PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=914}

Beczka prochu

Bure baruta
7,3 732
oceny
7,3 10 1 732
Beczka prochu
powrót do forum filmu Beczka prochu

... i czyni to bardzo przekonywująco. "Beczka prochu" jest filmem przerażającym. Bohaterowie pogrążeni w otchłani bezsensu, gdzie przemoc jest jedyną zasadą. Ten "bałkański kabaret" sięga absurdu, ale śmiech wydaje się nie na miejscu i zresztą nie przychodzi. Sam uśmiechnąłem się raz na tym filmie - przy scenie kiedy udający utopienie się zostaje uderzony deską w głowę i naprawdę tonie. Ale humor jest tutaj gorzki. Myślę, że problemem filmu i jednocześnie największą jego zaletą jest całkowite przesunięcie środka ciężkości w jedną stronę - ku złu, przemocy i bezsensowi. Tu nie ma nic pozytywnego - świat przeżarty jest złem do szczętu i to może męczyć z jednej strony, ale z drugiej jest głównym powodem, dlaczego ten film przemawia tak mocno. "Beczka prochu" to portret zbiorowiska ludzkiego, które pod wpływem bezsensu wojny zwierzęceje. Portret chorego kraju, chorego świata, doszczętnego upadku człowieka. Strach wyciągać z niego wnioski...
Aha. Od strony czysto formalnej - nie jest zrealizowany doskonale, na początku wydaje się mało interesujący, ale potem nabiera tempa i przykuwa do fotela. Wyróżniłbym też bardzo dobry muzyczny motyw przewodni.

moody_mic

zgadzam się, choć nie operuję tak bogatym słownictwem :-)

Truskawka_3

film dosc dobry i w wiekszosci sie zgadzam, jednakze oczekiwalam czegos lepszego. dialogi nie byly najlepsze,sceny troche chaotyczne. Film jest udezajacy przez to ze jest jak to nazwales "przezarty zlem', ale ta beznadzieja i niemoc w pewnej chwili zrobily sie banalne, zamiaast porywajacych...

ocenił(a) film na 9
moody_mic

zgadzam sie takze, a od siebie dodam ze fragment z porwaniem autobusu jest the best, szczegolnie starsze panstwo pokazuje mimo wszystko jak trzeba sie zachowac
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
moody_mic

Generalnie zgadzam się z tym co napisał moody, ja jakoś nie mogłem sam ogarnąc tych wszystkich wątków i nadać im jakiegos odgórnego sensu. I to jest chyba najwiekszą wadą tej produkcji - trochę niedopracowany montaż i może tez scenariusz pod kątem 'połączenia' tych wszystkich historii. Niby się uzupełniają, krzyżują i nawiązują do siebie, ale troche za mało jest w nich wspólnego mianownika. Film jest jakby luźnym zlepkiem nowel, tylko trochę ze sobą splecionych. Jak na moje trochę za mało, tematycznia są one dośc odmienne, nawet jeśli treść jest koniec końców taka sama. Jest to jednak pewna wada, choć nie zawsze musi to byś wadą (w, przykładowo, Widmie wolności Bunuela nie jest).

Co faktu nie zmienia, że same historie są momentami genialne. Niektore sekwencje, jak ta z Mene i Nataliją i scena utonięcia, czy ta z Aną i jej chłopakiem i Topim są przecudowne.

Trochę nieskładna ta moja wypowiedź, trudno. Podsumowując, film uważam za bardzo udany, można się jednak przyczepić do samej narracji, co trochę utrudnia odbiór filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones