PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1104}

Dziecko Rosemary

Rosemary's Baby
7,7 148 697
ocen
7,7 10 1 148697
8,4 42
oceny krytyków
Dziecko Rosemary
powrót do forum filmu Dziecko Rosemary

To jest bardziej thriller trzymający w napięciu, i to psychologiczny.

użytkownik usunięty
MumciurMaster

Myślę zupełnie tak jak Ty! Choć mocno cenię ten film to horrorem raczej nazwany jest niesłusznie, ale jako thriller psychologiczny naprawdę się sprawdza.

ocenił(a) film na 9

Dzięki. ;)

ocenił(a) film na 10
MumciurMaster

Według definicji gatunkowej jest to horror. Chociaż psychologiczny jak najbardziej.

ocenił(a) film na 9
MishaPl

To zależy. Można interpretować tu głowną bohaterkę jako osobę zabużoną. Wtedy znika cały element nadprzyrodzony.

ocenił(a) film na 10
Dealric

No ale w definicji gatunkowej chodzi bardziej o konstrukcję filmu (zarówno forma jak i stylistyka). Realność przedstawionych zdarzeń (a właściwie ich umiejscowienie i interpretacja, gdyż dla samego bohatera urojenia byłyby równie realne co rzeczywistość) mają znaczenie drugorzędne.
Mówiąc w skrócie nawet jeśli film opowiada historię kobiety chorej psychicznie, to używa do tego środków wyrazu właściwych horrorowi. Dlatego nie nazwałbym tego filmu dramatem psychologicznym, a właśnie horrorem psychologicznym.
Natomiast z pewnością nie nazwałbym tego filmu thrillerem, gdyż trochę się z charakterystyką tego gatunku rozmija.

ocenił(a) film na 9
MishaPl

No tak, patrząc z tej strony masz rację.
Ale i tak problemem pozostaje rozmycie gatunkowe. O ile kiedyś były pewne granice, to teraz oba gatunku zachodzą na siebie przez co rozróżnienie w niektórych wypadkach nigdy nie jest pewne.

ocenił(a) film na 10
Dealric

Jest to dosyć naturalny stan rzeczy. Na początku same gatunki dopiero się tworzyły, bądź krystalizowały, więc i więcej było filmów stricte gatunkowych. Później ludzie szukając kolejnych inspiracji zaczęli gatunkami mieszać.
Osobiście taka sytuacja jak najbardziej mi odpowiada. Bardzo lubię, nawet te najdziwniejsze, mieszanki gatunkowe. M.in. dlatego zawsze lubiłem postmodernizm.

Dealric

"Można interpretować tu głowną bohaterkę jako osobę zabużoną."

Że niby pochodzi zza Bugu?

ocenił(a) film na 9
zweistein

Że niby można walnąć czasem orta. Szkoda, że nic mądrego nie potrafisz poza tym dodać ;)

Dealric

Na temat "Dz. R." już dyskutowałem na potęgę. Serio muszę się powtarzać, tylko dlatego, że ciebie podczas tych rozmów nie było?
Dzięki tobie pojawiła się okazja do żartu językowego, więc ją wykorzystałem. Ot, i wszystko.

ocenił(a) film na 8
MumciurMaster

Słabo się znasz bo to horror a nie thriller

ocenił(a) film na 9
hercules38

OK, jakiś randomowy koleś z internetów tak mówi, czyli ma rację, uszanowanko znawco.

ocenił(a) film na 8
MumciurMaster

lamusie kazdy wie ze ten film jest horrorrem i nie jestem jakis tam tylko sie znam na tym lepiej niz inni

ocenił(a) film na 9
hercules38

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/1a/b8/41/1ab8410b237d730446660df1272b1 001.jpg

ocenił(a) film na 9
MumciurMaster

Zalecam usunięcie spacji pomiędzy b2 a 37

ocenił(a) film na 8
MumciurMaster

czekaj co tam jest bo nwm czy mi sie oplaca sprawdzac

ocenił(a) film na 9
hercules38

Moje okazanie respektu takiemu Wielkiemu Znawcy Horrorów jak Ty, Panie!

ocenił(a) film na 8
hercules38

i co ta za gowno ma byc

ocenił(a) film na 7
MumciurMaster

Piszę na świeżo po seansie:
Również nazwała bym to thrillerem. W tym roku miałam na studiach obraz filmowy i pod koniec semestru omawialiśmy cechy gatunkowe. Myślę, że podstawą tego, czy ktoś nazwie ten film horrorem i thrillerem leży w światopoglądzie danej osoby. Jako wierząca zaliczyłabym ten film do thrillerów ze względu, iż wydarzenia w thrillerze w odróżnieniu od horroru nie zawierają elementów fantastycznych, przedstawione sytuacje w filmie mogą zdarzyć się na prawdę. Oczywiście nie życzę żadnej kobiecie, by spłodziła szatanowi dziecka, ale nie jest to niemożliwe, gdyż (wspomniałam już) jako chrześcijanka wiem, że istnieje sfera duchowa, która ma wpływ na materialny świat również, a motyw poczęcia w filmie jest oparty na wątku Maryjnym w Nowym Testamencie.

Dużo słyszałam o tym filmie oraz dużo osób dość mocno się na nim bało lub mówił, że jest poryty. Ja nie koniecznie odczuwałam strach, ale poczułam ten specyficzny rodzaj napięcia i oczekiwania jak to się skończy.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Kattelin

Nie musza byc fantastyczne tylko straszne wszystko o szatanie ibpodobne to horrory :3

ocenił(a) film na 8
Kattelin

Poza tym klimat i tematyka tez okreslaja rodzaj

ocenił(a) film na 7
hercules38

Trochę generalizujesz z tym szatanem, ale jak pisałam, to kwestia światopoglądu. Ta zasada odróżniająca horror od thrillera jest dość istotna i warto o niej pamiętać. Klimat i tematyka faktycznie mają znaczenie, ale na dany gatunek filmowy składa się tak na prawdę wiele czynników, polecam się zagłębić w kwestie gatunkowe filmów bo są one niewątpliwie ciekawe ;)

ocenił(a) film na 8
Kattelin

Ale widac ze to jest horror a nie thlirer radze umiex to odroznic tak samo jak idioci co zamiast ocenic nisko slaby horror to gadaja ze to. Nie horror a gowno sie znaja

ocenił(a) film na 7
hercules38

piszę co piszę, bo właśnie już trochę się znam, z resztą zazwyczaj nie oglądam horrorów/thrillerów itp. Nie lubię się bać i wgl, obejrzałam Dziecko bo dużo osób mówiło że warto, no i nie mogę się z nimi nie zgodzić ;)

ocenił(a) film na 8
Kattelin

to jest horror i to kazdy wie thriller to cos innego wtedy kiedy morderstwa popelnia ktos kto nie
jest psychopatycznym morderca w przebraniu czy cos takiego albo jakeis inne podobne a to jest horror normalny zaden thriller

ocenił(a) film na 7
hercules38

heh, coś mi się zdaje, że się nie dogadamy ;)

ocenił(a) film na 8
Kattelin

no chyba ale znam sie mala ;p

ocenił(a) film na 7
hercules38

każdy mówi że się zna stary :P

ocenił(a) film na 8
Kattelin

tylko nie kazdy jest specilista co zbiera oryginalne i ma ich juz bardzo duzo reszta to w wisksosci tacy co lubia horrory ale nei sa ich ulubinym gatunkiem ;p

ocenił(a) film na 7
hercules38

Hahaha ziomuś weź już skończ proszę Cie. To, że kupujesz filmy na dvd nie czyni Cie znawcą kinematografii. Po tym co piszesz obstawiam, ze jestes trollem albo masz 13 lat, co zreszta na jedno wychodzi.

ocenił(a) film na 8
kamilo0002

morda znam sie lepiej od cb i yni mnei znawaca horrorw a lat mam 23 kaleko

ocenił(a) film na 9
hercules38

Nie kazdy również pisze jakby dopiero zaczynał podstawówkę ;)

ocenił(a) film na 8
Dealric

to do mnie

ocenił(a) film na 9
hercules38

no shit, Sherlock...

ocenił(a) film na 8
Dealric

ssij kule dzieciaciaczku

ocenił(a) film na 9
Kattelin

em... Niby student a nie umie rozróżnić wiary od faktów...

ocenił(a) film na 7
Dealric

na jakiej podstawie to wywnioskowałeś/aś?

ocenił(a) film na 9
Kattelin

Że jesteś na studiach? No chyba oczywiste, skoro sama napisałaś?;>

A tak poważniej. Z Twojego postu wynika, ze dla Ciebie istnienie szatana to fakt. Możliwość zostania zgwałconym i zapłodnionym przez szatana to fakt.
Więc raz, ze nie rozumiesz czym jest wiara, a dwa że masz problem z odróżnieniem rzeczywistości od własnych wierzeń.

ocenił(a) film na 7
Dealric

Nie napisałam, że to fakt, a jedynie możliwość, a to zasadnicza różnica..... Na pewnym etapie rozwoju duchowego chrześcijanina nie ma to aż takiego znaczenia, bo wiara i Jezus stają się rzeczywistością, ale zrozumieć to głębiej są w stanie jedynie osoby wierzące tak myślę...

ocenił(a) film na 9
Kattelin

Nie, nie napisałaś.
Ale w takim razie wychodzi na to, że nawet nie wiesz jaki sens mają wypowiadana przez Ciebie słowa. Co o tym świadczy? CHoćby użycie słów takich jak "wiem" zamiast "wierzę" czy "sądzę". I wiele innych rzeczy. W każdym razie polecam albo mniej zakłamania i nauczenie się przyznawania do własnych opinii albo czytanie tego co napisałaś przed wysłaniem...
A co do reszty... Znalazłby się na to termin psychiatryczny. Może chociaż tą aluzję pojmiesz ;)

ocenił(a) film na 7
Dealric

"Nawet najprostszy człowiek to wciąż skomplikowana istota" sama chciałabym dobrze znać siebie....

ocenił(a) film na 9
Kattelin

Zamieść cytat, by zabrzmieć mądrze? Nie wiem pośród jakich ludzi miałoby to być skuteczne. Szczególnie, kiedy jako cytat wrzucasz banalny truizm.

ocenił(a) film na 7
Dealric

jeśli swoimi wypowiedziami chciałeś udowodnić, że jestem pusta i głupia, to Ci się udało MĄDRALO.... może to i truizm, ale dla mnie ma siłę i już, uważaj sobie jak chcesz, ja nie mam siły na takie rozmowy, żegnam

ocenił(a) film na 9
Kattelin

Nie siły, a możliwości.

ocenił(a) film na 8
Dealric

ja studentem nie jestem lamusku

ocenił(a) film na 9
hercules38

No nie. Przeciętny student coś tam jednak umie czytać i zauważyłby do kogo jest zaadresowany post. Jak widać ciebie nawet to przewyższa ;)
Udajesz wielkiego, złego gościa w necie by potem chwalić się przed kolegami w gimnazjum jak to komuś pocisnąłeś? A może jesteś tak zacofany w rozwoju, że po prostu nie da się odróżnić ciebie, od niezbyt inteligentnego gimnazjalisty?;)

ocenił(a) film na 8
Dealric

chcialbym jeszcze chodzic do gim ale chyba czasu nie cofne i nei udaje zlego koles ;D

ocenił(a) film na 9
Kattelin

obecność elementów fantastycznych nie jest konstytutywnym warunkiem horroru. istnieje coś takiego jak horror "nowoczesny", upowszechnił go Stephen King, a charakteryzuje się tym, że zło istnieje wśród nas, zwykłych ludzi i strach można czerpać właśnie z tego.
podstawowym elementem rozróżniającym horror i thriller jest postać bohatera: w horrorze nie ma on możliwości działania, w thrillerze owszem. i tutaj wszystko zależy od naszej interpretacji, czy ucieczka Rosemary do dr. Hilla była przejawem działania czy może z góry było to skazane na niepowodzenie?

MumciurMaster

To jest horror, ponieważ są tu elementy fantastyczne. Nawet jeżeli przyjmujesz teorię, że wszystko było złudzeniem/snem - to nadal horror, a nie thriller.

MumciurMaster

a Szatan gwałcący, a czary rzucane przez sabat, a narodziny mutanta? A bo Pan woli twierdzić, że cała kamienica popadła w obłęd i miała zbiorowe halucynacje? Egzotyczne podejście.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones