Das Cabinet des Dr. Caligari

1 godz. 11 min.
7,8 20 525
ocen
7,8 10 20525
19 141
chce zobaczyć
7,8 16
ocen krytyków
{"rate":7.8125,"count":16}
{"type":"film","id":30689,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Das+Cabinet+des+Dr.+Caligari-1920-30689/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Gabinet doktora Caligari
  • Kino nieme, a szczególne ekspresjonizm niemiecki rządzi się swoimi zasadami i zanim się obejrzy film z tego nurtu trzeba się przygotować. To jasne że gdy nagle stwierdzisz "a zobaczę sobie jakiś film niemy" i zapuścisz sobie dajmy na to "Nosferatu" to stwierdzisz, ale nuda...
    Żeby zrozumieć to kino trzeba spojrzeć na film oczami ówczesnego widza. A żeby to zrobić trzeba przede wszystkim dużo oglądać. Oczywiście najpierw przygotuj się i trochę poczytaj w kronikach filmowych o tego typu filmach, potem przemyśl sobie to co przeczytałeś. A potem zacznij od krótkometrażówek- obejrzyj trochę filmów Méliès'a, czy bajeczek Władysława Starewicza. Potem w końcu sięgnij po coś pełnometrażowego, ale jak mówiłem wątpię czy pierwszy film przypadnie ci do gustu, ale sięgaj po następne, za 4 na pewno zaczniesz rozumieć o co w tym wszystkim chodzi i będziesz mógł z oglądania tego czerpać taką samą przyjemność jak ówcześni widzowie. Miłość wymaga poświęceń, a bez poświęceń nigdy nie pokochasz kina.

• Lucky_luke Przeczytałeś?

• Lucky_luke mozna tez sie spalic i tez powinien sie podobac:)

• naomi7_87 ocenił(a) ten film na: 10

CZARNY_12 hahaha musze sie zgodzic z Czarnym:D:D

• naomi7_87 swoja droga ta prawidlowosc dotyczy wiekszosci filmow:)

• michal.2907 ocenił(a) ten film na: 10

Lucky_luke Nie mogę się zgodzić. 'Gabinet' odbiera się emocjami i zmysłami. Do tego nie trzeba szczególnych przygotowań. Najwyżej parę filmów niemych obojętnie jakiego nurtu wcześniej obejrzeć, żeby się do tego przyzwyczaić. Styknie.

• michal.2907 Zabawna sprawa. Byłem niepokornym nastolatkiem, mówiącym innym co mają robić, gdy to pisałem. Nie mam nawet jak z tym dyskutować ;)

• yoyogi5 ocenił(a) ten film na: 8

Lucky_luke Wróciłem dzisiaj do "Gabinetu doktora Caligari" i postanowiłem poczytać forum. Czytając Twój post sprzed 12 lat od razu przypomniała mi się copypasta o licencji na chodzenie po bułki. :D

Parafrazując jej fragment: "EH PANOWIE CORAZ WIĘCEJ AMATORÓW SIĘ PCHA DO ZABAWY HEHE MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY I EKSPRESJONIZM NIEMIECKI BĘDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ TYLKO Z LICENCJĄ BO SERIO NIEKTÓRZY NIE MAJĄ ANI DOŚWIADCZENIA ANI WYOBRAŹNI I NA PRZYKŁAD NIE DOCENIĄ NA FILMWEBIE". https://copypasta.fandom.com/pl/wiki/Pasta_o_chodzeniu_po_bu...

Niemniej, 12 lat temu miałeś sporo racji, m.in. odnośnie tego, iż trzeba ten film oglądać z perspektywy widza z tamtych lat. Takie nastawienie pozwala lepiej odebrać ten film.

Aczkolwiek istotnie, z tymi nakazami pojechałeś. :D

Ja głównie za czasów podstawówki też podobnie miałem. Jak oni mogą się spóźniać. Przecież to złe. Jak oni mogą nie rozumieć tej książki/zadania/czegoś innego. :D Im dalej w życie, to tym bardziej się liberalizowałem.