PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=692527}

Biały cień

White Shadow
6,5 1 529
ocen
6,5 10 1 1529
6,4 13
ocen krytyków
Biały cień
powrót do forum filmu Biały cień

"Biały cień" formalnie przypomina filmy Gaspara Noé. Kamera lata wokół postaci jak szalona, ani myśląc się zatrzymać. Dźwięk zaś raz eksploduje w głośnikach, innym razem zostaje przytłumiony. Czyli otrzymujemy dzieło trudne w odbiorze już na wstępie. Bywalcy festiwali będą jednak przyzwyczajeni do takich "zabaw" i szybko wsiąkną w rytm obrazu.

Fabuła zdaje się być szczątkowa. To następstwo wyboru formy. Nie zawsze wiemy więc jakie są intencje postaci i czemu reżyser zabiera nas w kolejne dziwne miejsca. Jednak każda z naszych hipotez dotyczących niewiadomych będzie słuszna. Jeśli nie wiemy co się dzieje, to dzieje się coś złego. Skrajny pesymizm w jaki ubrał swoje dzieło Noaz Deshe szybko nam się udziela. Przez to po seansie trudno się otrząsnąć.

Nie zawsze kupowałem dziwne zdjęcia operatora oraz wątek dojrzewania młodego Aliasa. Jednak klimat filmu zdobył moje olbrzymie uznanie. W oczach twórców Afryka jawi się jako koszmarna kraina, gdzie rządzi bieda, występek i miliony chorych przesądów. Ludzie opętani wiarą w szamańskie wynalazki dają się sterować niczym marionetki. Bezsens mordów jakie zobaczymy przeraża. Strach o życie bohaterów nie opuszcza nas nawet na chwilę, bo zagrożenia są wszechobecne. Szokujący jest fakt, iż takie rzeczy się zdarzają na prawdę, a ta mroczna ziemia widziana na filmie jest częścią naszej planety.

"Biały Cień" to film porażający swą gęstą atmosferą. Nawet jeśli nie gustujecie w tzw. "kinie nowohoryzontowym" warto się wybrać na seans. To dwugodzinna wizyta w piekle, po której cieszymy się, że ekran oddzielał nas od wydarzeń, bo nikt nie chciałby doświadczyć czegoś takiego na własnej skórze.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Może i jest zbrodnia ale i jest też kara- lincz nie jest czymś cywilizowanym, ale jest w nim wiele sprawiedliwości. Także dla mnie film mimo wszystko skończył się "pozytywnie" a sama Afryka jako synonim "biedy, zbrodni i przesądów" uratowała się tym właśnie zakończeniem- nawet na tak dzikim lądzie istnieje jakaś forma sprawiedliwości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones