PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33458}

Dekameron

Il Decameron
6,7 3 123
oceny
6,7 10 1 3123
7,4 9
ocen krytyków
Dekameron
powrót do forum filmu Dekameron

7/10

ocenił(a) film na 7

Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem i nominowana do Złotego w Berlinalach adaptacja 9 ze 100 nowel Giovanniego Boccaccia wydanych ok. 1470 roku pod tym samym tytułem, później umieszczona w Indeksie Ksiąg Zakazanych. Głównie jest to komedia, która rozsmiesza bardziej niż większość dzisiejszych, później romans, ale też dramat, erotyk i thriller. Trudno opowiedzieć zajawkę fabuły nie spoilerując dlatego przedstawię moje ulubione opowieści: Jak w przypadku niedawno oglądanego przeze mnie filmu "Godzinki" (2017) - 7/10 - jeden z filmów mówi o młodzieńcu, który udaje głuchoniemego by trafić do klasztoru jako pomagier i przelecieć wszystkie zakonnice. Inna nowela opowiada o strasznym grzeszniku, który mówi księdzu na łożu śmierci serię kłamstw doprowadzając do uczynienia go świętym. Jeszcze inna mówi o młodej dziewczynie, która nocuje na balkonie by pokochać się ze swoim kochankiem i zostają przyłapani przez ojca kobiety, a później zmuszeni do wzięcia ślubu (brzmi słabo, ale komizm sytuacji tkwi przede wszystkim w tym, że przez całą długość dialogu bohater stoi goły i rozmawia w pełnej podniosłością z kochanką, przyszłym teściem i teściową). W jeszcze innej noweli ksiądz oszukuje gospodarza, że potrafi zmieniać kobiety w kobyły tylko po to by puknąć jego piękną żonę. Zarówno film jak i zbiór nowel powstały po to aby sowicie ośmieszyć kościół i myślę, że udało się to w 100%. Polecam.

ocenił(a) film na 7
pachomir

Nie kościół, a ułomności i słabości natury ludzkiej generalnie. Mnie podobała się nie tyle fabuła (historyjki Boccaccio dość przecież banalne), co kostiumy, muzyka Morricone i sceneria południa Włoch.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones