PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=293175}

Życie na podsłuchu

Das Leben der Anderen
7,8 47 075
ocen
7,8 10 1 47075
7,9 12
ocen krytyków
Życie na podsłuchu
powrót do forum filmu Życie na podsłuchu

bardzo chętnie przeczytam, dlaczego "życie na podłuchu", choć przyznaję, że jest filmem bardzo dobrym, wygrało z (w mojej opinii)rewelacyjnym labiryntem...

ocenił(a) film na 7
babariba

bo labirynt nie był żadną rewelacją....
oczywiście to kwestia gustu, mnie jednak zawiódł.... nie tylko mnie..

Marshall7

a "życie na posłuchu" można nazwać rewelacją? ja wiem, że to są 2 zupełnie inne filmy, ale ja labitynt zapamietam chyba do końca życia i choć był zbyt poprawny politycznie, to swiat, który został w tym filmie stworzony, jest wprost niesamowity. to nie ten rodzaj epickiego rozmachu jak w np. "władcy pierścieni", ale reżyser wykazał się niesamowitą wrażliwością, co sprawiło, że film stał się, moim zdaniem, jedną z najlepszych hiszpańskich produkcji ostatnich lat za wyjątkiem almodovara.

babariba

Labirynt jest propagandą polityczną ubraną w bajkę, a życie an podsłuchu to
poważny film skłaniający do przemyślenia paru rzeczy. Oba tak naprawdę
służą do rozliczania się z przeszłością w swoich krajach i pod tym względem
są bardzo podobne. Tylko jeden ma klasę, dystans do wydarzeń i
nieszablonowe postacie, a drugi jest tylko kolorową bajką.

ocenił(a) film na 7
dr_bloodmoney

Nawet w "Życiu na podsłuchu" mi tej klasy mocno brakowało (choć jestem antykomunistą zdecydowanym to zbyt prostymi schematami pojechano).
To co dopiero mogę powiedzieć o "Labiryncie Fauna"? Koszmar. Tragedia. Nie dało się oglądać (przez warstwę historyczno-ideologiczno-polityczną tak niewyobrażalnie tendencyjną, że nie jeden twórca agitek politycznych czuł by się zawstydzony)

babariba

To proste -Das Leben der Anderen jest lepszym filmem.

babariba

Labirynt Fauna to jak dla mnie przerost formy nad treścią. Tak naprawdę nic wielkiego tam nie ma. To film typowo "obrazkowy". Życie na podsłuchu otwiera mnóśtwo waznych pytań na temat relacji miedzyludzkich, zaufania, poczucia wierności, lojalności, naruszania intymnych momentów życia itp. Labirytn jest płytki moralnie i płytki psychologicznie.

W dodatku jest pelen zafałszowań historycznych i banalnych uproszczeń (Frankiści to psychopaci, zboczeńcy i mordercy, co do jednego, a komuniści są dzielni niczym Drużyna A - nawet jesli ktoś ma lewicowe poglądy polityczne zdaje sobie sprawę, że nigdzie nie ma samych aniołków i samych skurczybyków. Owszem, Życie jest również trochę historycznie nierealistyczne, o czym pisałam już u góry, ale jest to ugładzenie faktów do wytrzymania. Róznica jest między dwiema babciami czytającymi bajkę o Kapturku. Ta niemiecka pomija framgnety o wypruwaniu babci z brzucha i mówi, że wilk schował się w szafie, bo boi się moze przestraszyć wnuczki. Natomiast babcia hiszpańska robi z wilka babcię, z babci wilka, a w ogóle to wszystkie wilki są słodkie i wszystkie babcie polują na nich z drutami z kurarą na koniuszkach.
:)

Szarobure

Dodam jeszcze trochę słów ad Władca, bo poruszylaś ten temat. Od razu mówię, ze nie jestem jakąś jacksonistką, bo film nie umywa sie do ksiązki, którą kocham i dla której oddam nerkę. Jednak nawet filmowy LOTR to baśń i ma święte prawo być "basniowa". I mimo to w tej baśniowej rzeczywistości znajdziesz postacie wybitnie żywe i niejednoznaczne, jak Gollum, Saruman, Galadriela. MImo okrojenia prozy TOlkiena film ma wiele wątków ukazujących konsekwencje złych czynów pozytywnych postaci, przemian wewnętrznych, zdrad, nawrócenia się czarnego charaktera itp . Nawet posągowy Aragorn ma dylematy wewnęrzne i miejscami miota się między Kamczatką a Australią. Paradoksalnie postacie fantastyczne, baśniowe, są o wiele bardziej ludzkie, niż np ojczym głownej bohaterki z Labiryntu Fauna. A przeciez Labirytn jest zaczepiony w realnej rzeczywistości. I to te realne postacie są pozbawione głębi. Znajdź mi tam charakter na miarę Golluma, scenę w rodzaju końcowego dylematu Froda. Ni ma.

Powiem ci natomiast, Babaribo, że generalnie nie warto zwracać uwagi na decyzje akademii i kierować się swoim mózgiem. Odkąd dla nich Chicago jest lepsze niż Pianista, nie traktuję akademii niczym wyroczni. Tu się z nimi faktycznie zgadzam, ale nadal zalecam mieć ich generalnie tam, gdzie hemoroidy żerują. Masz swoje zdanie i to jest najważniejsze :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones