The Tree of Life

2 godz. 18 min.
5,8 37 433
oceny
5,8 10 37433
37 123
chce zobaczyć
6,1 22
oceny krytyków
{"rate":6.1363635,"count":22}
{"type":"film","id":273584,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Tree+of+Life-2011-273584/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Drzewo życia
 • raj001 ocenił(a) ten film na: 1

  To fatalny gniot, a nie arcydzieło. O ile w stosunku do filmu można użyć określenia "grafomania", to do tego "czegoś" pasuje ono idealnie.
  Chyba po raz pierwszy zdarzyło mi sie, że oglądając film miałem ochotę wyjśc z kina. Nawet oglądając filmy typu "zabili go i uciekł", czy głupawe polskie komedie, miałem zwykle poczucie bardziej wartościowego spędzania czasu.
  "Drzewo życia" to pseudoartystyczny gniot, udający że ma coś ważnego do powiedzenia, podczas gdy w rzeczywistości nie mówi zupełnie nic. W pociętych, poszatkowanych ujęciach dostajemy pomieszanie rozpaczy matki po zmarłym synu, wspomnień z dzieciństwa brata zmarłego (stanowiących zlepek wszelakich możliwych banałów, jakie w kinie powiedziano na temat rodziny), wizji - nie wiadomo czy przeżywanych we śnie, czy w trakcie modlitwy - i scen będących nieudolnym naśladownictwem filmów w rodzaju "Koyaanisqatsi" czy "Home" (a cały film wyglada na nieudolną próbę naśladowania "Mr Nobody"). To wszystko podlane padającymi z offu patetycznymi wypowiedziami kierowanymi do Boga i nieznośnie irytującą muzyką (która w założeniu miała chyba być podniosła i uroczysta, ale wyszła właśnie irytująca). Pomiędzy poszczególnymi scenami filmu nagminnie nadużywane są też wyciemnienia, mające chyba zaakcentować to, jak bardzo nic nie wynika ze sceny, która właśnie się zakończyła, i dać widzowi chwilę czasu na zastanowienie, dlaczego on właściwie jeszcze to ogląda... Wysiedzenie dwóch godzin z hakiem na tym "czymś" to naprawdę wielki wysiłek.

 • Pyrgus ocenił(a) ten film na: 2

  raj001 Lepiej bym tego nie ujął.

 • Narine89 ocenił(a) ten film na: 3

  raj001 nudny był jak flaki z olejem...

 • LadydeWinter ocenił(a) ten film na: 5

  raj001 Podpisuję się pod tym rękami i nogami. jeszcze nigdy nie oglądałam filmu, który by mnie tak wymęczył. Obejrzałam tylko 30 minut bo więcej nie dałam rady, choć bardzo chciałam. Niestety, poziom pretensjonalności, patosu i nadęcia za duży. Naprawdę nie mam pojęcia co ludzie w nim widzą. A najgorsze, że jest obsypywany nominacjami do licznych nagród :/ Jestem mocno rozczarowana i zawiedziona.

 • koszatnica ocenił(a) ten film na: 3

  LadydeWinter Lubię to

 • cHrzanek ocenił(a) ten film na: 4

  raj001 Ja też się pod tym podpisuję, choć zdjęcia są piękne i tylko za nie daję 4.

 • archenova77 ocenił(a) ten film na: 9

  raj001 Grono narzekaczy w tym temacie nie powinno się brać za filmy ambitne, to nie są filmy dla was. Żeby takie filmy zrozumieć, trzeba myśleć i być przede wszystkim dojrzałym aby móc odebrać poprawnie ten film i też inne.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

  archenova77 A dlaczego nie powinno się brać za filmy, kto ustala takie reguły?

  Film, który tak naprawdę można zinterpretować na 10 różnych sposobów nie staje się z miejsca filmem ambitnym. "Drzewo życia" może robić wrażenie pięknymi ujęciami, współgraniem ich z muzyką, ale efekt jest taki, jak patrzenie na pięknie pomalowany słoik, w którym nic nie ma. Oczywiście wielcy znawcy kina, którzy w okularach z grubymi czarnymi oprawkami, z szalem przewieszonym na szyi, będą godzinami rozprawiać nad głębokim sensem tego wideoklipu...

 • archenova77 ocenił(a) ten film na: 9

  No i co z tego, że się zabrałeś, jak nic z niego nie zrozumiałeś z czego wynika Twoja ocena.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

  archenova77 No i to z tego, że straciłem 2 i pół godziny z mojego życia, których Malick, ani "uduchowieni" ludzie widzący w tym klipie boskość, symbolikę "drzewa życia" mi nie zwróci.

 • raj001 ocenił(a) ten film na: 1

  archenova77 @archenova77: Drogi "narzekaczu", z łaski swojej zerknij najpierw w mój profil, i zobacz jakie filmy oglądam i jak je oceniam. Zwróc też uwagę, do jakich filmów porównuję "Drzewo życia" w tym moim komentarzu, zanim zaczniesz się wymądrzać na temat ambitności filmów i czyjejś dojrzałości jako widza.
  To, co napisał, powyżej niewidoczny, jest stuprocentowa racją - to że film jest wycudaczony i "artystowski", nie świadczy automatycznie o jego wartości. A Ty o Twojej dojrzałości zaświadczasz najlepiej tym komentarzem - zaczynanie dyskusji od obraźliwych ataków personalnych na dyskutantów świadczy tylko o tym, kto w ten sposób "dyskutuje"...

 • archenova77 ocenił(a) ten film na: 9

  raj001 Widziałem. I dlatego napisałem, to co napisałem. Jeśli ktoś wyżej ocenia "Ile waży koń trojański?", to jest dla mnie śmieszny.

 • raj001 ocenił(a) ten film na: 1

  archenova77 A niby dlaczego? Co, ten film nie podlega ocenie? Dlaczego sie doczepiłeś akurat do niego?
  I akurat *jako komedia* jest wcale udany.
  Przecież wiadomo że każdy film należy oceniać według reguł jego gatunku - trudno porównywać np. wspomnianego przez ciebie "Konia trojańskiego" z "Pustym domem" albo z jakimś filmem sensacyjnym...

 • yuk_i ocenił(a) ten film na: 1

  archenova77 Boze... widzisz i nie grzmisz...

 • yuk_i ocenił(a) ten film na: 1

  raj001 w przypadku tej oceny daje 10/10 :) trafna, jak malo ktora na temat tego gniota.