Du skal ære din hustru

1 godz. 47 min.
6,7 180
ocen
6,7 10 180
218
chce zobaczyć
{"type":"film","id":119160,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Du+skal+%C3%A6re+din+hustru-1925-119160/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Będziesz szanował żonę swoją
 • rasza9 ocenił(a) ten film na: 4

  Aż trudno uwierzyć w to, że na trzy lata przed Męczeństwem Joanny d'Arc, Dreyer stworzył wręcz trywialną komedyjkę gloryfikującą kobiety. Ze względu na swą polityczną poprawność, nie dziwi to, że po latach krytycy docenili to dzieło, nadając mu tytuł wyprzedzający swoją erę.

  Ciężko mi znaleźć trafne elementy komediowe, które oferowałyby coś znacznie lepszego, aniżeli odwrócone sytuacje, mszczące się na mężczyźnie. Sam profil męża jest strasznie płytki, ograniczając jego role do rzucania obelgami w kierunku swej ukochanej oraz jego deformacji ku uciesze żeńskiej widowni.
  Z pewnością wiele kobiet poklaskiwałoby przy każdej rózdze od pokojówki w jego stronę.

  Stylistycznie nie zachwyca na tyle dobrze, aby w pełni zamazać tę toksyczną strukturę fabularną. Zdarzy się parę podobnych ujęć na mimikę aktorów czy satysfakcjonujące przedstawienie symbolu serca, zaraz po schludnym objęciu małżonka, lecz to nie jest wystarczająco zaakcentowane, aby dobić do takiego poziomu wcześniejszej produkcji tego reżysera - "Michael".

  Jeżeli jesteś kobietą, która w jakiś sposób nienawidzi mężczyzn, za ich rolę w opresji patriarchalnej czy za sam byt tego gatunku, to ten film może być dla Ciebie.
  Jeżeli jesteś postronnym widzem, to lepiej daruj sobie tę pozycję. Lepiej zabierz się za poprzedni, bądź następny film Theodora.

 • rasza9 dDo za brednie! Jest kokładnie odwrotnie:

  Przede wszystkim to nie jest komedia, lecz dramat z elementami komediowymi. A już na pewno nie opowiada o rzeczach trywialnych. To zdecydowanie jedno z największych dzieł Dreyera, mądre, piękne i głębokie kino. Nic dziwnego, że spotyka się z takim uznaniem. I, wbrew temu co tu wypisujesz film nie zawiera "elementów mszczących się na mężczyzźnie". Opowiada o apodyktycznym typie, który bezczelnie wykorzystuje swoją rodzinę oczekując, że wszycy będą wokół niego nadskakiwać w zamian nie szanując nikogo. To typ egoisty jaki można spotkać w życiu. Słusznie spotyka go więc nauczka i to wychodzi wszystkim na dobre lącznie z tym osobnikiem! Bohater zmienia się na lepsze, więc wbrew temu co sugerujesz, jego postać nie została spłycona. Czyżbyś był podobnym typem i prawda Cię zabolała? Obejrzyj ponownie i przemyśl swoje życie to może docenisz ten film...