PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3772}
7,2 26 907
ocen
7,2 10 1 26907
6,2 6
ocen krytyków
Alive, dramat w Andach
powrót do forum filmu Alive, dramat w Andach

Poprzednim razem oglądałem ten film w TVP, gdzieś w 2005-2006 r., więc kilkanaście lat temu. Niedawno sobie go odświeżyłem i moje zdanie sprzed lat podtrzymuję - "Dramat w Andach" to bezsprzecznie jedna z najlepszych produkcji katastroficznych. Poza emocjonującą, a zarazem dramatyczną historią, która wydarzyła się naprawdę, mamy tu również pierwszorzędną realizację oraz pamiętne, pięknie sfilmowane plenery. Twórcy trzymają się faktów, a aktorzy do swoich ról przygotowali się solidnie. Zadbano też, by wyglądali na niedożywionych, zaniedbanych i zdesperowanych rozbitków - bohaterowie mają przetłuszczone, splątane włosy, mężczyźni zarost, wszyscy noszą na sobie nieświeże ubrania itd. Jest to realistyczne podejście do tematu i cieszy mnie, że przypilnowano takich szczegółów, bo w wielu tytułach z tego gatunku (szczególnie nowych) aspekt ten zostaje często olewany i zdarza się, że w skrajnych warunkach ludzie mają świeże, wyprasowane ubranie, wymodelowane fryzury czy śnieżnobiały uśmiech.

Zdjęcia do "Alive" powstawały w plenerach, stąd sporo górskich, urokliwych widoków. Patrząc w ekran, mróz i chłodne powietrze można wręcz odczuć na własnej skórze. Efekty specjalne zachwycają, ładnie pokazano też np. katastrofę samolotu czy lawinę, która zasypała wrak, będący miejscem noclegu ocalonych. Dziś pewnie użyto by wszędobylskiej animacji komputerowej oraz niebieskiego ekranu, ale wtedy kręcono to za pomocą praktycznych, fizycznych efektów, więc wygląda to o wiele bardziej wiarygodnie. Fabuła prowadzona jest dobrze, a napięcie odpowiednio dawkowane. Protagoniści to zróżnicowana gamma postaci - praktycznie każdy posiada swoją osobowość i charakter, nie ma anonimowych twarzy, zapełniających tło. Sceny dziejące się we wraku są klimatyczne i z jednej strony sielankowe, a z drugiej mocno przygnębiające. Ogółem rzecz biorąc, wszystkie te momenty, gdy grupa rozbitków się organizuje i próbuje jakoś normalnie funkcjonować, przykuwają naszą uwagę. Oprawa muzyczna z kolei ubogaca całość oraz odpowiednio ilustruje rozgrywające się wydarzenia. Cóż - kto jeszcze nie oglądał, to gorąco polecam. Moja ocena to 7/10. Ostatnio "Dramat w Andach" przypomniałem sobie dzięki TVN7 - lektorem tej wersji był Jarosław Łukomski. Jak wspomniałem, dawniej emitowało to TVP, ale nie pamiętam kto tam czytał.

ocenił(a) film na 8
Goro_Gondo

Co ciekawe, film mimo upływu lat w ogóle się nie starzeje. Notabene świetna produkcja, nie pozostawiająca człowieka obojętnym.

ocenił(a) film na 10
marlett_1

Bardzo słuszne spostrzeżenie!

ocenił(a) film na 10
Goro_Gondo

Popieram!

ocenił(a) film na 7
Tythor

Dziękuję :)

Goro_Gondo

Dobry film.. Oglądałem to już nieraz.. Prawdziwa historia bez efekciarstwa

Goro_Gondo

Nie przesadzałbym z tym realizmem, właściwie to niewiele rzeczy było tam realne. Temperatura w dzień nie skacze w górach z -40 do +40 powodując, że główni bohaterowie zaczynają się opalać w lekkich strojach - jedna postać była nawet przez moment bez koszulki, brody nie rosną do 3 dniowego zarostu przez 60 dni, ludziom nie wystarczy 10 gram mięsa, żeby się posilić, a mam wrażenie, że tyle oni jedli w tym filmie, te twoje tłuste włosy też im nigdy nie rosły i zawsze były ładnie ułożone.
Oglądałem ten film podobnie jak większość jako dziecko i byłem zachwycony, po odświeżeniu widać jednak sporo błędów i gorszą grę aktorską. Z uwagi na rok produkcji trzeba jednak przyznać, że był to jeden z lepszych filmów na tamte lata.

ocenił(a) film na 7
PabloAlwaro

Od poprzedniego seansu ponownie minęło trochę czasu, więc musiałbym sobie odświeżyć film. Aż zwrócę na to uwagę przy następnej powtórce. Chociaż brody mogli skracać chociażby nożyczkami - wiem, że to naciągane, ale przyszło mi to do głowy. Włosy w takim okresie to nie rosną jakoś obficie, przy dłuższych różnica może być wręcz niezauważalna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones