Green Zone

2010 1 godz. 55 min.
7,0 43 542
oceny
7,0 10 43542
10 370
chce zobaczyć
5,4 5
ocen krytyków
{"rate":5.4,"count":5}
{"type":"film","id":434753,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Green+Zone-2010-434753/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Green Zone
 • Gregory_deVar ocenił(a) ten film na: 9

  Udana i wartościowa produkcja. Oglądana po raz kolejny znowu zyskuje. Nie jest to proste kino sensacyjne ale raczej kino wojenne wzbogacone konwencją kina akcji i elementami filmu detektywistycznego. Porównania z Bournem są mylące i raczej nieadekwatne. To po prostu udany przedstawiciel kina "Pustynnej Burzy" czyli rozmaitych wariacji na temat Iraku i Saddama Husajna. Dynamiczna akcja, gwałtowne "operacyjne" prowadzenie kamery pięknie zanurzają widza w rzeczywistość Bagdadu. Matt Damon udanie zaprezentował się jako główny bohater. Brendan Gleeson ciekawy i charakterystyczny jako początek jego stylizacji w rolach agentów CIA. Świetna, kontrapunktowa postać Freddy'ego (Khalid Abdalla) Irakijczyka z wartościami. Patrioty, którego część została na wojnie z Iranem. Generał Al Rawi wraz ze swoim dworem także niezbędny do dopełnienia udanej całości. Reasumując - mocne, szybkie kino wzbogacone egzotycznymi okolicznościami, dobrą fabułą i aktorstwem.

 • Gregory_deVar Dla mnie dopełnieniem filmowym idealnie zachowującym ciągłość informacji, jest jakby "następna część" tego obrazu:
  Chmury nad Bagdadem http://www.filmweb.pl/film/Chmury+nad+Bagdadem-2007-407771

  To dokument post-factum. Rozliczają się w nim różne strony konfliktu ze złej decyzji, jaką było wystawienie Iraku na anarchie i upadek gospodarczy, poprzez brak ugody amerykanów z siłami wojskowymi pokonanego państwa.
  O tych konsekwencjach mówi podczas narady sztabowej - Martin Brown osobnik z CIA (w tej roli Brendan Gleeson).
  Poznajemy fatalne skutki błędnego stanowiska administracji Busha, nieprzemyślanego, niedoinformowanego, wręcz z premedytacją niszczącego zalążek nadziei na pokój w regionie.
  Podobne następstwa, podobnych złych decyzji, mieliśmy możliwość zaobserwować w najnowszej historii obszaru Bliskiego Wschodu. Ciekawa koincydencja.