Goya's Ghosts

1 godz. 53 min.
7,3 31 790
ocen
7,3 10 31790
15 594
chce zobaczyć
5,7 9
ocen krytyków
{"rate":5.6666665,"count":9}
{"type":"film","id":214369,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Goya%27s+Ghosts-2006-214369/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Duchy Goi
 • użytkownik usunięty

  wierne przedstawienie tego, czym była inkwizycja hiszpańska. Przecież to film! Fantazja! Taka sama jak (w innym filmie Formana) zamordowanie Mozarta przez Salieriego.

  Na początek przypomnę, że inkwizycja hiszpańska była w praktyce podporządkowana monarchii a nie papieżowi, a liczba jej ofiar według badań historyków (a nie czarnej angielskiej propagandy) wyniosła w ciągu ponad 300 lat ok. 10 tysięcy. Czyli połowa tego, co w Katyniu.

  Miała też ta inkwizycja pewne swoje zasługi. Na przykład w Hiszpanii w zasadzie nie występowało polowanie na czarownice, gdyż inkwizytorzy uznali to za nieudowodniony przesąd. A tacy protestanci, którzy instytucji inkwizycji w ogóle nie mieli, spalili tych czarownic wielokrotnie więcej niż ma na sumieniu ofiar inkwizycja hiszpańska.

 • Wystarczy ze stosowali terror a ludzie byli zastraszeni z absurdalnych powodow

 • OlejhunterPL ocenił(a) ten film na: 5

  xochitl86 Kto stosował terror? Masz na to jakieś dowody, czy powtarzasz za tłumem?Proszę rzuć jakiś rzetelny link. Kolega wyżej podał Ci fakty. Dyskutujesz z faktami?

 • OlejhunterPL A to trwa jakaś licytacja, kto zabił więcej? xD Religia opętała ci mózg kajdanami?

 • Ależ oczywiście! Wspaniała i cudowna Święta Onkwizycja znana była głównie przeprowadzania staruszek przez jezdnię i obdarzania wzrokiem ślepych.