PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32581}

Fanny i Aleksander

Fanny och Alexander
8,0 15 129
ocen
8,0 10 1 15129
8,1 16
ocen krytyków
Fanny i Aleksander
powrót do forum filmu Fanny i Aleksander

Sam widziałem krótszą, , dałem 8, ale teraz skasowałem ocenę.

cytaty z "Bergman - Rozmowy":

"Proszę zapomnieć o wersji trzygodzinnej! Uważam że jest okropna...prawdziwy film "Fanny i Aleksander" trwa ponad pięć godzin. To nie jest film zrobiony po to, żeby go oglądać przez godzinę jednego tygodnia, a potem drugą godzinę i tak dalej. Ten film trzeba obejrzeć za jednym zamachem, z przerwą na obiad czy kolację. No i oczywiście bez czołówki serialu telewizyjnego."

"To jedyna wersja do zaakceptowania"


Przykra sprawa że film jest spopularyzowany i często uważany za arcydzieło w wersji, tak jednoznacznie potępianej przez twórce.Jak widać jako serial to też nie to, znaczy to, ale bez przerw i czołówek. Muszę obejrzeć wersję właściwą i czuje że wtedy, moje 8 może się zamienić na 10.

GhostFace

A można gdzieś obejrzeć pełną wersję?

pawel_zarzycki_poczta

Gdzieś na pewno, tylko trzeba poszukać :)

Dla mnie już wersja trzygodzinna, to arcydzieło totalne. Mało tego, gdyby ktoś zapytał mnie w jakim filmie jest najlepsza reżyseria, odparłbym bez zająknięcia, że w "Fanny i Aleksander". Tak precyzyjnej i doskonałej reżyserii nie oglądałem w żadnym innym obrazie.

Ale skoro Bergman mówi, że jedyną słuszną wersją jego filmu jest wersja pięciogodzinna, to z pewnością wie, co mówi. Cóż, a zatem należy obejrzeć serial, ale zgodnie z wytycznymi Bergmana: za jednym zamachem (z przerwą w środku) i bez czołówek przy każdym odcinku.

La_Pier

tak, znalazłem wersje serialową:)ale jeszcze nie znalazłem 5 godzin :)

La_Pier

Reżyseria świetna ale według mnie u Kubricka znacznie wyższy poziom.

ocenił(a) film na 10
La_Pier

Różnica jest ogromna. Polecam wersję reżyserską 5-godzinną, która jest o wiele lepsza od kinowej 3-godzinnej.

pawel_zarzycki_poczta

Na Youtube. Na kanale Bergman Chanel.

ocenił(a) film na 10
GhostFace

Nawet nie wiedziałem, że jest jeszcze dłuższa wersja, ale wobec tych faktów trzeba ją tym szybciej skombinowac. W filmie 3 godzinnym występowało mnóstwo ciekawych postaci, ale wobec tego, że każda z nich była pokazana trochę za krótko odczuwałem pewien niedosyt. Z chęcią obejrzę dłuższe występy takich zacnych postaci jak Gustav Adolf, Izaak, Ismael i inny. Najciekawszy wydawał mi się wątek z Izaakiem, Ismaelem i żydowską magią, która w odróżnieniu od harrypotterowego chłamu pozostaje tajemnicza, eteryczna i nie ogranicza się do ciskania salwami kul ognia, niczym karabin maszynowy. W powieściach Terrego Pratchetta z serii "Świat Dysku" występuje podział magii na męską, wybuchową, arogancką i przede wszystkim efektowną oraz na żeńską, która jest właśnie eteryczna, prawie niewidoczna i wymaga większej pomysłowości w używaniu aby przyniosła pożądane efekty. W "Fanny i Aleksanderze" mamy do czynienia z tym drugim typem właśnie, jeżeli w ogóle można użyc takiego porównania, a to, że jest używana rzadko jeszcze bardziej podnosi ciekawośc widza :).

evilkorniszon

Zamierzam właśnie przyszłą sobotę w pełni poświęcić obejrzeniu tego dzieła w pełnej - 5h wersji. :)

Mr Minio

Gdzie ją zdobyłeś? Bo jest trudno dostępna.

karcianh

torrenty

ocenił(a) film na 9
GhostFace

Widziałem tylko wersję pełną, więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić jak wiele się traci oglądając tę krótszą, ale powiem jedno: chociaż ponad pięć godzin to faktycznie dużo, to w żadnej ze scen nie miałem wrażenia, że jest wstawiona na siłę czy niepotrzebnie rozciągnięta. Trudno mi sobie wyobrazić jak barbarzyńsko pocięty musi być ten film skoro wyrzucono aż 40% całości.

ocenił(a) film na 10
GhostFace

Hmmm, to ja się z Bergmanem niekoniecznie zgodzę... Pełna wersja rzeczywiście lepsza, bo... pełniejsza, ale wersja trzygodzinna traci do niej naprawdę niewiele. Skrócone zostało to perfekcyjnie, wywalono dokładnie te sceny, bez których film sobie doskonale radzi. (No, ja zostawiłbym jedną więcej, ale to wszystko) Dzięki temu film jest niemal tak bogaty jak wersja pełna, a bardziej strawny dla organizmu. Choć sam oglądając wersję pełną nie ziewnąłem ani razu (a oglądałem w nocy!) i jak najbardziej się zachwyciłem, to jednak w większe uniesienie (tak, to dobre słowo) wpadłem wychodząc kilka miesięcy później z kina z wersji 3godzinnej.

ocenił(a) film na 7
Sqrchybyk

A cóż to za scena, którą byś zostawił? Można wiedzieć? Raczej nie chce mi się oglądać pięciu godzin filmu dla jednej istotnej sceny ;p

użytkownik usunięty
GhostFace

A czy w tej dłuższej wersji jest rozwinięty wątek Carla i jego żony Niemki? W wersji 3h pojawiają się na początku, mają scenę rozmowy, w której poznajemy ich bliżej, a potem już ich nie ma, tak że właściwie nie wiadomo, po co w ogóle ich wątek był wprowadzony.

ocenił(a) film na 9

Nie wiem jak to wygląda w trójce, ale w pięciogodzinnej też zbyt wiele na ten temat nie ma. Ogólnie wiadomo, że ona jest Niemką i go kocha, a on jej z pewnych powodów nie cierpi.
Przypominają mi się dwie sceny, jedna gdzieś na podwórzu, gdzie on przed nią ucieka i krzyczy, że nie wie, po co z nią jest, oraz druga w sypialni, gdzie również robi jej podobną przykrość.

użytkownik usunięty
gowniarz_wyniosly

Dzięki. Z tego co pamiętam on miał chyba poważne długi, którymi się zadręczał, i wyładowywał frustrację na żonie.

GhostFace

Czy mógłby mi ktoś na pw wysłać namiary na tą właściwą, pięciogodzinną wersję filmu? Z góry dzięki ;)

ocenił(a) film na 8
MyLucidDream

http://www.youtube.com/watch?v=zYjSsZ9o1gQ
tylko w orginalnej wersji językowej są kolejno 4 części

MyLucidDream

znalazłem na ch o m i k u
poszukaj dokładnie to znajdziesz
pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
panew

trzeba to podbić.

GhostFace

to jest wersja pięciogodzinna ?

GhostFace

połączone odcinki - 320 minut z angielskimi napisami :) http://viooz.co/movies/2953-fanny-and-alexander-1982.html

ocenił(a) film na 10
GhostFace

Zgadza się. Oglądałem kiedyś wersję 3 h i coś mi tam nie pasowało, niektóre wątki były pourywane i słabo powiązane, podczas gdy w pełnej wersji wszystko jest na swoim miejscu. Zdecydowanie nie warto oglądać krótszej wersji, tylko tą dłuższą.

ocenił(a) film na 7
GhostFace

Właśnie widzę, że są dwie wersje "Fanny..." na Filmstrucku. Dzięki za temat, teraz wiem co wybrać.:)

GhostFace

Już w najbliższy czwartek (30.08.2018 17:15) pełna wersja filmu w katowickim kinie Kosmos! :)

ocenił(a) film na 8
GhostFace

Komi by sie tam chciało oglądać miniserial

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones