PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3737}
7,3 13 386
ocen
7,3 10 1 13386
6,5 4
oceny krytyków
Akcja pod Arsenałem
powrót do forum filmu Akcja pod Arsenałem

we mnie na nowo nienawiść do Niemców. O pewnych rzeczach nie idzie zapomnieć.

Nordlys

Twierdzenia powyższe niektórych wypowiadających, że to poprzednie pokolenie Niemców było takie złe a teraz jest inaczej jest bardzo śmieszne! :)

Przecież wystarczy wczytać się w historię Polski aby zrozumieć że naród niemiecki od samego początku naszego państwa spoglądał na nasz kraj wilkiem i wbijał nam nóż w plecy kiedy tylko miał okazję. Czy to w formie Prus, Krzyżaków czy Nazistów... 1000 lat! Tego nie da się zapomnieć...

Mithrandir_2

To samo mogą o nas powiedzieć Ukraińcy....

anna18

Dokładnie. Nie zapominajmy, że my też napadaliśmy kiedyś na sąsiadów i zabieraliśmy ziemie czego przykładem jest Ukraina.

ocenił(a) film na 8
Mithrandir_2

Zacytuję samego siebie "To jeszcze ci bardziej dorzucę do pieca: Pierwsi władcy Polski byli palatynami Cesarstwa i lennikami Cesarza Niemiec. Występowali w tej roli często na Sejmie Rzeszy w Wormacji. To interwencja cesarza przywróciła Polskę do istnienia po reakcji pogańskiej w XI wieku. Granica między Polską a Rzeszą między XV a XVIII wiekiem była najspokojniejszą w Europie. W niepruskich państwach niemieckich polscy działacze niepodległościowi i emigranci popowstaniowi często znajdowali azyl i schronienie i zyli tam otoczeni szacunkiem. Gówno wiesz o historii własnego kraju a szczekasz."

Nordlys

zgadzam się. tego zapomnieć sie nie da i wybaczyć nie można. mam żal do nowego pokolenia niemców tak samo jak do ich rodziców i dziadków. tyle niewinnych ludzi zostało pomordowanych.. przecież nikt inny niż niemcy, nie robili ze zwłok polaków mydła i guzików. okropne, a to przecież 'ludzie ludziom zgotowali ten los'

ocenił(a) film na 8
Nordlys

No ok, rozumiem, nienawidzicie Niemców za zbrodnie z II WŚ. Jeszcze mogę zrozumieć, że za wcześniejszą historię, chociaż z tym bym się już nie zgodziła do końca. Ale niech mi ktoś wytłumaczy co wam zrobiło młode pokolenie Niemców, że do nich też tak epatujecie nienawiścią?

neshka

nie epatuje do nic nienawiscia, poprostu mam pewnien uraz i obrzydzenie, to wszystko. tego pokolenia nie traktuje tak jak tego, ktore moglo na to wplynac, i cos z tym robic. poprostu brzydze sie niemcami.

sandra118

Czasami sobie myślę, że niektórzy nie rozumieją słowa "nienawiść".

ocenił(a) film na 7
Sytia

Gdyby alianci i sowieci nie pokonali Niemców w 1945 to ich dzieci i wnuki nadal prześladowaliby, zniewalali i zabijaliby Polaków dopóki dopóty żyłby ostatni z nas. Skolonizowaliby nasze ziemie, wyburzyliby nasze miasta - budując je od nowa na germańską modłe. . . i jestem przekonany, że tylko u niewielkiej części Niemców pojawiłby się jakaś refleksja, że to nie do końca w porządku, że to właściwie jest złe, ale to i tak w większości na zasadzie - "może i to są podludzie, ale czy zasługują na taki los. . . ". Niemcy to wciąż ta sama krew, ta sama mentalność, a czasem nawet Ci sami ludzie. . . w Niemczech wciąż spokojnie i wygodnie żyją sobie mordercy i zbrodniarze, którzy nie zostali wykryci i osądzeni bo nie sposób było w tym morzu zbrodni wyłapać wszystkich płotek. To mogą być emeryci, którzy nawet bywają w Polsce na wakacjach, pewnie nawet wielu z nich odwiedziło miejsca swoich zapomnianych zbrodni, skusiło się na jakąś refleksję. . . zanim nie wrócili do ośrodka wypoczynkowego gdzie czekała na nich polska opiekunka. . .

To, że Niemcy mogą dzisiaj sobie mówić że oni nie mają nic wspólnego z tym, że nie są winni - zawdzięczają temu, że świat krwawo się rozprawił z ich przodkami, a następnie przymusowo zresocjalizował tych, którzy przeżyli i ich potomków. I nie mają nic wspólnego - to prawda. Ale niech każdy wczuje się teraz w przeciętnego Niemca i spyta sam siebie - czy żałuje zbrodni popełnionych przez swoich rodziców, dziadków. . . większość odpowie, że żałuje i będzie to prawda. Niech więc sobie zada drugie pytanie - czy żałuje przegranej wojny, czy chciałby zwycięstwa pod Stalingradem, pod Kurskiem, w Polsce 39' czy chciałby aby jego ojcowie i dziadkowie, zasiadając za sterami bf-109 nie roznosili w drobny mak, fal bombowców wysyłanych na ich zagłębia przemysłowe i miasta. . . większość odpowie, że żałuje, szczerze. I to wcale nie jest rozdwojenie jaźni. Idealny scenariusz to rycerska zwycięska wojna z całą Europą, a zwłaszcza z ZSRR, ale bez tych wszystkich źle wyglądających, przerażających zbrodni. . .

I za to można żywić żal. Żal bo na nienawiść to za mało.

Ale to nie wszystko. Niemcy wyrządzili nam olbrzymie zło, którego skutków do dzisiaj nie przezwyciężyliśmy. Do dzisiaj na ulicach polskich miast przeciętnie spostrzegawczy obserwator dojrzy ślady walk. . . brakujące kamienice gdzie dziś starszą jakieś potworki albo parkingi doraźne, ślady po kulach i po wybuchach na murach odnawianych ostatnio elewacji. Długo by wymieniać. Idąc miastem, widząc te spustoszenia. . . mam żal. . . nie ukrywam. I nie naprawili tego zła nawet w 1%, a powinni zapłacić, powinni naprawdę bardzo dużo zapłacić, ale już nigdy nie zapłacą. . . bo taka jest polityka. A co w polityce ?

W polityce niemieccy dyplomaci z niezmordowanie domagają się zwrotu bezprawnie wg nich zagarniętej (czyt. ukradzionej) berlinki. Polska dyplomacja proponuje utworzenie polsko-niemieckiego funduszu, który wykupywałby na całym świecie dobra kultury, które zostały zrabowane z przedwojennej Polski przez Niemców. Wraz z napływem tych dóbr, powoli zwracalibyśmy berlinkę. Ale oni domagają się zwrotu bez żadnych warunków - na zasadzie, oddawajcie co ukradliście, a potem pogadamy. . . to, że abstrakcyjni naziści zniszczyli i rozkradli większość polskich dóbr kultury z czego małą część udało się odzyskać, część ukryć (np. bitwę pod grunwaldem matejki), a część odbudować (zamek królewski) ich nie obchodzi. Obok ostrożnie popierana przez niemiecki rząd Erica Steinbach, która papla coś o tym, że Polska w drugiej polowie lat 40' była obozem pracy niewolnej, że wypędzenia, zbrodnie Polaków. . . i wielu Niemców zgadza się z nią. . . kolejna rzecz to przemoc niemieckiej młodzieży zw. z NPD w stosunku do Polaków w lanadach byłej NRD - to też nie jest abstrakcyjny problem. To są poglądy pewnej części społeczeństwa niemieckiego, małej bo małej ale jednak. No i sterotypy - większość Niemców nadal postrzega nas jako złodziei. . . reklama media-markt, reklama ze skradzionym busem na ostatnim mundialu, wypowiedzi Niemców z nad granicy po otwarciu granic. . .


Ja mam żal, zawsze będę miał. Za to momentami ich naprawdę nienawidzę. . . ale szybko mi przechodzi i wraca żal. . .


Richtie

W pełni sie zgadzam z ostatnią wypowiedzia.
A co do Ciebie "Naethalee" to przyznam ze ladnie i byc moze dla reszty wiarygodnie to opisalas ale nie mysl ze kazdy zolnierz byl marionetka i robil tylko co mu sie kaze. Nie wiem czy wiesz ale istnialy wtedy fanatyczne odzialy SS, oni gdyby mogli wymordowali by wszystkich, sami, bez rozkazu przelozonych z gory. Znecali sie nad ludzmi w najpodlejszy sposob...to chyba tyle
pozdrawiam

Terry25

Do "Naethalee" zgadzam się z Tobą, ale jedynie częściowo. Szwaby niby chcą zapomnieć o tym, że pozabijali nam przodków, kulturę i dziedzictwa narodowe, ale jak się zachowują ? Robią reklamy, które potwierdzają kłamliwy, wyolbrzymiony i nieaktualny już stereotyp jakoby Polacy byli pijakami i złodziejami. Nikt u nas nie robi reklam, które byłby do pożytku publicznego, o tym że to ci "ludzie" są mordercami i największymi katami w historii świata. O tym nie da się zapomnieć ! O tym trzeba pamiętać, nienawiść odłożyć na bok, ale rozumiem, SZCZERZE rozumiem tych którzy nienawidzą naszych zachodnich sąsiadów.

ocenił(a) film na 8
Richtie

100% racji.

użytkownik usunięty
Nordlys

Też nienawidzę Niemców! Szkoda, że Polacy nie robili w tamtych czasach filmów antysowieckich (poprostu bali się bolszewickiego rewanżu). Tego typu film (propaganda antynazistowska) Ruscy pozwolili nakręcić Polakom, bo nie urażał ich tylko "tych zbrodniarzy niemieckich, morderców katyńskich, wrogów ludu".

Ale film ogólnie bardzo ciekawy. Wspaniale nakręcony.

ocenił(a) film na 10

Jak tacy historyczni mordercy, mogą mówić,o Polakach, żę piją i kradną!?
W telewizji zdenerwowała mnie taka jedna niemiecka gówniara 39-41 lat, bo na taki przedział wiekowy wyglądała, mówiła,że boi się, żęby polacy jej czegoś nie ukradli, bulgocząc tym kluskowatym językiem niemieckim.
Jej przodkowie wymordowali, nie tylko naszych braci Polaków, ale też miliony Europejczyków i Żydów.Zbeszcześcili krzyż, tworząc takie znaki swastyczne.Biedny Alek, Rudy, Zośka i Basia oraz wielu innych!!!Zobaczcie co tu się w naszym kochanym kraju!Durnie postępujący prezenter teleturniejowy, prowadzi programy ośmieszające Polskę, rządzi nami niemiec Donald Tusk i sprzedaje nasze od wieków Mazury!Granice dawno ustalone to jest u niemców nienormalne,że jeszcze chcą odzyskać coś,co nigdy nie należało do nich od początku,tylko przez jakiś czas.W takim razie niechaj Juszczenko, odda nam Lwów skoro, niemcy chcą odzyskać Mazury:-),HA,HA!Już mnóstwo ludzi straciło tam domy,i zakupili ci Niemcy zamek Malbork!!!

Felinka

Dzieciaczku, ty sie pisać naucz najpierw, potem skończ szkołę, a dopiero później zajmiesz się dyskusjami na poważne tematy. Trudno mi jakoś wyobrazić sobie, ze 40 letnią osobę nazywasz gówniarą. Internet co prawda daje możliwość wypowiedzi, nawet małoletnim matołkom, ale nikt nie powiedział, ze będzie to bezkarne. Nie sącz nienawiści, bo obca ci jest historia, a o Niemcach niewiele wiesz. Może dane ci będzie poznać kiedyś kilka faktów z historii najnowszej i może poznasz kilka osób, które dadzą ci do myslenia, a póki co zostaw ta sprawe w spokoju i wracaj do animacji.

ocenił(a) film na 7
Vinc

ale pojechałeś:)

Jonczyq_2

Ale pojechał... Znaczy napisał masę słów bez jednego konkretu, takie lanie wody, bez żadnych argumentów, brakuje tylko tolerancji i europejskości...

soplic68

Jakie konkrety Ci potrzebne w kontekście wypowiedzi na która odpowiedziałem?

ocenił(a) film na 8
soplic68

24 lata tresury i poprawności zrobiły swoje.

Alan83

Nie 24 lata tresury, tylko 30 lat jeżdżenia i obserwowania świata (lat PRL nie wliczam, bo wtedy oczywiście za granicą nie bywałem).

ocenił(a) film na 10
Nordlys

racja! film wspaniały i wzruszający.
a co do Niemców: nigdy ich nie lubiłam, ale im jestem starsza i wiem więcej o tym co oni zrobili nam - polakom to nienawidzę ich jeszcze bardziej!

ocenił(a) film na 7
Nordlys

Erica Steinbach -> na to babsko kierujmy swoją nienawiść. bo jeszcze trochę i młodzi Niemcy będą przekonani, ze to Polacy rozpoczęli II wojnę Światową. Tak jak Amerykanie, którzy na pytanie kiedy i gdzie rozpoczęła się wojna bez zastanowienia powiedzą: Pearl Harbor,1941. Jak to obejrzałam w telewizji podczas narodowego testu historii to myślałam, że się załamię.

ocenił(a) film na 10
Keira2016

Film mnie wzruszył, szczególnie scena śmierci Janka :(
Bardzo było mi go szkoda.

Nordlys

Całkiem naturalna i słuszna reakcja.

W pełni ją z Toba podzielam.

Uczmy się na błędach i budujmy własny kraj, tworząc z niego potęgę, taką jaką stanowił w "Złotym Wieku Polski", aby nigdy więcej takie zdarzenia nie miały miejsca.

Nordlys

To naturalna reakcja na taki film. Ja zawsze wtedy mysle o tym ze moj kochany dziadek mialby ojca gdyby nie Niemcy. Pradziadka rozstrzelali w 1939 -Był zolnierzem.

Nordlys

Odbili zakatowanego Bytnara, ściągając śmierć na 140 więźniów. Doprawdy, jest za co wielbić Polaków...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones