Film

2005 1 godz. 45 min.
7,5 4 191
ocen
7,5 10 4191
1 475
chce zobaczyć
{"id":"180001","linkUrl":"/film/Gekij%C5%8Dban+Hagane+no+Renkinjutsushi+-+Shanbara+wo+Yuku+Mono-2005-180001","alt":"Gekijōban Hagane no Renkinjutsushi - Shanbara wo Yuku Mono","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/00/01/180001/7422513.2.jpg"}
Szukając sposobu, by wrócić do swojego świata alchemik, Edward, dowiaduje się, że grupa nazistów odkryła miejsce pozwalające na podróże międzywymiarowe.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Bohaterami są dwaj bracia Alphonse i Edward, synowie utalentowanego alchemika. Niestety, ich szczęście nie trwało długo. Po odejściu ojca bracia pozostali jedynie z matką. Kiedy ta umarła młodzi adepci alchemii zrobili coś, czego robić nie powinni - nie pomni praw rządzących alchemią usiłowali użyć jej na człowieku. Konsekwencje tegoBohaterami są dwaj bracia Alphonse i Edward, synowie utalentowanego alchemika. Niestety, ich szczęście nie trwało długo. Po odejściu ojca bracia pozostali jedynie z matką. Kiedy ta umarła młodzi adepci alchemii zrobili coś, czego robić nie powinni - nie pomni praw rządzących alchemią usiłowali użyć jej na człowieku. Konsekwencje tego czynu były straszne. W wypadku Alphonse stracił ciało i tylko cudem jego bratu udało się zatrzymać jego duszę w stojącej w pobliżu zbroi. Z kolei Edward stracił rękę i nogę. Akcja filmu kinowego rozpocznie się w Wiedniu w roku 1923, dwa lata po tym, jak Edward w magiczny sposób został przeniesiony do naszego świata zostawiając za sobą swojego brata. Nigdy o nim jednak nie zapomniał i kiedy dowiaduje się, że powiązana z nazistami grupa mistyków odkryła tajemnicze miejsce o nazwie Shambala umożliwiające podróż pomiędzy światami, postanawia włączyć się do akcji. Tymczasem w własnym świecie Alphonse również poszukuje sposobu na ponowne spotkanie z bratem.

studio
Anime Film / Aniplex / BONES / Więcej...
data produkcji
2005
tytuł oryg.
Gekijōban Hagane no Renkinjutsushi - Shanbara wo Yuku Mono
inne tytuły
Gekijouban Hagane no Renkinjutsushi - Shanbara wo Yuku Mono Japonia
HagaRen The Movie Japonia
Więcej...
W tradycji buddyjskiej Tybetu, Shambhala (lub Shambala) jest mistycznym królestwem schowanym gdzieś za ośnieżonymi szczytami Himalajów. Mity o Shambala czerpały też po części inspiracje z opowieści o Shangri-La opisanej w popularnej książce ?Lost Horizon?.
Społeczeństwo Thule wspomniane w filmie istniej naprawdę. Zostało założone przez nazistów i oparte na ich ideologii, wliczając w to nazistowską flagę oraz mit o wyższości Aryjczyków. Członkami były tam nawet osoby z najwyższych szczebli Trzeciej Rzeszy Niemieckiej, włączając Rudolfa Hessa (który pojawia się w filmie), Karla Hausshofera (który pojawia się w ostatnim odcinku serii tv), Alfreda Rosenberga i Adolfa Hitlera.
Postać Furhera Kinga Bradleya ma swojego odpowiednika w rzeczywistości. Za pierwszym razem kiedy powiedział Edowi swoje imię - Mabuse, wspomniał także, że jest producentem filmowy. Jednak później Ed poznał jego prawdziwe imię - Fritz Lang. Fritz Lang był żyjącym naprawdę austryjackim producentem filmowym (1890-1976). W filmie był on żydem jednak w prawdziwym życiu jego matka była żydówką, która przeszła na katolicyzm. Imię Mabuse pochodzi od postaci Dr. Mabuse z jednego z filmów Langa pt. "Dr.Mabuse, the gambler".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych