PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=618083}
6,6 3 845
ocen
6,6 10 1 3845
Eugenika w imię postępu
powrót do forum filmu Eugenika - w imię postępu

1. Bzdury w tekście na początku - leczenie zależy od posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy, a nie od "eugenicznego" podejścia państwa !!!!
2. Bzdury o pochodzeniu teorii ewolucji
3. Zrównanie genetyków z eugenikami - ŻENADA
4. Demonizowanie aborcji z powodu 1 szurniętej babki Margaret Sanger. bezsens
5. Z Boya-Żeleńskiego zrobili fanatyka eugenicznego...
6. W połowie filmu czuć wydźwięk o wyższości katolików nad protestantami...
7. Kuriozalne łączenie Szatana z nauka :P
8. Rewelacje o cudownym "wyleczeniu samoistnym" psychicznie chorych kilka minut prze śmiercią... (A propos jeśli, świadomość nieuchronnej śmierci leczy choroby psychiczne to dlaczego się nie stosuje takiego sposobu leczenia ? :/ - wmówić ludziom, ze zaraz umrą ...)
jakieś to dziwne i nierealne było...
9. Wywiedzenie genetyki z eugeniki :/ Ciekawe, co na to Mendel by powiedział ?
10. "wielka publicystka" Najfeld zrównuje tabletki antykoncepcyjne z wczesnoporonnymi. kuriozum totalne
11. Co to za bzdura o aborcjach po urodzeniu ?! Po urodzeniu to mam morderstwo... I w ogóle skąd ta baba ma takie informacje o Holandii ??
12. Określenie in vitro jako zła eugenicznego... Nadużycie jak dla mnie i przegięcie
13. na końcu dobre pytanie o losie zamrożonych zarodków i braku regulacji prawnych...

Ogólnie pytania dobre, ciekawy problem pokazano, ale w kiepski sposób, z przekłamaniami, nadinterpretacją i z jednej strony (pro-life).
Do tego muzyka nie najlepsza....
Jako dokument to bardzo kiepsko....

pixi222

W sumie zgoda, ale muzyka była na prawdę na światowym poziomie, nakręcała tempo, choć trzeba przyznać , że była trochę nietypowa.

sdheadb

dziwna była i mnie strasznie drażniła :/

użytkownik usunięty
pixi222

1. Bzdury w tekście na początku - leczenie zależy od posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy, a nie od "eugenicznego" podejścia państwa !!!!
Racja, jednak w filmie to było powiedziane - eugenicy uważali, że jak ci się poszczęściło (w sposób materialny również) to znaczy, że natura daje Tobie prawo do życia, jak nie to powinieneś umrzeć bo zabierasz tlen innym, lepszym. Ja rozumiem to w ten sposób.

2. Bzdury o pochodzeniu teorii ewolucji
Mogę poprosić przykład, bo tego akurat nie wyłapałam. Z góry dziękuję.

3. Zrównanie genetyków z eugenikami - ŻENADA
Bardzo kontrowersyjna teza, ale warto się nad nią zastanowić, eugenika z gr. to znaczy dobrze urodzony, genetyka znaczy pochodzenie. Poza tym jest mowa o tym, że eugenicy specjalnie zmienili nazwę po II woj. światowej (szkoda, że padło tylko stwierdzenie a nie podano przykładów). Chciałabym zwrócić uwagę, że na sam koniec filmu powiedziano jasno, że badania kodu genetycznego nie są złe, złe jest ich wykorzystanie.

4. Demonizowanie aborcji z powodu 1 szurniętej babki Margaret Sanger. bezsens
Jeszcze było nawiązanie do feministek, które były temu przeciwne, podkreślenie, że pierwszymi osobami, które ją zalegalizowały to był Hitler i Lenin, więcej tego było.

5. Z Boya-Żeleńskiego zrobili fanatyka eugenicznego...
Nie zrobili, tylko wyciągnęli jego trupa z szafy, to straszne, ale warto zagłębić ten temat, i być może zrewidować wiedzę historyczną na jego temat. Wątpię aby przy okazji omawiania jego dzieł na języku polskim, ktokolwiek poruszałby ten temat ;)
6. W połowie filmu czuć wydźwięk o wyższości katolików nad protestantami...
Też mogę poprosić o przykład, bo nie dostrzegłam tego.

7. Kuriozalne łączenie Szatana z nauka :P
Zrozumiałe tylko dla chrześcijan, też uważam, że można byłoby się bez tego obejść, ale no to taka ekspresja autora pewnie...

8. Rewelacje o cudownym "wyleczeniu samoistnym" psychicznie chorych kilka minut prze śmiercią... (A propos jeśli, świadomość nieuchronnej śmierci leczy choroby psychiczne to dlaczego się nie stosuje takiego sposobu leczenia ? :/ - wmówić ludziom, ze zaraz umrą ...) jakieś to dziwne i nierealne było...
Dużo dziwniejszych rzeczy o ludzkiej psychice słyszałam. Taki mamy umysł - niezbadany.

9. Wywiedzenie genetyki z eugeniki :/ Ciekawe, co na to Mendel by powiedział ?
Cieszyłby się, że ma w co ręce włożyć po wojnie ;)

10. "wielka publicystka" Najfeld zrównuje tabletki antykoncepcyjne z wczesnoporonnymi. kuriozum totalne
Nie zgadzam się z tym, obydwie tabletki nie pozwalają na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy, jedne są brane profilaktycznie, a drugie doraźnie.

11. Co to za bzdura o aborcjach po urodzeniu ?! Po urodzeniu to mam morderstwo... I w ogóle skąd ta baba ma takie informacje o Holandii ??
http://www.blogicus.com/archives/post_birth_abortions.php

Na resztę nie odpowiadam bo się nie dogadamy, a wydaje mi się, że film wyczerpał ten temat.
A muzyka! Ja uważam, że była świetna, własnie dziwna i niepokojąca, specjalnie aby wywołać w nas negatywne emocje związane z tematem filmu. Jak z czarnobiałego filmu.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9

Dziękuję, że odpisałeś tak wyczerpująco na te zarzuty. Mi by się chyba nie chciało. Zabawne jest to, że nasz drogi pixi222 zamiast trochę poczytać-do czego skłania obejrzenie każdego filmu wypisuje z czym się nie zgadza, jak bardzo i kto jest mądry a kto głupi zamiast udowodnić swoje tezy. No i kończy rozmowę gdy nie ma argumentów - z tego akurat się cieszę :-)

Fakt zabrakło mi udowodnienia związku genetyki z eugeniką. Znając Brauna wiem, że nie rzuca słów na wiatr

velogustlik

ładnie to tak wymyślać coś, kiedy się nie wie dlaczego nie odpisuję ? :P po prostu mi się nie chciało wcześniej aż tyle pisać... :P

1. ja zrozumiałam, że państwa "myślą" eugenicznie i stosują taka politykę wobec ludzi...

2. już nie pamiętam :p, a nie chce mi się tego marnego "dokumentu oglądać po raz wtóry

3. co na końcu powiedzieli, nie zmienia tego, że wydźwięk przez cały film był taki, że genetyka i eugenika to to samo zło...:/

4. no tak mocno pojechali z przykładami, aby pokazać aborcję w jak najgorszym swietle

5. Boy-Żeleński pisał o kobietach,ich prawie do świadomego macierzyństwa i regulacji poczęć, o zakazie aborcji, który to wg niego jest niedemokratyczny w sytuacji...

"",,Piekło kobiet", które w filmie Grzegorza Brauna zostaje podane za przykład powoływania się na eugeniczne, nieludzkie praktyki, powstaje w 1929 roku jako cykl felietonów na temat bezwzględnej karalności przerywania ciąży. Jak pisałem wcześniej, Boy zauważa całą złożoność tego problemu, począwszy od martwego prawa, które obowiązuje w dużej mierze mniej zamożną część społeczeństwa. Tematykę naświetla z wszelkich możliwych stron. Tym razem otrzymuje od Komisji Kodyfikacyjnej upoważnienie do poruszenia problemu na publicznym forum. Przygotowywane prawo jest restrykcyjne: kobiecie za usunięcie ciąży grozi pięć lat więzienia, podobny wyrok ma spotkać osobę, która płód usuwa jak i tej, która w tym pomaga. Potrzebna jest więc interwencja i nie jest ona wynikiem jakby tego chcieli obrońcy życia poczętego paktu z diabłem, ale złożonej sytuacji gospodarczej, prawnej, moralnej i religijnej.

O tym wszystkim pisze Boy, rozmawiając z socjologami, prawnikami i lekarzami. Dopuszcza w felietonach wszystkie głosy, te za i te przeciw karalności przerywania ciąży, posługuje się przykładami rozwiązań prawnych w innych krajach, obnaża paradoksy, społeczną obłudę, staje po stronie słabszych. Przegląda pod tym kątem zagraniczną prasę oraz wydania książkowe. Ani razu nie proponuje sterylizacji ludzi upośledzonych, bo też nie tym zajmuje się w tym cyklu felietonów. Niczego nie pomija ani nie przemilcza. Wykłada wszystkie karty na stół i przygląda się im w polemicznej, felietonowej formie. Pisze między innymi o lekarzach-eugenikach (patrz: ,,Eugenika" w: T. Boy-Żeleński,,Dziewice konsystorskie. Piekło kobiet", Poznań 1992), którzy odmawiają porad nt. świadomego macierzyństwa kobietom robotników lub niezamężnym nauczycielkom. Autor dochodzi więc do wniosku, że owszem poradnia eugeniczna jest, ale jakby jej nie było i należy - uwaga - ,,stworzyć nową, zupełnie niezależną" poradnię (cytat za ,,Eugenika, tamże, s. 264).

Bo też Boya-Żeleńskiego interesuje w tym temacie między innymi wykluczenie społeczne, brak dostępu do wiedzy o świadomym macierzyństwie i choćby nie wiem jak nowoczesna pojawiła się w tym czasie w Warszawie poradnia, czy to eugeniczna, czy galaktyczna, Żeleński będzie optował za ogólnospołeczną edukacją.

"Piekło kobiet" jest dostępne we wschowskiej, publicznej bibliotece. Nie będę omawiał każdego z zamieszczonych tam felietonów, żeby udowodnić, że film Brauna w przypadku Żeleńskiego mija się z prawdą. Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu, zapisania się do biblioteki i wypożyczenia książki. Jeżeli komuś uda się znaleźć choćby ślad zarzutów, jakie padają w kierunku Boya-Żeleńskiego, w filmie Brauna, to trzeba o tym koniecznie napisać. "" http://bezkresu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=25:-euge nika-w-imi-postpuq-czyli-tadeusz-boy-eleski-w-szponach-radykalnej-prawicy&ca tid=12:pod-lup&Itemid=23

8. jakoś ciężko mi uwierzyć, że to jest prawdą...
9. Nie wydaje mi się, żeby czeski zakonnik by się z tego cieszył :P
10. widzę, że masz małe pojęcie o antykoncepcji :(

Tabletka antykoncepcyjna - Działanie jej polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników. W ten sposób hormonalne środki antykoncepcyjne utrudniają zapłodnienie i powstanie zarodka.

Tabletka wczesnoporonna - Przyjęcie pigułki przed owulacją zaburza cykl i nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej. W przypadku nie zadziałania mechanizmu blokującego owulację lub przyjęcia pigułki w czasie owulacji / po niej tabletka utrudnia wędrówkę komórki jajowej lub zarodka przez jajowód, i tak zmienia grubość błony śluzowej macicy, że zagnieżdżenie zarodka staje się niemożliwe, dlatego skutkiem przyjęcia pigułki jest możliwość spowodowania śmierci zarodka.

11. w tym linku jest mowa o EUTANAZJI !!!
A ja znając tego pana wiem, że nie zrobi obiektywnego filmu, jak to przystało na prawicowego autora...
polecam link, który podałam. Autor recenzji bardzo dobrze opisuje ten film i widzę, że doszedł do identycznych wniosków jak ja :P ach tylko Boya-Żeleńskiego szkoda, że po śmierci tak się mu wciska tezy, których nie stworzył :(

ocenił(a) film na 8
pixi222

o EUTANAZJI NOWORODKÓW, pozwolę sobie dodać. Jeśli pixi nie chciało się doczytać do końca zdania po tym, jak zobaczyła słowo 'euthanasia', nie dziw, że zamiast samej zweryfikować swoje wątpliwości stawia zarzuty i czeka, aż ktoś jej wszystko poda na tacy. Mnie się film podobał, trwał za krtótko, by przeprowadzać szczególowe analizy - jego zadaniem było chyba raczej skłonienie widza do myślenia. Zadanie jak najbardziej spełnione.

fatalna_jendza

Droga jędzo pixi nie czeka na podanie na tacy, a już na pewno nie od filmwebowiczów tylko na rzetelne dziennikarstwo, a nie propagandowe i umoczone. Eutanazja a aborcja to diametralna różnica zaczynając od definicji.
PS Przepraszam za błąd na początku nie morderstwo a zabójstwo - tak mówi polskie prawo.

ocenił(a) film na 1
velogustlik

"Znając Brauna wiem, że nie rzuca słów na wiatr"-Ja znając Brauna wiem że to cyniczny katolicki bajkopisarz.

Ja: Wywiedzenie genetyki z eugeniki :/ Ciekawe, co na to Mendel by powiedział ?
Rzizel: Cieszyłby się, że ma w co ręce włożyć po wojnie ;)

Nie pomyliło się przypadkiem z Mengele ?
o. Gregor Johann Mendel OSA, zakonnik, opat zakonu augustianów w Brnie na Morawach, prekursor genetyki.
Josef Mengele – niemiecki lekarz, SS-Hauptsturmführer, doktor medycyny i antropologii, zbrodniarz wojenny, zwany Aniołem Śmierci.

ocenił(a) film na 9
pixi222

mnie też - wprowadzała niepokój, podobnie te animacje. Braun lubi takie tempo i taką estetykę. Nie podoba mi się ona, ale czy warstwa techniczna jest najważniejsza?

velogustlik

oczywiście, ze nie jest najważniejsza :D ja opisałam, co mi się nie podobało w warstwie merytorycznej i ogółem jako film plus (jak zawsze staram się robić) warstwę techniczną... żeby dobrze ocenić film trzeba wziąć pod uwagę i sama fabułę i np. zdjęcia, muzykę, kostiumy, charakteryzację, montaż, scenariusz- dialogi, dobór aktorów....

ocenił(a) film na 8
pixi222

Dziwią mnie bardzo zastrzeżenia. Wszystkie te kwestie były poparte faktami, wypowiedziami, nikt niczego nie demonizował. Np. co do wywiedzenia genetyki z eugeniki - przecież w filmie zaznaczano, że katedry same się tak przemianowały. Nie sądzę by pozwalali sobie na zmyślanie takich rzeczy. Tak samo jak innych "rewelacji" do których masz zastrzeżenie.

ghoul_3

Mi się w tym filmie jedynie nie podobała aluzja jakoby protestantyzm jako wyznanie był współwinny tym zbrodniom, a przedstawienie KK jako jedynej ostoi moralności i walki z eugeniką.

pixi222

Wstrętny film nietylko względu na poruszany temat, ale przede wszystkim ze względu na nieobiektywne treści i propagandę, którą nam niektórzy ekspeci serwują. Także za emocjolnalny stosunek do tematu. Zrównanie eugeniki z genetyką jest niedopuszczalne! Za brak obiektywizmu 2/10.

davinci_l

Ja z czystym sumieniem na 1! Takie "dokumenty" mieszają młodym w głowach zamiast edukować i zachęcać do czytania, a tutaj same brednie z naginaniem prawdy pomieszane...dramat:(

pixi222

Jednak nie ujdzie. Słaby nad wyraz :(

ocenił(a) film na 3
pixi222

Zgadzam się w pełni.

pixi222

Litości człowieku! Masz pojęcie czym jest eugenika w ogóle? W eugenice chodzi o niedopuszczenie do rozwoju i rozrodu osób uznanych za gorsze, a dzisiaj dobra jest elita a zła - cała ludzkość...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones