The Endless

1 godz. 51 min.
5,7 6 037
ocen
5,7 10 6037
4 829
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":4}
{"type":"film","id":795734,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Endless-2017-795734/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Endless
  • Dziwię się, że na forum prawie nikt nie skojarzył pisarza Lovecrafta, którego cytat przytoczono na początku filmu i o którym wspomniano w scenie przy ognisku, były także rysunki potworów.
    Nie jestem fanem jego prozy, ale mniej więcej wiem co się tam "odwala". Cthulhu i jego kumple - pradawne potwory-bóstwa, które do przyjemniaczków nie należą, bardzo delikatnie mówiąc.
    Jeden z tych potworów urządził sobie nieskończony plac zaba...tfu...tortur, owe zapętlone sfery. Igra z uwięzionymi tam ludźmi, żywi się ich strachem, zabija, zmusza do samobójstw, a czasem dla żartu roześle fotki czy nagrania lub poprzeciąga linę ze swoją kolacją.

  • Tewux To niestety spora nadinterpretacja, chociaż trzeba przyznać, że ten film (nawet wewnętrznie) w dużej mierze się na nich opiera. Już tłumacze, co mam na myśli. Po pierwsze Lovecraft jest wymieniony przez jednego z sekciarzy. Mówi on coś w styl: Tolkien o tym pisał, Lewis o tym pisał, Lovecraft to przekręcił. Już samo to pokazuje, że nie mamy do czynienia z jednoznaczną inspiracją a raczej czymś autorskim łaczącym wiele różnych wizji. Przedwieczni Lovecrafta nie są skorzy do zabawy z ludźmi, nie tworzą też bąbli czasowych. Takie można spotkać za to u Lewisa, w Opowieściach z Narnii.Całą istotą tej anomalii jest to, że ona po prostu jest, a ludzie dopisują do niej swoją filozofie wyjaśnienie. Dla tych z obozu to bóstwo i dlatego starają się słuchać jego poleceń, godzą się na cykl. Ci w domu próbują się wyrwać przez odnalezienie właściwej sekwencji (podobnie to wygląda z równaniem szefa obozu).

    Finalna niejasność jest zamierzona - mamy do czynienia właśnie z Lovecraftowskim "nieznanym", nie konkretnym demonem, djabłem ufo, a właśnie czymś nieodgadnionym, nieokreślonym. Nie możemy mówić o tym, co to jest, co najwyżej jakie efekty wywołuje, jakiekolwiek próby nazywania określania są już nadinterpretacją.