Gniazdo

1974 1 godz. 34 min.
7,0 1 636
ocen
7,0 10 1636
730
chce zobaczyć
{"type":"film","id":5858,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Gniazdo-1974-5858/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Gniazdo
 • "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie". Tak na prawdę to mądre powiedzenie wystarczyłoby aby zdefiniować istotę tego filmu. Ale pozwolę sobie na nieco rozbudowaną formę mojej wypowiedzi. Otóż "Gniazdo" to kolejny dowód na to, ze w latach 70 były swoistym złotym czasem dla polskiej kinematografii. Nie dość, że pozbawieni dostępu do technologii efektów specjalnych, to jeszcze potrafiliśmy nagrać bardzo dobre filmy. "Gniazdo" jest właśnie płodem tamtych lat,płodem nad wymiar udanym. Jest to interesująca interpretacja faktów historycznych jakimi było przyjęcie Chrześcijaństwa przez Mieszka I, pokonanie margrabiego Hodona pod Cedynią, dodatkowo odtwórcy głównych ról świetnie je zagrali. Cieszy fakt, że kiedyś Polacy potrafili przy braku środków i efektów specjalnych zrealizować film o powstaniu państwa polskiego, filmu pełnego wojowników. Szkoda, że dzisiaj kiedy są środki, są efekty specjalne polscy reżyserzy mają problem żeby zrealizować tego typu filmy! No ale mniejsza z tym. Gniazdo to wspaniały polski(słowiański) film. Odjąłem 2 punkty ponieważ brakowało mi śpiewów wojowników, okrzyków bitewnych i mocniejszych scen walk. Ale i tak film bardzo dobry. Zdecydowanie 8/10. Oby polskie kino przeżyło renesans i wróciło do tak pięknej formy.

 • avsky ocenił(a) ten film na: 8

  tootall_17 Niestety obawiam się, że czasy tak dobrych historycznych filmów minęły bezpowrotnie. Współczesne kino straciło ten mroczny, surowy klimat, a polepszenie jakości obrazu odrealniło go, sprawiło, że wydaje się sztuczny. Ciężko jest poczuć ducha epoki, jeśli odziewa się go w duszące szaty i oplata aurą splendoru. Chyba jedynie w produkcjach wschodnich pozostało to dzikie, pierwotne tchnienie (filmy rosyjskie wiodą prym w tej dziedzinie) ; echo przeszłości zostało zagłuszone prostacką hałaśliwością przyspieszanej akcji, przyrodę nasyca się nienaturalnymi barwami, refleksyjność zastępuje wygładzoną estetyką poprzeplataną ckliwymi wątkami (bo przecież sama historia nie zainteresuje mas). Odnoszę wrażenie, że wiele z tych zmian dostosowanych jest do mentalności współczesnego człowieka - bezmyślnego, krótkowzrocznego i łasego na tanie podniety.

  Podobał mi się w filmie niewyidealizowany sposób ukazania chrystianizacji i postaci Mieszka - może właśnie z tego powodu nie widujemy tej pozycji o 12 w niedzielę na TVP2 ? ;] A szkoda.

 • avsky Z tego co czytałem dziś w necie , ,,Gniazdo,, może się pojawić w publicznej tv jeszcze przed 1050 rocznicą chrztu Polski a wiec ok 14 kwietnia

 • avsky Szkoda że prawie cała historia początków państwa polskiego i naszego Narodu jest oparta tylko na domysłach.
  Tutaj też przecież możemy, ze względu na czas kręcenia, wyolbrzymione antychrześcijańskie wątpliwości Mieszka I.

 • avsky świetnie porównałeś współczesne filmy z tamtymi. pozdrawiam.

 • Jurand_1410 ocenił(a) ten film na: 10

  buncia3 Tak jest!

 • Jurand_1410 ocenił(a) ten film na: 10

  avsky Bardzo trafny komentarz!

 • Njall ocenił(a) ten film na: 8

  tootall_17 Zdecydowanie lepszy od hoffmanowskiej "Starej Baśni" - i to mimo innej dzisiaj techniki i innych pieniędzy.

 • Jurand_1410 ocenił(a) ten film na: 10

  Njall Dokładnie!

 • Jurand_1410 ocenił(a) ten film na: 10

  tootall_17 Podpisuję się obiema rękami