PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=573935}

Biegnij, chłopcze, biegnij

Lauf, Junge, lauf
7,0 24 568
ocen
7,0 10 1 24568
Biegnij, chłopcze, biegnij
powrót do forum filmu Biegnij, chłopcze, biegnij

Z historii nauczono mnie że Polacy uratowali dziesiątki tysięcy żydów i nawet Polacy ratowali żydów z
narażeniem własnego życia bo jak wiadomo za ukrywanie żyda była śmierć. Polacy utworzyli
specjalną organizację która miała na celu ratowanie żydów. Tak było.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

tak bylo, ale nie tylko tak. Film jest obrazem w oparciu o fakty. Masz okazje zobaczyc jak bylo poza tym... nie wszyscy Polacy, tak jak nie wszyscy ludzie sa dobrymi.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

poza tym "Zydow" tez pisze sie duza litera...

mentecaptus

Faktycznie z dużej Ż bp to nacja. Mój błąd

mentecaptus

Polecasz ten film ?

ocenił(a) film na 8
mentecaptus

Żyd (pisane wielką literą) - osoba pochodzenia żydowskiego
żyd (pisane małą literą) - wyznawca judaizmu

ocenił(a) film na 8
mentecaptus

Nie "dużą" tylko "wielką" :D

nudecroft

Polecacie ten film ? Bo nie wiem czy obejrzeć

darkigor

Jeszcze nie byłam na tym, zapytaj kolegę wyżej.

darkigor

Film dobry, spodziewałem się czegoś lepszego ale nie mogę powiedzieć że bylem zawiedziony. II wojna światowa widziana oczami małego Żydowskiego chłopca. Warto obejrzeć.

ocenił(a) film na 8
zibi29_74

"Żydowskiego" pisze się z małej litery, bo to przymiotnik :D To taka dygresja do posta wyżej ;)

grd1

Słuszna uwaga :)

nudecroft

Było także wielu Polaków, którzy denuncjowali Żydów.

skalp_el

Jeśli zdarzali się tacy co wydawali Żydów to były wyjątki, jakieś jednostki poza tym to byli na pewno jacyś recydywiści a nie zwykli Polacy.

nudecroft

Buahahaha, nie osłabiaj mnie.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

To była wojna... na wojnie nie ma reguł i nie można oceniać postawy cywili. Polaków pomagającym Żydom było wielu i chwała im za to, bo ludzkie życie jest najcenniejsze. Ale nie osuzkujmy się ,że tych nie pomagających czy wręcz wydających było niwielu. Było ich pewnie porównywalnie. Tylko przesłanki były rózne. Jedni robili to dla kasy, inni ze strachu, inni z głodu, inni z przekonań, jeszcze inni poprostu byli s....... Ile ludzi tyle charakterów, tyle historii i motywów postepowania....

19joanna86

Wg mnie tych pomagających Żydom było więcej ale jak było naprawdę ? Nie robiono statystyk po prostu pomagano spontanicznie.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

Myślę ,że najwięcej było tych którzy pozostali neutralni, nie szkodzili ale i nie angażowali się specjalnie. Na wojnie praktycznie każdy walczy o życie swoje i najbliższych, myślę ,że to naprawdę bohaterstwo jesli w takim momencie mysli się o zupełnie obcych ludziach. Nie sądzę ,żeby takich było wielu. Ale tez chcę wieżyć że tych szkodzących było jak najmniej....

nudecroft

Śnij dalej.

breton1

Nie kolego, piszę tak jak było czyli prawdę historyczną. Po prostu przepisuję to co usłyszałam od historyków i tyle.

nudecroft

A o Jedwabnem słyszała?O Strzegomiu może? Wojna to nie był czas honoru. To był czas upadku. Myślę, że jednak tych dobrych Polaków było mniej niz myślisz.

vesnashka

Myślę że tych dobrych było więcej. To tkwi w naturze Polaka czyli dobroduszny, poczciwy, po prostu dobry.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

Piszę to z perspektywy. Teraz grozi nam napływ imigrantów i nie ważne czy jestem za ich przyjęciem czy nie ale zobacz jaki masz wysyp nazistowskich komentarzy w internecie. To są ci dobrzy i tolerancyjni Polacy.

nudecroft

Nie rozśmieszaj mnie!!!

zdybelkrystyna

Tu nie ma nic do śmiechu, piszę prawdę. Coś się nie podoba?

Tak na przyszłość pisz konkretniej co ci nie odpowiada i w jakim wpisie to ci odpowiem.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

Człowiek, który jest z natury dobry, wszystkich ocenia pozytywnie. Mierzy własną miarą . A ten, kto był skrzywdzony przez ludzi, przeżył osobistą traumę, uważa że wszyscy ludzie są źli. Jest skłonny widzieć we własnym narodzie kolaborantów i denuncjatorów. Nie grzeszy obiektywizmem.

vesnashka

Jedwabne to sprawka Niemców.

vesnashka

Vesnashka, pytanie...O Nalibokach słyszał/a? O Koniuchach słyszał/a? O "bohaterskich" braciach Bielskich słyszał/a? Czy Ty okazałbyś/łabyś się dobrym Polakiem w obliczu nieuchronnej czapy? Stać byłoby Cię na nazwanie siebie dobrym Polakiem? Nie osądzaj.

nudecroft

chyba masz koleżanko za dobre myślenie o Polakach. Z opowieści mojej babci która przeżyła wojnę wynika iż ludzie raczej bali się pomagać żydom, nie robili tego po złości, po prostu za ukrywanie Żydów była kulka w łeb i to w najlepszym razie. Jak myślisz, czy wówczas Twoja "dobroduszna i poczciwa natura Polaka" wolałaby ocalić obcego człowieka (Żyda) czy własną rodzinę? odpowiedź jest prosta.
Babcia opowiadała mi także o partyzantach którzy byli równie agresywni jak Niemcy. Jak wiadomo za pomaganie partyzantom też była kulka w łeb, więc wielu ludziom było wszystko jedno czy to Żyd który się ukrywa, czy partyzant który walczy za Polskę, kara i tak była taka sama z tym że im nie odmawiano pomocy ze strachu, gdy ktoś nie chciał dać jedzenia partyzantom to był bity a gdy trzeba było to i zabić potrafili.
W żadnym razie nie bronię Niemców, babcia mówiła jak potrafili zebrać całą wioskę i na ich oczach zabić rodzinę z dziećmi albo podpalić domy ale wiem także z opowieści że Niemcy potrafili też pomóc a w codziennych kontaktach nie byli aż tak agresywni jak pokazane jest to na filmach. To nie jest kwestia nacji a raczej człowieka jako jednostki i tego w jakich warunkach się znalazł.

iwona1510005

Polecam dobrą książkę "Ile Żydzi winni Polakom" - Aleksander Graf Pruszyński.

Mam bardzo dobre o polakach gdyż to są dobrzy ludzie tylko inni rozpowiadają zakłamaną historię o Polakach. Ty natomiast widać nie jesteś Polką skoro obstajesz przy tym że więcej było złych niż dobrych. Owszem zdarzali się jacyś kapusie ale to byli jacyś recydywiści a nie zwykli Polacy. Na przełomie wieków Żydzi byli przepędzani ale Polska przyjęła ich do siebie i pozwoliła im żyć i rozwiać się. Poczytaj trochę historii tej prawdziwej

nudecroft

Mam wrażenie że rozmawiam z dzieckiem z podstawówki bo Twoja naiwność jest powalająca, pozwól że na tym zakończymy bo Twoje kryteria bycia Polakiem są infantylne i wzięte chyba tylko z Twojej głowy

iwona1510005

Dlatego właśnie o tym mówię, więc albo nie jesteś Polką albo uwierzyłaś jakiejś propagandzie, nie wiem jak to nazwać, po prostu dałaś się zmanipulować. Mam prawdopodobnie więcej lat niż ty.

nudecroft

To ja polecam inną książkę najbardziej znaną książkę dekady, albo dwóch( i najlepszą), Marcina Zaremby "Wielka Trwoga Polska 1944-1947". Każdy Polak powinien ją przeczytać i przemyśleć to wszystko. Książka ,która wywołała szok, bo okazuje się,że rodaków-kanalii nie było wcale mało, a tysiące,dziesiątki tysięcy. Na kartach tej monumentalnej pracy( Zaremba zbierał materiały ponad 15 lat) widzimy obraz Polski i głównie Polaków w tych latach. Było więc i mordowanie Żydów, cywilów, współpraca z Gestapo, gwałty na kobietach, rabowanie i powszechny szaber.Jedni gineli pod bombami w Warszawie, a inni rabowali mieszkania tych co gineli. Okazuje się,że i Gross miał poniekąd rację, bo teren Majdanka był tak rozkopany przez miejscowych chłopów ,że szok.A co się działo na tzw. terenach odzyskanych( wywalanie z trumien zwłok na cmentarzach w poszukiwaniu złota. Książka mocna, ale prawdziwa. Więcej??. Ostatnio czytałem biografię Ojca Leona Knabita ( Paweł Zuchniewicz, Zakochany mnich), i są tam wspomnienia Ojca i co się okazuje??. Jego matka chodziła z niemieckimi dziewczętami do kościoła, ojciec spotykał się z żandarmami, a najgorsi byli sąsiedzi-Polacy.Więcej?. Czytała Pani wspomnienia i dzienniki doktora Zygmunta Klukowskiego( wydane w Karcie pt.Zamojszczyzna)?. Proszę przeczytać(to nie Żyd, Polak), co wyprawiali miejscowi po opróżnieniu getta. Rabowali co się tylko dało, mordowali również. I na koniec najbardziej wstrząsająca książka prof. Grabowskiego (Autor: Jan Grabowski
Tytuł: „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945. Studium dziejów pewnego powiatu”. Jest tego więcej. Jest tego dużo, dużo więcej, ale praca Grabowskiego jest najlepsza i najmocniejsza. Proszę przeczytać.

kinomaniak72

No tak, tych anty-polskich książek było trochę. Dziwne że tak obstajesz przy tym że to Polacy byli tymi "złymi", widać nie jesteś Polakiem skoro tak to tu opisujesz. Musiałeś ulec jakiejś manipulacji. Są dobre książki i te złe czyli anty-polskie. Trzeba mieć własny rozum i działać wybiórczo. Polecasz mi książki? OK, ja też polecam ci wszystkie pozycje książkowe Henryka Pająka oraz Waldemara Łysiaka

nudecroft

Przepraszam bardzo, ale ani Pan Pająk, ani Łysiak nie są historykami, natomiast Zaremba, Grabowski i wielu innych są. W takich książkach się liczy baza źródłowa, a nie wiadomości nie wiadomo skąd.To po pierwsze.Po drugie nie można pisać, kto jest większym Polakiem, a kto nie jest. Bo Ja w przeciwieństwie do Pani, nie piszę,że Pani jest taka,owaka. Po trzecie coś z życia, a nie książek beletrystycznych. Moja śp. ciotka przeżyła całą wojne w Warszawie, potem w 1946 przyjechała na tzw.Ziemie odzyskane opowiadała mi wiele razy jak to wyglądało. Dwa razy jej życie uratowano, a kto??. Za pierwszym razem żołnierz niemiecki, za drugim radziecki, a jak poszła do polskiego chłopa i poprosiła o szklankę mleka, to powiedział cytuję:"wolę świniom wylać niż dać Tobie"( a wychowyała 2 małych dzieci siostry). Do końca życia nie mogła przeboleć, jak ją potraktował ten cham. Drugi przykład mojej koleżanki babcia pamięta, jako mała dziewczynka,że była swiadkiem jak to Polacy sąsiedzi zabijali Żydów( mieszkała niedaleko Jedwabna). Takich osób, które maja takie wspomnienia w rodzinach znam więcej.Kilka lat temu miałem zajęcia z doktorem z jednej z uczelni, opowiadał,że w jednym z archiwów leży cały zbiór donosów z 2 lat okupacji.Wie Pani ile tego jest?.Ponad 200 tys. donosów i nikt tego nie rusza, bo gdyby to opublikowano to w kraju byłby szok,że Polak donosił na Polaka!!!. Inny przykład?. Moja koleżanka opowiadała mi jak to za PRL najwięcej pomógł jej komunista, członek władz( mieszkanie,praca), pomagał też innym, natomiast donosił na nią najlepszy kolega członek "Solidarności"( widziała dokumenty w IPNie). Aktualnie trzeba mówić i pisać prawdę, nawet jeśli była baardzo bolesna, i nie ma co ukrywać. Bo z jednej strony mamy największą ilość Polaków ratujących Żydów, a z drugiej mieliśmy też i Szmalcowników( chyba słyszała Pani o nich??, to nie byli kosmici tylko Polacy), agentów gestapo( a kto wsypał gen.Grota-Roweckiego?,Żydzi czy Polacy agenci geatapo( Kaczorowska, Kalkstein,Świerczewski), a Policji Granatowej Pani słyszała???. A kto sprzedał rodzinę Ulmów? .Bodajże Włodzimierz Leś, policjant granatowy, inna wersja mówi,że sąsiedzi. A słyszała Pani o "Brygadzie Świętokrzyskiej" NSZ??. Niech Pani poczyta , ale mądre książki, oparte na bazie źródłowej, a nie banialuki nie podpatre żadnymi źródłami. Niech Pani weźmie do ręki "Wielką trwogę " Zaremby i przeczyta, a zaręczam,że potem nie weźmie Pani do ręki książek Pająka. I jeszcze jedno proszę więcej nigdy nie pisać nikomu czy jest Polakiem, czy nie. Bo nie powinno oceniać się człowieka po tym jakiego jest koloru skóry, w co wierzy, do jakiej partii należy, czy co czyta a co nie. Wartość człowieka zależy od tego jakim się jest człowiekiem, dobrym czy złym, a nie czy jest Polakiem,Żydem,Ukraińcem,Niemcem, czy innym. Bo byli i dobrzy Polacy,Żydzi,Niemcy( niech Pani przeczyta Grzesiuka "Pięć lat kacetu", albo relacje więźniów tak strasznych obozów, jak Mauthausen, Gusen,Dora, wydane przez Kartę, pt.Ocaleni z Mauthausen i zobaczy Pani,że często najgorszymi więźniami funkcyjnymi,np.kapo byli właśnie Polacy, a nie Niemcy, czy Austriacy). Jak ktoś się urodzi chamem to i chamem umrze bez względu na narodowość. Więcej wspomnien, relacji, tych, którzy przeżyli, a nie bajek niby historyków, którzy nimi nie są( żadna książka Pana Pająka nigdy nie otrzymała żadnej nagrody dla książki historycznej, bo nie są to książki historyczne i tyle). Ps. a własny rozum mam dlatego czytam multum książek, ale książek mądrych, a nie beletrystycznych . Proszę też przeczytać dzienniki Klukowskiego, zmieni Pani zdanie diametralnie , jeśli chodzi o zachowanie rodaków.Pozdrawiam serdecznie Panią.

kinomaniak72

Uffff, przeczytałam! Nie musisz mi mówić "Na Pani". Henryk Pająk jest jak najbardziej historykiem, pozdrawiam.

nudecroft

Hmmm nie będe się spierał, ale historykiem nazywają też niektórzy i Suworowa, i Piecucha i Danikena. Dla mnie historyk z prawdziwego zdarzenia powinien mieć ukończone studia historyczne, powinien umieć pracować na różnych rodzajach źródeł i powinien być obiektywny. Książka Zaremby spełnia wszystkie te kryteria, bo pisze nie tylko o wrednych Polakach, ale tez o Niemcach, Rosjanach,Żydach. Bo między Bogiem a prawdą byli również Żydzi ,którzy sprzedawali swoich, tacy jak Rumkowski, czy żydowska policja w Gettach. I o tym też trzeba pisać. Nie można niczego zamiatać pod dywan, o złu też trzeba wiedzieć. Warto przeczytać bardzo dobre "Dzienniki: Dąbrowskiej( też pisze o Polakach-kanaliach), słynna pisarka M.Zientara-Malewska też opisuje Olsztyn,który był rabowany przez bandy rodaków z centralnej Polski. Kradli wszystko co miało jakąkolwiek wartość.A książka Zaremby oparta jest głównie na listach Polaków, przejętych przez cenzurę czy Milicję. Włosy dęba stają.Fragment listu, cytat:" Złodzieje kradną co noc. U Sinkiewiczki skradli 5 prosiąt, a u nas jeszcze nic nie ukradli. A co noc tak psy szczekaja, że w ogóle spać nie daja i to wszystko tacy złodzieje, co bronią. Tacy jak Bronek Sz. i Piotr Oławka i Edek Sz.Możliwe,że będzie wiecej takich."Kolejny to fragm. listu z Częstochowy z 11 sierpnia 1945" Nam złodzieje pokradli bieliznę, ubrania i dwa rowery.Jak przyszli, to my jeszcze nie spali, siedzieliśmy na dworze(..).Było ich 6-u, wygnali nas do mieszkania i kazali leżeć wszystkim na łóżkach, żeby nie patrzeć"( str. 318). I jeszcze jeden , Wołkowysk, lipiec 1941 rok, opisuje to polski sołtys: " Miasto już puste.(...).Gdy żołnierze giną w płomieniach i pod kulami, w wagonach pisk dzieci ginacych w ogniu bomb, smażą się ludzkie ciała, czołgają ranni(...)- okoliczne wioski ruszają całą parą do szturmu.I wożą: pszenicę, buty,bieliznę,skórę,ubrania,materiały,wełnę,kryształy,pierzyny-cuda.Boże, czego tu nie ma!Pasy,siodła,fuzje,nagany,futra,jedwab(...). Przy wagonach ruch, gwar, klątwy. Jedne wozy, załadowane po brzegi, długimi sznurami jadą ze zgrzytem kół do domu, inne zajeżdżają na stację"( str. 281). Kolejny list: " U nas są straszne bandy w Świerżach. Zabili 4 chłopców.Była zabawa, którą zrobili jacyś wojskowi, i tam poszła młodzież.Późno w nocy przyjechało ich więcej,okrążyli, i kazali się rozebrać do naga i pannom i kawalerom i tańczyć. I tak u nas robi AK.My w domu nie nocujemy, jakbyś ty przyjechał, to byś zobaczył, co u nas się robi"( str. 580). Na tej samej stronie można się dowiedzieć, jak to oddział AK, por. Józefa Bissa "Wacława" wymordował 365 mieszkańców ( w tym kobiety i dzieci) ukraińskiej wsi Pawłokoma, a oddział Narodowej Organizacji Wojskowej, we wsi Piskorowice, 17 kwietnia 1945 wymordował 400 Ukraińców. A przecież nie wszyscy popierali UPA. Proszę poczytać,że znane są nazwiska kilku tysięcy Ukraińców, którzy zostali wymordowani przez swoich, bo pomagali Polakom, ratowali ich. Z dwa lata temu w "Tygodniku Powszechnym" były opublikowane relacje Polaków, którzy przeżyli dzięki pomocy sąsiadów Ukraińców. Więc proszę nie mówić, że wszyscy Ukraińcy,Niemcy,Żydzi,Rosjanie byli be, a Polacy cacy. Niestety nie było tak kolorowo. Byli dobrzy Polacy, ale byli też źli Polacyi niestety mało ich wcale nie było, ale o tym też trzeba mówić, bo historii nie można fałszować, nawet jeśli jest bolesna. Chwalmy tych, którzy gineli za Ojczyznę i byli dobrymi Polakami, patriotami( Pilecki, Fieldorf, Inka), ale gańmy i nie gloryfikujmy tych, którzy mieli coś za pazurkami, albo są co do nich kontrowersje( np."Ogień"). Bandytów należy nazywać bandytami i tyle. Kto morduje, rabuje, pali,gwałci swoich nie jest bohaterem, a Zaremba udowadnia,że takich Polaków było niestety dużo. Ps. I proszę mi uwierzyć, znam ludzi po zawodówce, którzy są wspaniałymi ludźmi i znam kreatury po studiach( wyzywanie,gnojenie,donoszenie). Nie tytuł, nie narodowość, nie przynależność partyjna powoduje ,że się jest Polakiem czy nie, tylko to czy jest się dobrym lub złym człowiekiem.Znam dobrych ludzi ateistów i złych ludzi katolików co się zowią patriotami.Bardzo Panią serdecznie pozdrawiam.

kinomaniak72

Dobra, zaraz to przeanalizuję i pogadamy.

ocenił(a) film na 7
kinomaniak72

Nie rób sensacji z tego, że trafiały sie mendy, póki co bylo ich stosunkowo mało, wiekszosc to byli ludzi ambiwalentni, ani źli ani dobrzy,

Wszystkie raporty, dane itd. pochodzące z czasów PRL są zmanipolowane i propagandowe, odwolywanie sie do nich to glupota.

Poza tym NKWD nie raz wymordowała iles tam osób i zwalila wszystko na WiN bo ta organizacja miala poparcie spoleczne, wielu bandytów podszywało sie pod byłych AKowcow itd. nie raz zostali za to przez podziemne rozstrzelani...

Fakt faktem, że byli wsrod AK bandyci itd. aczkolwiek jak ktoś zabije Żyda z NKWD to nie czyni z niego antysemity.

Nie wszyscy Ukraincy popierali UPA, ale osoba której UPA w bardzo okrutny sposob zabiła rodzine w imie tzw. narodu Ukrainskiego nie musi myślec kompletnie trzeźwo, nie sądzisz?

ocenił(a) film na 7
kinomaniak72

Znacznie wiecej żołnierzy Radzieckich i Niemieckich Polaków mordowało niż im pomagało, natomiast to, że ludzie podczas wojny nie zachowuja sie jak ludzi jest stosunkowo naturalne.

Nikt nigdy nie potwierdził, że w Jedwabnem Polacy mordowali Żydów, nie dokonano nawet pelnej ekshumacji zwłok, zaden świadem nie potwierdza tego co stwierdził IPN itd.

200 000 donosów to nie jest tak dużo, z tym, że to donosy z terenów Polski, wiesz, że wówczas w Polsce mieszkało grubo 2 mln. Niemców?

A tam, po wojnie komuniści (często Żydzi) mordowali ludzi w sowieckich obozach koncentracyjnych, to, że jeden komuch komuś tam pomógł nic nie zmienia, nawet oficerowi SS czasem komus pomogli.

Mieliśmy szmalcowników, byli wszedzie, ale w Polsce nie bylo na tylu kolaborantow by utworzyć rząd kolaboracyjny.

Kalkstein był agentem gestapo, ale pomijasz to, ze to Żyd...

Nikt nie udowodnil swietokrzyskiej AK wspolpracy z Niemcami, PRLowscy historycy snuli te teorie poniewaz zaczeli tepic komunistyczna partyzantke co uznali za pomoc niemcom.

nudecroft

Nie tobie oceniać kto jest, a kto nie jest Polakiem. Jesteś obrzydliwa.

skalp_el

Nie rozumiesz, jeśli jakaś osoba wyjątkowo i paskudnie opluwa to co polskie to taka osoba nie może być Polakiem. Polak anty polonistą? chyba nie.

ocenił(a) film na 8
nudecroft

Poszukaj trochę więcej w necie, historia jest zdecydowanie smętniejsza.

komo_filmweb

To co się pisze w "necie" jak to określiłeś jest bardzo subiektywne więc należałoby bardzo wybiórczo i selektywnie przyjmować informacje do świadomości. Dzisiaj, nikomu i niczemu nie można już ufać.

iwona1510005

Ona czytała książki, więc wie LEPIEJ od Twojej babci! xD

Krucka

no tak :)

nudecroft

Poczytaj o zbrodniach w Nalibokach i Koniuchach. Żydowscy partyzanci mordowali Polaków z zimną krwią. Ogólnie żydzi mają na sumieniu bardzo wielu Polaków, tylko o tym się oczywiście nie mówi bo to niewygodny temat tabu. Mówi się o żydach jako o ofiarach albo wogóle.

Pawuloniasty

No cóż, świat jest bardzo zły, pewne rzeczy nie powinny się wydarzyć a jednak się wydarzyły : /

nudecroft

Te. Polskości to możesz swojej starej odmawiać. "Nie rozumiesz". Idioci myślą że Polacy byli wspaniali. I nikt twoich zasranych polaczków nie opluwa tylko mówi prawdę. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwab nem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/ Polacy mordowali Żydów masowo. Tak jak ratowali.

ocenił(a) film na 6
iwona1510005

Ciekawa jestem gdzie Twoja babcia mieszkała podczas wojny, że ma takie wspomnienia, bo moje opowiadały mi coś zupełnie innego...

iwona1510005

Oczywiście. To, że najwięcej spośród "Sprawiedliwych wśród narodów świata" to Polacy uważasz za przypadek?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones