PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=818016}

Czarne lustro: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch
6,9 73 774
oceny
6,9 10 1 73774
6,1 27
ocen krytyków
Czarne lustro: Bandersnatch
powrót do forum filmu Czarne lustro: Bandersnatch

Zacznę od tego, że do interaktywnego filmu podchodziłem z dużą rezerwą. Nie bardzo wiedziałem czy dokonując wyboru, wybiorę poprawnie i czy zobaczę takie zakończenie jak chcieli pokazać twórcy, na szczęście Netflix stanął na wysokości zadania i po dokończeniu jednej z możliwych ścieżek przenosił mnie wstecz do najdalszego wyboru pozwalającego odkrywać alternatywne historie, fantastyczne rozwiązanie. Tak mnie wciągnęło, że nie odszedłem od komputera do czasu aż nie poznałem, jak mi się wydaje, wszystkich zakończeń. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

W moim odczuciu najbardziej linowym zakończeniem jest zakończenie gdzie zabijamy i ćwiartujemy ojca a następnie dokończamy grę. Gra zostaje oceniona jako majstersztyk, dostaje 5/5 (chyba o to Stefanowi od początku chodziło, o stworzenie gry doskonalej, czy nie dlatego na samym początku filmu próbował dalej za każdym razem?) fastforward do przyszłości, gdzie córka Colin’a pisze scenariusz do interaktywnego filmu dla Netflixa i odczuwa to samo co główny bohater a Lewis Carroll przed nim? Niszczy swoja pracę, która od pokoleń wywołuje obłęd i strach przed brakiem wyboru czy wolnej woli u twórców skomplikowanych scenariuszy dających odbiorcy wolność wyboru. W tym zakończeniu Stefan mówi o iluzji wyboru co świetnie nadaje tonu wszystkim innym wyborom i zakończeniom. Ciekawe złamanie czwartej ściany, niemal zobaczyłem, a na pewno poczułem jak twórcy puszczają mi oczko.

Wszystkie zakończenia kończące się w wiezieniu nie zrobiły na mnie większego wrażenia.

Zakończenie u pani psycholog bardzo mi się podobało. Jej racjonalne pytanie o akcję w telewizji rozrywkowej naprawdę pasowało do sytuacji, a obrót jaki obrały sprawy po odpowiedzi niezwykle mnie rozbawiły i zaskoczyły (przeszedłem to zakończenie na wszystkie sposoby, wybierając różne odpowiedzi i doskonale odczułem to o czym Stefan mówił w innej historii, iluzji wyboru, na początku miałem poczucie, iż mogę wpływać na bieg wydarzeń, podczas gdy tak naprawdę byłem jedynie ich obserwatorem. Koniec końców bohater kompletnie wariuje czy to jako Stefan kiedy ojciec wyprowadza go z kliniki czy jako aktor i odtwórca roli, czyżby znowu ukłon w stronę pierwszego opisanego przeze mnie zakończenia o obłędzie odtwórców skomplikowanych scenariuszy z wolnym wyborem?

Na ostatnie zakończenie na jakie trafiłem i zostałem przeniesiony do napisów końcowych to, to w którym wracamy do pięcioletniego Stefana i wyboru czy iść z matką czy zostać. Wybierając „tak” wiedziałem, że skazuje go na śmierć ale w moim odbiorze to jest właśnie najszczęśliwsze zakończenie bo pozwala bohaterowi uniknąć całej psychozy, wariactw, utraty panowania nad sobą, swoim umysłem i światem a przede wszystkim zdejmuje z niego ciężar jego pierwszej ważnej decyzji w konsekwencji, której traci matkę i musi bez niej żyć. W moim odczuciu Stefan jest szczęśliwszy umierając razem z nią niż żyjąc bez niej. W końcu to przez niego ona sama lub oni oboje spóźniają się na pociąg o ósmej trzydzieści.

Odnalazłem w filmie wiele smaczków i wątków, których nie opisałem tutaj a bardzo mi się podobały i pozwoliły odebrać film na większej ilości płaszczyzn. Dystans z jakim do siebie i swojego dzieła podchodzą twórcy zasługują na medal, zakochałem się w łamaniu czwartej ściany jakie nam zaserwowali. No i na wyróżnienie moim zdaniem zasługuje montaż i realizacja, to jak historia jest poprowadzona po każdym powrocie do wcześniejszego wyboru jest bezbłędna!

ocenił(a) film na 9
KarolFromPoland

Uzupełnię tutaj wątek ze wznowieniem produkcji.

Według mnie można to odebrać tak:

reklama/ta wstawka w filmie została kupiona na 5/5 (koszty reklamy idą w górę), a schiza i wycofanie gry było założone by nikt nie dowiedział się jak jest naprawdę.

Po latach gra odnajduje się u kogoś kto w lepszych warunkach technicznych może ją utworzyć i tutaj mamy wersje:

* gra tak naprawdę jest beznadziejna i wszystko miało za cel wylansować wydawcę gier, który miał pecha do programisty ale inne gry w ten sposób spłaciły koszta reklamy

* dowolne co możemy sobie dopowiedzieć w takiej sytuacji

Jest sporo tytułów rozsławionych okolicznościami przy ich produkcji.

Od strony realizacyjnej bez dodatkowego sprzętu, który nie widziałem żeby był zapewniony przez wydawcę, który wspomniał tylko o ograniczeniu możliwościami technicznymi...
nie mogła powstać.

Mogły powstać wersje prostsze ale wersja 5/5 wymagałaby wielu kaset z danymi/lepszej metody wydania np. turbo z końcówki lat 80-tych czy na drogich ROM-ach.

Stąd realność końcówki odczytywanej wprost w 84 oscyluje w okolicach zera.

ocenił(a) film na 7
KarolFromPoland

Mógłbyś napisać w jaki sposób dojść do tego zakończenia? Bo za każdym razem trafiam na zakończenia w więzieniu lub śmierci Stefana.

ocenił(a) film na 9
dannsjack

Kiedy pojawi pojawi się możliwość wpisania kodu na sejfie wybierz PAX, potem po przebudzeniu na komputerze wybierz symbol odwróconej procy, następnie zabij ojca, potnij go na kawałki i to chyba tyle.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
krzysztof7

nazwałem symbol tak a nie inaczej, żeby nawet laik zorientował się o co mi chodzi. Nie widzę powodu do uniesień.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
KarolFromPoland

Witam serdecznie :D Czy wyskoczył wam kiedykolwiek wariant (gdy stefan siedział przy komputerze w swoim pokoju) - "zacznij prace z (nazwa tej firmy) " . Niestety nie zaczęłam :( i już nigdy więcej nie było okazji. Ciekawi mnie bardzo czy spowodowałoby to faktycznie inny start, czyli zgode Stefana na propozyjce wspólnej pracy mimo iż na początku nie mogliśmy się na to zgodzić czy to jednak nic wielkiego ?

winner_nipples

już wycho się wytłumaczyło nie było pytania :D

ocenił(a) film na 8
winner_nipples

Witam. O co chodzi z wyborem wątków? Czy trzeba ściągnąć jakaś specjalną wersję filmu czy o co chodzi? Ja ściągnąłem film który trwał 1,5 godziny, czasami akcja się cofała, mieliśmy pokazane dwa monitory z zapętlona akcja i po chwili akcja ruszała samoistnie, w zmieniony sposób. O co chodzi z tą interaktywności, z tym że sami wybieramy jak się potoczy akcja?

polak1989

@polak1989 tylko na Netflixie masz możliwość zobaczenia wersji interaktywnej. Cała reszta internetów będzie prezentowała jedną/kilka linii wyboru, ale sam tego wyboru nie dokonasz

ocenił(a) film na 7
winner_nipples

Opcja ta pojawia się, gdy decydujesz się na początku filmu zalać komputer herbatą.

winner_nipples

po wyborze "współpracuj" ocena gry to 2/5 , bo jest zbyt krótka i nieciekawa... wiele wątków nie zostało dokończonych więc została ograniczona. Po tym wyborze cofa cię abyś wybrał ponownie wybór "nie współpracuj"

ocenił(a) film na 9
KarolFromPoland

Zgadzam się

ocenił(a) film na 8
KarolFromPoland

w efekcie motyla też było alternatywne zakończenie, kiedy bochater dusi się pępowiną.

ocenił(a) film na 7
dariusz_salwa

I było to najgorsze z zakończeń, kompletnie bez sensu. Najlepszym było to które zostało zawarte w filmie. To w którym spotyka ją po czasie po czym każde idzie w swoją stronę, wcześniej pali wszystkie zapiski. Dla tych co lubią otwarte zakończenia, dobre było by zmodyfikowane czyli to w którym po spotkaniu podąża za nią.

ocenił(a) film na 8
KarolFromPoland

Witam. Powiedz mi o co chodzi z tym wyborem ścieżki i znalezieniu zakończenia? Ja poprostu oglądałem film który trwał 1,5 godziny. Czasami, jeśli wątek źle się kończył, akcja się cofała i wznowienie było w inny, zmieniony sposób.

polak1989

Hej, nie jestem pewna, ale może chodzić o dwie rzeczy. Pierwsza z nich, to platforma, na której oglądałeś film. Netflix umożliwia interaktywne oglądanie filmu, nie wiem jak w przypadku innych platform. Druga rzecz, to urządzenie, na którym oglądałeś film, wersja platformy, na której to oglądałeś, itd.

KarolFromPoland

SPOILER WARNING!
Czy u Was w tej ścieżce, kiedy u pani psycholog okazuje się, że Stefan tak naprawdę jest na planie filmowym, babka z ekipy też zwraca się do Stefana per "Mike"? (tak jakby to było prawdziwe imię aktora - aż sprawdziłem to specjalnie i okazało się, że aktor nazywa się zupełnie inaczej, ale za to mój profil nazywa się Mike i zacząłem już rozkminiać, czy to możliwe, żeby to sięgało aż tak głęboko? ;) ).

ocenił(a) film na 9
Will_Navidson

Nie pamiętam co było u mnie ale nie była to na pewno nazwa mojego profilu

ocenił(a) film na 10
Will_Navidson

Było Mike, ale nie wiem jaki związek to imię miało z filmem. Może tutaj nie ma głębszego znaczenia

ocenił(a) film na 7
KarolFromPoland

A ile tak na prawdę jest zakończeń?
1. Gra 5/5 gdy poćwiartował ojca
2. Grę ktoś kończył w przyszłości
3. Wylądował w więzieniu
4. Zginął przy skoku z dachu
5. Zginął w katastrofie z matką
Czy są jeszcze jakieś inne możliwości, ktoś doszedł?
Po katastrofie w pociągu nie ma powrotu do innej rzeczywistości.

ocenił(a) film na 9
xAJUx

To co było opisane juz :
W gabinecie u terapeutki, okazuje się, że wszystko to tylko plan zdjęciowy, ojciec jest reżyserem, a aktor zwariował, bo uważa się za stefana, a nie mike'a- tak jak ma na imie w rzeczywistości.

ocenił(a) film na 9
xAJUx

Ogólnie znajoma opowiadała mi o jeszcze jednym zakończeniu.
Okazuje się, że wszystko było ukartowane, rozmowy z gabinetu były nagrywane, ten ojciec zabił matkę i wlasnie ten Stefan się o wszystkim dowiaduje.

ocenił(a) film na 9
xAJUx

Też miałam takie jedno z zakończeń. Przy wpisywaniu kodu do sejfu wybrałam PAC (kilka razy wybierałam PAC i za każdym inne zakończenie, nie wiem od czego zależy ich kolejność ) a gdy sejf się otwierał, Stefan znalazł różne filmy, zdjęcia, rozmowy od psychologa i z tyłu za nim pojawia się jego ojciec i mówi, że nigdy miał się o tym nie dowiedzieć.

ocenił(a) film na 7
KarolFromPoland

Ile razy oglądałeś film, żeby poznać wszystkie ścieżki? Ja niestety uśmiercilam młodego w pociągu, przez co film nagle się urwał i pozostał lekki niedosyt. Muszę do niego wrócić i iść inną drogą :D

ocenił(a) film na 9
paruf

Ciężko powiedzieć. Myślę, że ok 3h

KarolFromPoland

Przyznam się, że nie załapałem dlaczego główny bohater zginął (wybierając wyjazd z mamą na pociąg). Co wywołało śmierć??

nanann

wypadek pociągu z 8.45, nie trafiłeś tej ścieżki jak oglądał z ojcem wiadomości i pokazywali katastrofę?

Fryzjeer

Oczywiście widziałem to zakończenie. Jednak po naszym wyborze, gdy młody główny bohater znajduje maskotkę i tym razem wybiera podróż z mamą, umiera ale już nie jako małe dziecko lecz chłopak - nastolatek. Ostatnia akcja była taka, że zmarł siedząc na krześle u terapeutki. Dlaczego?

nanann

Jak mógł zyć w wieku 20+ jak umarł w wieku dziecięcym?

Fryzjeer

Okej mogło tak być. Skąd w takim razie i po co scena, w której zmarł na fotelu u terapeutki?

ocenił(a) film na 9
nanann

Ja też widziałam taką opcję zakończenia i też nie wiem od czego zginął na tym fotelu

KarolFromPoland

No niestety po ścieżce ze śmiercią w pociągu film się urywa i nie ma powrotu. Muszę od nowa zacząć i dojść do momentu wpisania nr telefonu do doktorki, bo zły wpisałem. Poprawny jest realny do wpisania?

Dwa razy miałem sejf i 2x trafiłem hasło, ciekawe co będzie jak się ich nie trafi....
Wszystkie możliwe ścieżki to ok 3h? ja max 2h oglądałem...kurcze to 1h filmu mi zostało hehe

ocenił(a) film na 7
Fryzjeer

Zawsze można trochę poprzewijać. ;) A tak jeszcze a propos tego hasła. Poprawne to: TOY oraz PAC. Niepoprawne natomiast PAX. Gdy wpisałam to ostatnie pojawił się jakiś skradający potwór, a później nasz bohater obudził się ze złego snu.

ocenił(a) film na 9
esther_greenwood

Ja przewijałam z 20 razy to zakończenie i jest jeszcze jeden wybór który pojawił mi się tylko raz .

ocenił(a) film na 8
ka_official

co to za wybór?

ocenił(a) film na 9
elo112

Nie pamiętam już dokładnie bo oglądałam to rok temu. ale napewno to było przy wyborze który wyświetlił się na komputerze. Po tym jak wracałam kilka razy to raz pojawiła mi się 3 opcja i była inna niż te dwie.

ka_official

A doszliscie do wpisywania 6 cyfrowego hasła?

ocenił(a) film na 9
oallaa13

W tym do szczytania kodu QR?

ka_official

Numer telefonu trzeba było rozszyfrowac i podac cyfry

ocenił(a) film na 9
oallaa13

To ja mówię o jeszcze innym

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones