plakat - Generał - zamach na Gibraltarze (2009)

opisy filmu

(2)
  • Film opowiada o ostatnich dniach życia generała Władysława Sikorskiego, tuż przed katastrofą. Wodzowi towarzyszy córka Zofia i ekipa najbliższych współpracowników. Wszyscy goszczą w pałacu gubernatora Gibraltaru Masona Macfarlane’a, który ma nakłonić Sikorskiego do oddania dokumentów świadczących o morderstwie oficerów polskich w Katyniu. Gdy ten stanowczo odmawia, w plan zostaje wdrożony zamach na generała. Kto za nim stoi? Kto go wykonał i jak przebiegał?

  • 4 lipca 1943 roku samolot z generałem Władysławem Sikorskim na pokładzie spada do morza zaledwie 16 sekund po starcie. Zdarzenie ma miejsce na Gibraltarze, gdzie premier rządu RP przebywa na uchodźstwie i nigdy nie zostaje do końca wyjaśnione. Na krótko przed swoją śmiercią Sikorski spędza kilka dni w rezydencji gubernatora Masona Macfarlane’a, który próbuje go nakłonić do oddania dokumentów świadczących o popełnieniu zbrodni w Katyniu. Przygotowywany jest także zamach pod kryptonimem „Mur” przez przeciwników generała. Według planu uprowadzone mają zostać: córka i doradczyni Sikorskiego…
    Film powstał w oparciu o odkrycia historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego, który twierdzi, że generał Władysław Sikorski nie jest ofiarą zwykłego wypadku, został po prostu zamordowany.