PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=844342}
7,7 45 599
ocen
7,7 10 1 45599
6,9 33
oceny krytyków
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
powrót do forum filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Bardzo dobrze zrobiony film. Jeżeli ktoś lubi taki gatunek to na pewno nie będzie zawiedziony. Pod względem scenariusza super, film trwa dwie godziny, nie dłuży się. Równo pierwsza godzina poświęcona jest życiu Tomasza i jego historii w całości a od drugiej godziny zaczyna się wątek śledztwa, który wiadomo - przeplata się z tym co wydarzyło się Komendzie kiedy odsiadywał wyrok. Świetna scenografia, świetne kostiumy i charakteryzacja. Wiadomo ale może przypomnę ze akcja zaczyna się w roku 1996 kiedy doszło do zabójstwa i czuć to w scenografii i kostiumach. Reżyser zdecydował się na jakieś wstawki oniryczno/ fantastyczne gdzie np. w więzieniu z sufitu spada śnieg albo Tomasz patrzy w okno a w odbiciu widzi swoją matkę - nic z tego nie wyglądało kiczowo a mogło. Wyszło bardzo dobrze. Było kilka bardzo realistycznych, mocnych scen z więzienna na które ja osobiście nie mogłam patrzeć. Scena morderstwa była chyba jedną z najlepszych bo trzeba było jakoś pokazać ten wątek w filmie i pewnie łatwo było zrobić to w jakiś kiczowy sposób ale tutaj sceny gwałtu i morderstwa przeplatały się z inną sceną seksu i fajerwerków noworocznych - świetne wybrnięcie i bardzo dobry efekt. Trojan świetnie aktorstwo plus charakteryzacja. Kulesza genialna, klasa, wszelkie komentarze ze „ooo znowu Kulesza” total nie na miejscu bo zagrała świetnie. Podczas seansu główne emocje jakie mi towarzyszyły to współczucie ale tez mega wku*w i poczucie niesprawiedliwości i bezradności wobec władzy, która usprawiedliwia swoje działania prawem a tak na prawdę wiemy ze nie zadziałała tutaj sprawiedliwość tylko wypadkowa jakichś ambicji, obowiązków, interesów i głupota

klara_luszczyk

kurde, zaciekawiłaś muszę przyznać

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

Zapowiada się ciekawy wieczór, chętnie sprawdzę czy jest tak dobrze zrobiony jak mówisz

ocenił(a) film na 7
Julia_Jastrzebska

mogę śmiało powiedzieć, że jest. Były jakieś perełki ostatnimi czasy jeśli chodzi o polskie dokumenty czy dramaty, i ten się do nich zalicza. Dobrze dobrane role główne

ocenił(a) film na 8
grzegorz_krycha

Już widziałam i targały mną różne emocje po seansie. Też uważam, że film jest dobry, aczkolwiek historia bardzo smutna, a zarazem dająca nadzieje.

ocenił(a) film na 9
grzegorz_krycha

zgadzam się, warto sięgnąć po ten film. Komasa nie zawiódł, a i aktorsko bardzo udany

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

no no, to chyba nie będzie w takim razie jedynie ckliwa historia Komendy tylko obraz smutnej rzeczywistości i tego jak wygląda prawo w Polsce, a raczej brak kompetencji, osób, które się w tym specjalizują, zachęciłaś :)

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

W punkt, też miałam podobne odczucia. Kulesza i Trojan rozwalili system. Sceny z nimi wyciskają łzy z oczu, nawet te pierwsze, które nie zwiastowały drastycznych zmian w ich życiu.

ocenił(a) film na 7
klara_luszczyk

Super, trzeba obejrzęc...a jeżeli kogoś zaciekawił temat to ja osobiście polecam świetna książkę która baardzo mnie zaintrygowała i wzbudziła szereg różnych pytań i wątpliwości " ofiary systemu- sprawa Tomasza Komendy"

ocenił(a) film na 10
ajrin90

Genialny film, gorąco polecam!

ocenił(a) film na 7
monika_strzelecka_1f

Obejrzałam! Faktycznie udany film, nie zepsuli tej historii...

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

My właśnie świeżo po seansie nawet moja nie jest fanem takiego gatunku ale wzbudził w niej takie uczucia ze się popłakała. Wg mnie Tomek staje bądź stał już ikona Polskiego wymiaru sprawiedliwości i tego całego zakłamania jaki w nim panuje. Mega szacunek dla twórców tego filmu i oczywiście dla głównej postaci nie mamy pojęcia jakie piekło przeszedł ale trafił na dobrych ludzi których jest nie wiele !

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

Dawno nie byłam w kinie, zresztą nawet jak bym chciała to przez pandemię nie dało rady. Dlatego z braku laku wybrałam się na ten film. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym jak poprowadzono ten film, wzruszona historią i zachwycona Trojanem.

ocenił(a) film na 8
Anna_Kozlowska_fw

To zdecydowanie najlepszy polockdownowy film, jaki obejrzałam w kinie, jak dla mnie

ocenił(a) film na 8
madziaa_193

Którzy aktorzy zrobili na Tobie największe wrażenie ?

ocenił(a) film na 8
Anna_Kozlowska_fw

zdecydowanie Trojan i Kulesza, świetny duet <3

ocenił(a) film na 8
madziaa_193

Od początku czułam, że świetnie się sprawdzą :)

klara_luszczyk

zgadzam się totalnie, dawno nie byłam taka wkurzona po seansie haha, tyle emocji mną targało, świat jest taki niesprawiedliwy, a my mamy tak mały wpływ na to, przynajmniej możemy film o tym zrobić

ocenił(a) film na 8
Tosiaa93

miałam dokładnie to samo. Ale co tu zrobić

Karolina_Paleka

Wystarczy chociażby głosować na polityków spoza wielkiej trójcy, w obecnym stanie nikt prawa czy sposobu działania organów zmieniać nie będzie.

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

Niesamowicie trzyma w napięciu

ocenił(a) film na 6
klara_luszczyk

Dlaczego Kulesza gra jego matkę? Starszej aktorki nie mieli ona jest tylko 0 14 lat starsza od niego głupie to

ocenił(a) film na 6
karpiok23

Przecież on chyba nie miał takiej młodej matki która by w wieku 13 lat zaszła w ciążę

karpiok23

jak już nie masz się do czego przyczepić to przyczepiasz się do wieku aktorki względem wieku aktora który nie ma związku z wiekiem postaci w filmie a tym bardziej z fabułą XD zaprawdę żałosne

WTTW_FILM

Mi film bardzo sie podobal. Tylko nie rozumiem czemu wzieli Różdżkę do epizodu, nakładając jej blond perukę?? To juz nie ma innych aktorek w blond wlosach, ktore moglby by zaraz taka role?

ocenił(a) film na 7
kasia_mrowka

Widocznie tak chcieli twórcy... Pozwolę sobie przy okazji zwrócić uwagę na ortografię, na początku zdania powinno być "mnie". Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
kasia_mrowka

Bo jest żona reżysera.

klara_luszczyk

Film prawdziwy i niezwykle wzruszający i jaką mamy w Polsce cholerną niesprawiedliwość że niewinny trafia za kraty a czarne pedofilew sukienkach są na wolności i nawet Dziwisza nie potrafią zamknąć za to że tyle lat brał w lapę i krył mccrik'a i innych pedofilow;(;(

ocenił(a) film na 7
Weronka90

a widzisz i się Dziwisz :) Przypomnij za których rządów (do wyboru PO, PIS, PSL, SLD), został skazany i osadzony Tomasz? Czy nie widzisz iż banda czworga DALEJ w PRLbis rozdaje karty? To ta sama mafia, tyle że co parę lat zmienia szyld.

Rafael3D

Trzaskowski nie doprowadziłoby do zadluzenia Polski i przynajmniej nie uniewinia pedofilow. Jak Duda co jest marionetka Kaczki i wszystkich z pisu,czarne pedofile w sukienkach wachac trawe i zamknac do gazu moberowe berety i wszystkie koscioly i będzie swiety spokoj bo durne babki glosowaly na dude i pis i teraz maja zgoby na potege a morawiecki perfidnie klamie ze wirus jest w odwrocie.kiedy bedzie w tej Polsce normalnie i kiedy ludzie przestana tepo wierzyc rydzykowi i dawac mu w lape?

ocenił(a) film na 6
Justyna_Rebisz

Znasz stan finansów Warszawy durna babko? Jak gospodarowane są jej środki i na jakie absurdy są wydawane pieniądze ? wiesz kto jest jej prezydentem?

ocenił(a) film na 8
klara_luszczyk

Nic dodać, nic ująć. Ze wszystkim się zgadzam, co napisałaś. Mógł być film melodramat, mógł być kicz jak u Vegi, a wyszedł naprawdę bardzo dobry film. Holoubek to zdolny facet.
A Komenda... Żal, współczucie i podziw, że to wytrzymał. I wk...w na tych podłych ludzi, którzy go tak z premedytacja urządzili. Mam nadzieje, ze zginą marnie.

klara_luszczyk

Zawsze jak oglądam historie w których ktoś oskarża niewinnego człowieka , nawet go zabija bo uważa że "on "jest odpowiedzialny za krzywdy jego bliskich pomimo braku konkretnych dowodów to kojarzy mi się z takimi scenami z westernu gdzie wiesza się kogoś na otwartym polu bez sądu. W tym przypadku sąd gra rolę takiego oprawcy, który kara "bez dowodów" niczym taki dzikus by awansować w tej bandzie darmozjadów. Jednak najbardziej co zawsze mnie zadziwia to fakt, że w tych historiach prawdziwy przestępca dalej jest na wolności i robi co chce. Dla ludzi , którzy samowolnie wymierzają karę bez sądu liczy się tak naprawdę zemsta , wyładowanie emocji i własny spokój. Dlatego dochodzi do takich sytuacji, gdyż życie to nie film kryminalny i tu patrząc np. na policjanta nie możemy w nim widzieć Kojaka czy Strażnika Teksasu, tylko człowieka, który często jest nieudolny i omylny. Oczywiście rozumiem, że kryminologia się rozwinęła przez te wszystkie lata ale nadal nie potrafią wielu spraw rozwiązać jak to ma miejsce w serialach , które ogłupiają ludzi i dają im poczucie złudnego bezpieczeństwa. Któregoś dnia wpada policja i wierzysz, że to prawo cię wybroni bo naoglądałeś się tych propagandowych filmów i seriali.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones