiać.html ), zatem rozumiem, że jestem ogłupiony. Skoro twierdzisz nie chciałeś mnie obrazić, to przyjmuję to do wiadomości. Odpowiem więc merytorycznie: widziałem wiele filmów wojennych (wg statystyki filmwebu: 59) i Szeregowiec Ryan wyróżnia się na tle większości pozostałych świetnymi zdjęciami, rzadko który ma tak zainscenizowane sceny batalistyczne, nie tylko w sekwencji otwarcia, ale także później. Dla mnie to istotny czynnik. Podobają mi się też np. wiarygodne dialogi. Przede wszystkim film wzbudza we mnie silne emocje i przykuwa do ekranu. Wybaczam pretekstową fabułę. Do tego dochodzi sentyment do tego filmu - pewnie gdybym obejrzał do po raz pierwszy dzisiaj, nie dostałby 10. Ścieżki chwały obejrzałem niedawno i przez znane mi opinie miałem pewnie wysokie wymagania. Nie wymagam od filmu wojennego, aby przekazywał mi jakieś prawdy dotyczące wojny (sprowadzające się do banałów najczęściej), jak Ścieżki chwały. Ścieżki chwały to nie tyle film o wojnie, co o wojsku a gatunek to dla mnie dramat sądowy. W obu znaleźć można motywy, za które ludzie cenią filmy, jak dylematy moralne, w Szeregowcu są one bardziej niejednoznaczne. Dla mnie nie jest on wartością podwyższającą ocenę. Szeregowiec Ryan pewnie jest rozreklamowany, ale na ocenę moją to nie wpływa. Nie mam problemu z tym, że komuś bardziej się Ścieżki chwały podobają i nie będę zarzucał typowego w takim przypadku zarzutu, np. snobizmu. Zauważyłem, że standardem jest: 1) "nie podoba ci się uznane arcydzieło/klasyk = jesteś głupi", 2) "podoba ci się nowy wysokobudżetowy film = jesteś głupi", 3) "podoba ci się uznane arcydzieło/klasyk = jesteś snobem", 4) "nie podoba ci się nowy wysokobudżetowy film = jesteś snobem". Wznieśmy się ponad to i szanujmy się.

ocenił(a) film na 9
nazuul

W sumie racja. Emocje czasem biorą górę a to niepotrzebne. Każdy przecież wybierze sobie coś, co mu się bardziej spodoba i nie ma sensu tego zmieniać, tylko dlatego, że ktoś mu powie, że coś innego jest lepsze. Choć z drugiej strony, rekomendacje i dobre rady czasem są wskazane :) Ok, szanujmy się zatem - tak jak napisałeś.

ocenił(a) film na 6
Calvera81

Bardzo mnie cieszy, że mimo początkowych trudności udaje nam się porozumieć. Do efektu oczekiwanej przeze mnie wysokiej oceny Ścieżek chwały na pewno dołożyło się też to, że Pełny magazynek to jeden z 2-3 najlepszych znanych mi filmów wojennych (sceny w koszarach są rewelacyjne).

ocenił(a) film na 6
SeverussSnape

Oto podsumowanie dotychczasowych głosów:
1. Czas apokalipsy (16 głosów)
2. Ścieżki chwały (10 głosów)
3. Full Metal Jacket (8 głosów)

Idź i patrz/Szeregowiec Ryan (7 głosów), Łowca jeleni (6 głosów), Pluton (5 głosów), Stalingrad (3 głosy), Okręt (2 głosy). Inne mają po jednym głosie.

Uwzględniłem trzy od każdego, jeżeli podał więcej, to 3 pierwsze, jeżeli dwa na tym samym miejscu, to uwzględniłem oba o ile liczba wskazanych filmów nie przekracza wówczas 3.

użytkownik usunięty
SeverussSnape

Wg mnie: 1. Czas apokalipsy / Łowca jeleni (nie potrafię wskazać, który lepszy) 2. Ścieżki chwały 3. Pluton

SeverussSnape

Wniebowstąpienie

ocenił(a) film na 8
SeverussSnape

1. "Czas apokalipsy"
2. "Łowca jeleni"
3. "Idź i patrz"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones