2 godz. 8 min.
6,3 1 482
oceny
6,3 10 1482
3 504
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":2}
{"type":"film","id":690057,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Eastern+Boys-2013-690057/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Eastern Boys
  • Rewelacyjny wybór tematyki. Cały wątek seksualny i uczuciowy, moim zdaniem, spada na 2 miejsce, bo najbardziej fascynował mnie w filmie kontekst nielegalnej imigracji, problem uchodźców, którzy wykolejeni z normalnego życia, muszą próbować układać je na swój sposób. Historia Rusłana, ofiary wojny, który następnie staje się ofiarą układów bandyckich, który nie jest w stanie kategoryzować życia w sposób normalny, nie widzi i nie docenia własnej wartości - ten wątek porusza.
    Co do aspektów technicznych - muzyka niestety wprost nie do zniesienia, jak z filmu przyrodniczego o pszczołach. Podział na rozdziały z pseudopoetyckimi tytułami równie śmieszny.

Ogółem? Film zwraca uwagę na istotne problemy z bardzo osobistej i poruszającej perspektywy, a i zmusza do refleksji nad samym sobą - kto z oglądających od początku filmu uznał Daniela za osobę naiwną i ślepą, a na koniec doceniał to, jak dalekie jego zachowanie odbiegało od stereotypów?

• wojciech84 ocenił(a) ten film na: 10

sniko Uważam, że Daniel nie był naiwny czy ślepy. Sądzę, że świadomie zawierał ową znajomość. Myślę, że może wcześniej przerabiał takie relacje i wiedział, że przybysze ze Wschodu to ludzie zdesperowani, uparci, konsekwentni. Tak jak on. Stereotypowy facet by pognał młodego gdzie pieprz rośnie, choćby za okradzenie z dobytku.

• wojciech84 To właśnie była moja pierwsza myśl! Czemu się tak nie zachował? A nawet dodał mu wspomniane 50 euro!

sniko Uważam, że męski narząd dał skutecznie o sobie znać i Daniel ścierpiał poniżenie, wybierając rozkosz cielesną. Wyglądał i zachowywał się jak zamożny człowiek, więc pewnie przebolał utratę kilku gratów. Może nie miały dla niego aż tak wielkiej wartości?
    A kwestia jego charakteru - uważam, że to bardzo złożony problem, bo niby się interesował młodym, ale chyba za bardzo mu nie wierzył; niby go pragnął, ale z czasem rzadziej z nim spał, co młody odbierał jako możliwą końcową fazę znajomości; niby mu pomógł w tym nieszczęsnym hotelu, ale przy okazji pogrążył i zniszczył życie wielu imigrantów. Uważam, że chciał mieć Rousłana tylko dla siebie, przy okazji niszcząc jego relacje z ludźmi tak pogubionymi jak jego młodzieniec.
    Trochę pachnie egoizmem, ale gdzieżby młody doszedł do takich wniosków jak ja tu piszę. Nie wyglądał na aż tak błyskotliwego, a widok pięknego mieszkania, wygodnego życia itp. przysłaniał mu widok człowieka podłego i despotycznego skupionego wyłącznie na swoich wygodach.

• wojciech84 Ciekawa interpretacja, zdejmuje sporo idealizmu z postrzegania Daniela. Mimo wszystko wciąż zastanawiam się, czy da się go jednoznacznie ocenić.

sniko W jednym z filmów usłyszałem, że każde pragnienie prowadzi do cierpienia. Nie do końca się z tym zgadzam, ale coś w tym jest.
    Dla mnie w Danielu nie ma zbyt wielu pozytywów. Gdyby był niemściwy, darujący krzywdy, wybaczający, przejmujący się drugim człowiekiem, to by wyłącznie uratował swego lowelasa. I tyle. A on przy okazji zrujnował życie wielu ludzi. To nie fair.