PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=647176}
6,5 37 062
oceny
6,5 10 1 37062
4,1 14
ocen krytyków
Dywizjon 303. Historia prawdziwa
powrót do forum filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Doczekałam się wreszcie aż historia polskich bohaterów znalazła swoje przełożenie na wielkich ekranach

ocenił(a) film na 4
e_korniluk

Niestety, przykro mi, sprawdź statystyki z Bitwy. W wielu naszych pseudopatriotycznych źródłach polscy piloci nieomal w pojedynkę zatrzymali całą Luftwaffe, natomiast w rzeczywistości 303 to ok. 5% zestrzeleń (według zweryfikowanych po wojnie danych Niemcy stracili nad Wielką Brytania niecałe 1500 maszyn, z czego na konto 303 zapisano 45-60 samolotów wroga). Wprawdzie byliśmy prawdopodobnie najskuteczniejszym dywizjonem myśliwskim podczas tej batalii, ale nie mieliśmy takiego wkładu w zwycięstwo, jaki lubimy sami sobie przypisywać. Szczególnie, że najskuteczniejszym pilotem 303 był Czech :-)

Tak więc nikt niczego nie musiał zatajać, zwłaszcza ze strachu przed Stalinem. Po prostu wielu naszych rodaków oczekuje zbyt wielkich fanfar na cześć bohaterów. O i tyle. Przy okazji przemilcza się fakt, że po uspokojeniu działań wojennych Anglicy byli bardzo niezadowoleni z sąsiedztwa Polaków, gdyż ci, mając więcej czasu wolnego, byli nadmiernie jak na angielskie warunki skorzy do rozróby. Zdarzały się przypadki pospolitych przestępstw dokonywanych przez naszych żołnierzy - kradzieży i gwałtów, co może być po części tłumaczeniem tego, dlaczego za bardzo nie chciano o nich po wojnie wspominać.

Jeśli zaś chodzi o upamiętnienie... Jest film z 1969 roku pod tytułem "Bitwa o Anglię" produkcji brytyjskiej, w której poświęcono Polakom walczącym o niebo nad Wielką Brytanią bardzo, bardzo sympatyczny wątek :-) Polecam ten film gorąco!

Jest jednak taki film

Tataaleksandrykatarzyny

Informacje o 20% zestrzelonych samolotów przez Polaków oraz o niedopuszczeniu ich do defilady z powodu Stalina zaczerpnęłam z filmu. A z jakich źródeł pochodzą Tataaleksandrykatarzyny? Chcę bowiem sprawdzić.

ocenił(a) film na 4
e_korniluk

Najprościej będzie wpisać odpowiednie hasła do Wiki :-) , to nie najgorsze i przystępne źródło wiedzy. Znajdzie tam pani wiele odniesień do interesujących panią historii związanych z 303. I proszę nie brać wiedzy "wprost" z filmów, nawet jeśli są dokumentalne - warto zawsze porównać je z innymi źródłami.

Tataaleksandrykatarzyny

Wikipedia ma być tym poważnym źródłem wiedzy historycznej? Umrę ze śmiechu! A kto się podpisuje pod hasłami? Profesor, a może chociaż doktor habilitowany? Równie dobrze mogę i ja coś tam anonimowo wpisać i kto to zweryfikuje? Dziękuję za dobre rady, ale z nich nie skorzystam.

e_korniluk

Wikipedia to tylko nośnik informacji, a nie źródło.
Są przypisy i odnośniki do źródeł historycznych, więc nie bardzo wiem w czym problem.

Co innego byłoby, gdyby teksty tam zamieszczone byłyby wrzucone "od tak" bez podania źródła i możliwości weryfikacji poszczególnych informacji.

ocenił(a) film na 4
e_korniluk

Wskazałem Pani źródło wiedzy szybkiej i łatwej do ogarnięcia. Może Pani zagłębić wiedzę dalej, kierując się wskazanymi pod każdą definicją źródłami, albo umierać ze śmiechu. Tyle tylko, że bardziej ze śmiechu można umrzeć słysząc argument "bo w filmie powiedzieli".
Jeśli jednak nadal ma Pani wstręt do Wiki, to bardzo proszę wpisać sobie do Wujka Gugla kilka haseł, na przykład "skuteczność 303 w bitwie o Anglię" i do woli może Pani buszować w przestworzach Internetu. Znajdzie tam Pani z pewnością wiele interesujących danych dotyczących między innymi wkładu polskich pilotów w zwycięstwo w Bitwie o Anglię. Tylko proszę podejść do danych krytycznym okiem, w przeciwieństwie do wyśmiewanej Wiki strony podsuwane przez Gugla zwykle nie przechodzą żadnej weryfikacji.
Proponuję również zapoznać się ze sposobem tworzenia i funkcjonowania Wikipedii, zanim się palnie następną głupotę publicznie, na przykład "Równie dobrze mogę i ja coś tam anonimowo wpisać i kto to zweryfikuje".

ocenił(a) film na 3
e_korniluk

Z fanatykami angolów nie ma co dyskutować ;)
Polscy piloci wykonali tam świetną robotę -niestety nasze władze się nie spisały, Beck, Śmigły, Mikołajczyk potem, itd., napompowali balonik, dali się nabrać i wmanewrować w wojnę na pierwszy (najgorętszy), ogień i zostawili swój biedny lud... 'Zwykli" Polacy dali wszystko, 'elita' -nic.
A anglosasi zgarnęli pulę.

ocenił(a) film na 4
Zwolan_93

Zwolan_93 Ale co to znaczy, ze polskie filmy do najlepszych nie należą? Wszystkie wrzucamy do jednego worka i mówimy, ze są "be"? Dlaczego, bo nie bardzo rozumiem? Polacy robią coraz lepsze kino, niektóre filmy są wręcz wybitne. Popatrz na produkcje Palkowskiego, Domalewskiego. A to, ze Dywizjonie 303 nie bedzie efektów specjalnych, jak w "Avatarze"? No naprawdę, powód do rozpaczy wielki ;)

ocenił(a) film na 4
pumeksx

Nie, no fakt. Nie będzie efektów z Avatara, nie ma się czego wstydzić, mamy skrzydła u ramion i modele z dykty. Ale super, że o naszych, cały świat pewnie obejrzy z zapartym tchem.

ocenił(a) film na 10
Tataaleksandrykatarzyny

pewnie, ze z zapartym tchem! film naprawde porusza najtwardszego widza!

lewzebra

tez odnioslam takie wrazenie :) było kilka scen, które sprawiły, ze przywarłam z emocji do fotela na sali kinowej :D

katarzyna_kostrzanowska

chyba wiem, o jakich sceach mówisz ;) niestety, nie wypada pisac o tym na forum żeby nie spoilerować :D

ocenił(a) film na 4
maksymilian_pankiewicz

katarzyna kostrzanowska, maksymilian pankiewicz - uważacie ludzi za idiotów? Kolejni osobnicy, którzy utworzyli konta 06.09, polubili jeden film i dodali po jednaj ocenie. Ile macie płacone?

ocenił(a) film na 2
pumeksx

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

Lencuszka

ja też nie nastawiałabym się negatywnie względem tej produkcji! z niecierpliwością czekam na ten, jakże ważny historycznie, film :))

ocenił(a) film na 6
Betty_Lou

I nakręcą drugą "Tajemnicę Westerplatte".

grd1

no był też Smoleńsk i 100 dni chwały z takich "perełek", ale ten film ma poparcie rodziny Fiedlera, a to jest dużo.

kowalik5

Tak, zwłaszcza, ze teraz to nie jest lektura obowiązkowa, więc jeszcze mniejsza jest świadomość tej historii wśrdó młoych

myszanska

Z tym również się zgodzę. Dzieci teraz mają bardzo okrojoną historię w szkole. Nie pozostaje nic innego jak czekać do premiery i po niej się wypowiadać

ocenił(a) film na 10
Pawko85

Nie znoszę bezpodstawnej krytyki przed obejrzeniem filmu - tak dla zasady :) Wspieram swoim serduchem nasza polską produkcję ;)

ocenił(a) film na 2
j_ostrow00

"Nie znoszę bezpodstawnej krytyki " sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

_Master_of_Disaster_

to słabo odrobiłes lekcje jak patrze

Pawko85

No wlasnie... najpierw obejrzyjmy, adopiero potem oceniajmy, jestem tego samego zdania:)

ocenił(a) film na 10
Lencuszka

Zgadzam się, pójdę na film we wrześniu i będę oceniała. Po obejrzeniu zwiastunów bardziej przemawia do mnie Dywizjon 303. Film juz przed premierą ma bardzo duzo pozytywnych opinii

ocenił(a) film na 2
olakac

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

ocenił(a) film na 10
Lencuszka

nie przejechałam sie na własnym zachwycie polską produkcją - jestem po seansie i po weekendowych emocjach zwiazanych z premiera stwierdzam, ze ten film to... zloto najwyzszej proby!

Pawko85

Dokładnie, nie krytykujemy, ni faworyzujmy, obejrzyjmy i oceniajmy, oczywiście po obejrzeniu zwiastunów można mieć już swoje podejrzenia, pierwsze wrażenie. Ale obrażanie POLAKÓW jest słabe. Polska robi świetne filmy wojenne i powiem to głośno: mamy dobrych aktorów. Dziękuje. Czekam na film.

ocenił(a) film na 6
luki_ster

Jakie mamy dobre filmy wojenne?

ocenił(a) film na 4
grd1

"Westerplatte" Różewicza.
"Jarzębina czerwona" Petelskiego.
"Elegia" Komorowskiego.
"Kolumbowie" Morgernsterna
"Eroica" Munka
...no i "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", oczywiście :-)

Niestety, wszystko to filmy z poprzedniej epoki. Zapomnieliśmy, jak się kręci dobre kino batalistyczne. Jest teraz trochę trudniej, bo poprzeczka zawieszona przez widzów wyżej, trzeba się liczyć z kosztami i kalkulować film tak, by przyniósł zyski. Rozumiem. Szkoda mi jednak dobrego kina, które już odeszło w zapomnienie.

ocenił(a) film na 6
Tataaleksandrykatarzyny

No właśnie, wymieniłeś filmy, których autorzy już pewnie nie żyją (nie chce mi się sprawdzać). Teraz niestety nie mamy kasy, ani zapału, żeby zrobić dobry film wojenny. "Miasto 44" - efekty na prawdę hollywood'zkie, ale fabuła i gra aktorska to niestety porażka. "Tajemnica Westerplatte" z papierową scenografią, kapiszonowymi wybuchami i narysowanymi samolotami to już w ogóle jeden wielki rzyg. "Bitwa Warszawska 1920" kilka ciekawszych momentów, ale budżet zmarnowany na efekty 3D, a gwóźdź do trumny wbija Natasza swoją obecnością na ekranie. "Wołyń" jedyny dobrze zrobiony film wojenny (o ile można go tak nazwać) ostatnich czasów.
Luki mówi, że mamy dobrych aktorów. Owszem, mamy, ale w tym filmie, żaden z nich nie występuje. W głównych rolach mamy serialowo/reklamowe aktorzyny.
Chciałbym się mylić co do tego filmu, ale boję się, że tak nie jest. Nie zaryzykuję i nie pójdę na niego do kina, mimo, że uważam, że takim filmom trzeba dać zarobić.

ocenił(a) film na 10
grd1

chyba tylko dywizjon 303 :D aha i serial - 4 pancerni i pies :D

ocenił(a) film na 2
lewzebra

co za plebs, KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

ocenił(a) film na 6
kowalik5

No na pewno fajnie, że ktoś w ogóle porusza taki temat i pewnie dla tego ma poparcie rodziny Fiedlera/ Ale z tego o czytałem to budżet ma niewielki, a film wojenny z niewielkim budżetem to niestety mało prawdopodobne, że wyjdzie dobrze (obym się mylił). "Smoleńsk" to trochę inna tematyka, można i "Botoks" przytoczyć. "63 dni chwały" to jest akurat dobre porównanie.

ocenił(a) film na 4
kowalik5

Rodzina Fiedlera latała na spitfajerach nad Londynem, że jej poparcie świadczy o czymkolwiek?

ocenił(a) film na 4
Lencuszka

Piloci z „Dywizjonu 303” to wielcy bohaterowie, wspaniali ludzie, którzy po prostu zasługiwali na film o sobie i swoich bohaterskich czynach. Nareszcie ktoś się wziął za ekranizację ich losów. Wierze, że to będzie produkcja, która wzruszy widzów.

ocenił(a) film na 4
pumeksx

Tylko fajnie byłoby, gdyby zrobić to z rozmachem, pomysłem i budżetem odpowiednim do takiego tematu, a nie kręcić gniota i mówić :"trochę mało kasy mieliśmy". Bo to nie hołd, tylko śmiech.

ocenił(a) film na 2
pumeksx

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

ocenił(a) film na 7
Lencuszka

Czas najwyższy

hydeo0110

CZAS Honoru! ;)

hydeo0110

Cieszę się, że nasza polska produkcja wyświetlana będzie w kinach, jestem dumna i mam nadzieje, że u nas nie będzie dubbingu tak jak w "Bitwie o anglię"...

ocenił(a) film na 10
Ewuss_2

dokładnie...Brytyjski aktor gra Jana Zumbacha - pilota Wojsk Polskich, nie mam nic przeciwko, ale skoro wciela się w postać Polaka powinien mówić po polsku...bez dubbingu! Obejrzę oba filmy, ale z dużo większą przyjemnością pójdę na nasz "Dywizjon 303".

j_ostrow00

Aktor fajny, dubbing jest na świecie popularny, ale w czerwonym kapitanie nie wyszło i tu tez mam stracha :P

ocenił(a) film na 10
Martix_me

Oczywiście, że jest popularny...ale to wygląda dobrze, kiedy wszyscy aktorzy są dubbingowani, a nie tylko jeden (nie oglądałam jeszcze filmu i nie oceniam "Bitwy o Anglię" a jedynie oceniam słabe podejście do danej postaci)

j_ostrow00

Zgadzam się w 100%, strasznie gryzł się ten dubbing

ocenił(a) film na 2
j_ostrow00

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

ocenił(a) film na 7
Ewuss_2

Dokładnie!!!! Też na to liczę!

hydeo0110

I udało się! Jestem niesamowicie zadowolona. Piękny film, bez zakłamań, prawdziwa ekranizacja ukochanej książki!

ocenił(a) film na 2
fortysiek

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

Lencuszka

Bitwę o Anglię widziałam już i jestem zawiedziona, czekam na "Dywizjon 303"

wasiczek1

również jestem zawiedziona, jednak cała nadzieja w naszej produkcji

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones