PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98572}
7,4 66 811
ocen
7,4 10 1 66811
7,0 22
oceny krytyków
Good Bye Lenin
powrót do forum filmu Good Bye Lenin!

Jeśli tak to niech powie czy tereny NRD się wyludniają (bo potomkowie Słowian Połabskich spieprzają na zachód) czy wprost przeciwnie? Czytałem parę artykułów o ucieczce Niemców z dawnego NRD na zachód ale nie jest pewien co do obiektywizmu tych wieści.

Marik1234

Mogę powiedzieć, że wschodnie Niemcy to na dzień dzisiejszy straszna bieda, bardzo dużo analfabetów i alkoholików. Polacy niesłusznie uważają że tutaj u nas jest gorzej. Widać różnice między zachodnią Polską a wschodnimi Niemcami, a jeszcze większą między zachodnimi Niemcami. Widać to po wioskach, w których bida piszczy, a ludzie często nie potrafią się wysłowić i czytać ze zrozumieniem. Często domy wyglądają gorzej niż w Polskich wioskach, zdecydowanie. Lokalne drogi są TRAGICZNE ! Tak naprawdę stereotyp o super drogach wziął się z tego, że Niemcy mają sieć autostrad, ale lokalne drogi, nawet te pod samym Berlinem są gorsze niż u nas. Po samym Berlinie widać kolosalną różnicę. Berlin wschodni i zachodni to jak dwa różne miasta. Zachodni tętni życiem, niemcami klasy średniej i bogatymi rosjanami, handel kwitnie, luksusowe butiki i galerie zapełnione, drogie restauracje, piękne kamienice, nowoczesne apartamentowce i auta Bentleye, Jaguary itp są na każdym kroku. Berlin wschodni to głównie komunistyczne bloki przepełnione wietnamcami, turkami i biednymi niemcami. Strach tam wychodzić wieczorem i zostawić ładne auto na noc. Tam kwitnie handel, ale czymś innym... Tak to pokrótce wygląda. Napisałam to co widziałam na własne oczy i to nie jeden raz.

xolina

Chyba trochę przesadziłaś z tą opinią o niemieckich drogach. Może trafiłaś w jakiś wyjątkowy, niewielki obszar. Jeżdżę trochę po Brandenburgii i absolutnie się z tym nie zgadzam. Co prawda nie uważam, że u nas są drogi złe, bo mam porównanie z innymi krajami postkomunistycznymi. Tylko Czechy i Słowacja utrzymują podobny do polskich standard dróg. Ale Niemcy Wschodnie z pewnością mają lepsze drogi od nas.

ocenił(a) film na 9
Marik1234

O tak, dobrze słyszałeś, mieszkam 10 km od niemieckiej granicy i mogę potwierdzić słowa o exodusie ludności na tereny zachodnie. Zadbane bloki stoją puste, miasta ogólnie są ładne, ale sprawiają wrażenie wyludnionych. Natomiast drogi są w świetnym stanie. Po niektórych Niemcach widać że nie należą do najbogatszych, ciężko jest to opisać, trzeba to zauważyć na własne oczy. Jednak widać różnicę jak się przekracza granice, zachodnia Polska wygląda dużo gorzej od wschodnich Niemiec

użytkownik usunięty
Marik1234

Potomkowie Słowian Połabskich :) Pięknieś pan to ujął - A swoją drogą to ciekawe jaki jest ich stosunek do tej prawdy - strzelam że jest podobnie do Polaków o Ruskich korzeniach z Kresów - Albo się nad tym nie zastanawiają albo bardziej się identyfikują z imigrantami niż z rdzenną ludnością.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones