PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525}

Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
8,1 304 664
oceny
8,1 10 1 304664
8,4 34
oceny krytyków
Gwiezdne wojny: Część V Imperium kontratakuje
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Najlepsza część

użytkownik usunięty

Zdecydowanie najlepszy film ze Star Wars. Szkoda, że obecnie nikt nie potrafi zrobić porządnego
sci-fi.

ocenił(a) film na 9

Podzielam twoje zdanie to najlepsza część ze wszystkich :) Przykład na to że sci-fi obecnie nie idzie w dobrym kierunku dał sam mistrz tego gatunku Ridley Scott (Obcy, Łowca androidów) robiąc "Prometeusza".....

ocenił(a) film na 9
_deezee_

Myślę, że to bardziej oczekiwania widzów stały się zbyt duże. Choć oczywiście nie mamy się co siebie dziwić: ponadczasowe, niezrównane Star Wars będzie żyć po wsze czasy.

ocenił(a) film na 10

Gwiezdne wojny to nie s-f tylko fantasy (z elementami s-f) ale zgodzę się, że obecnie dobrego s-f tyle co kto napłakał. Być może ludzie już nie chcą oglądać dobrego s-f? A być może nie chcą już oglądać dobrego kina w ogóle?

ocenił(a) film na 9
MishaPl

Raczej na odwrót, science fiction z domieszką fantasy, ale czy aby na pewno? Mnie tam podoba się nawet teraz, obiektywnie po latach, koncepcja mocy. KAŻDY wykreowany, niezwykły świat potrzebuje swojej "religii", a przynajmniej czegoś wyjaśniającego jego istnienie. Moc to nie tyle żadna religia, co zjawisko, mogące wyjaśniać zjawiska fizyczne, ewolucję.... to ma sens! Pod tym względem tym bardziej można popuścić wodze fantazji w kreowaniu już i tak niezwykle obszernego, niezwykłego świata Star Wars. Zachwyciła mnie koncepcja midichlorianów, paraunaukowienia zjawiska, jakim jest moc. Pod tym względem bardziej mi przypadła do gustu uzupełniająca "definicje" nowa trylogia, bo stara sama w sobie faktycznie jest science-fiction zmieszanym z pierwotnie rozumianym fantasy.

ocenił(a) film na 10
Ketosz

Nie zgodzę się. Film ma 100% konstrukcję gatunku fantasy. S-f jest po prostu nietypowym podłożem dla samego fantasy. Na tym właśnie polega wyjątkowość tej sagi.
O samych cechach już pisałem więc odsyłam do innego wątku:
http://www.filmweb.pl/film/Gwiezdne+wojny%3A+Cz%C4%99%C5%9B%C4%87+IV+-+Nowa+nadz ieja-1977-759/discussion/Fantasy+czy+Sci-Fi,2259053

Zgadzam się, najlepsza część a najgorsza to mroczne widmo, a raczej ,,Dziecinne gówno".

ocenił(a) film na 9

Nie zgodzę się z tym, większość filmu to nudna ucieczka Sokoła Milenium przed imperium, Yoda wielki mistrz Jedi a w pierwszym spodkaniu z Luke'em zachowywał się jak jakaś prymitywna istota, efekty specjalne są dużo gorsze niż w poprzedniej części, motyw z tą jaskinią w której Luke spotyka Vadera i okazuje się że to on jest bez sensu, Yoda każe Luke'owi tam wejść mówiąc że broń nie będzie potrzeba a był zmuszony jej użyć, a po tem nic się z tym nie dzieje, ani Luke się o to co tam zobaczył nie wypytuje Yody ani nic się w związku tym dalej nie dzieje. Dobre w tej części było tylko to że Luke stawia pierwsze kroki jako Jedi, no i byłą w niej legendarna scena w czyli wyznanie Vadera że est ojcem Luke'a

użytkownik usunięty

No,nawet Spielberg nie popisał się z "Wojną światów" i czwartym "Indianą Jonesem".Czekam teraz na "Godzillę".Kto jak kto,ale Edwards potrafi robić filmy.

ocenił(a) film na 8

W sumie zgadam się, chociaż to do Powrotu Jedi mam większy sentyment bo oglądałem ją jako pierwszą.

ocenił(a) film na 9

A "Incepcja" nie jest przypadkiem porządnym filmem Sci-Fi ? Albo "Mroczny Rycerz" i jego sequel ?

ocenił(a) film na 8
Starigniter

Co do Incepcji to się zgadam, ale Mroczny Rycerz i sequel to raczej nie sci-fi.

ocenił(a) film na 9
zaja_c

Tak więc czymże jest ?

ocenił(a) film na 8
Starigniter

Ja bym go w sumie zaliczył jako Thriller-Akcja

ocenił(a) film na 9
zaja_c

Filmweb zaliczył ten film do gatunków sci-fi i akcja, natomiast imdb jako akcja, thriller, kryminał i dramat..

Btw. Wiesz może jaka jest różnica między fantasy a sci-fi ? Bo np. "Batman i Robin" to ten pierwszy gatunek, każdy z filmów Nolana o Batmanie tu ten drugi...

ocenił(a) film na 8
Starigniter

Batmana i Robina nie widziałem, wiem jakie są różnice, ale skoro się najwyraźniej mylę to jakie charakterystyczne elementy dla sci-fi znajdują się w Mrocznym Rycerzu ?

ocenił(a) film na 9
zaja_c

Ej, ja się nie kłócę, tylko mówię jak opisują te filmy dwa czołowe portale o filmach.

A wydaje mi się, że MR to sci-fi, no bo to w realnym świecie nie byłoby raczej możliwe. A zresztą - ja tam nawet nie wiem co i jak charakteryzuje dany gatunek i dlaczego właśnie.

ocenił(a) film na 8
Starigniter

Idąc twoim rozumowaniem, że nie byłoby to możliwe to niektóre sceny ze wspólczesnych filmów akcji też podchodzą pod sci-fi.

ocenił(a) film na 7
zaja_c

Trylogia Nolana to jak najbardziej sci-fi, bowiem w filmie występuje zaawansowana technologia, obecnie nie istniejąca (i raczej wątpliwe by kiedykolwiek powstała), w dodatku film rozgrywa się, jeśli nie w przyszłości, to przynajmniej w alternatywnej rzeczywistości.

To że w zwykłych actionerach pojawiają się sceny kompletnie oderwane od rzeczywistości jeszcze nie czyni je sci-fi, to zwykłę nagięcie realizmu, czasem idiotyczne, ale daleko im do sci-fi.

ocenił(a) film na 8
gowniarz_wyniosly

O filmach akcji napisałem idąc tokiem rozumowania użytkownika Stariqniter, ale jakoś ciężko mi porównać Batmana jeśli go uznam za Sci-fi np. do takiego Terminatora czy Obcego.

ocenił(a) film na 7
zaja_c

A na czym ta trudność polega? Jeśli jest coś co wykracza poza naszą rzeczywistość, głównie pod względem technologicznym to mamy do czynienia ze sci-fi. To nie ma znaczenia w którym filmie takich elementów jest mniej a w którym więcej.

ocenił(a) film na 8
gowniarz_wyniosly

Bo w Terminatorze mamy wizje przyszłości, podróże w czasie. W Obcym przyszłość i rasę obcą, a w Batmanie kilka odjechanych gadżetów.

ocenił(a) film na 7
zaja_c

A oprócz tych kilku gadżetów akcja rozgrywa się w fikcyjnym Gotham City (alternatywna rzeczywistość), zaś akcja opiera się na komiksowym wizerunku superbohatera (a nie jakiegoś policjanta czy agenta, jak to w filmach akcji). Te wszystkie elementy jak najbardziej stanowią o przyporządkowaniu gatunkowym (inną kwestią są Batmany Burtona, gdzie dodano elementy fantasy).

ocenił(a) film na 8
gowniarz_wyniosly

Fikcyjne miasto już bardziej zajeżdża fantasy niż Sci-fi, chociaż fantasy raczej nie opiera się na współczesności ;) Ale po części masz rację.

ocenił(a) film na 9

Zgodzę się co do tego, że najlepsza część z całej serii. Jeżeli chodzi o współczesną kinematografię sci-fi, uważam że w XXI wieku powstało sporo godnych uwagi filmów tego gatunku.

ocenił(a) film na 8
Jacke32

Masz rację, ale żaden nie umywa się do Gwiezdnych Wojen, Terminatorów czy np. 2 części o Obcym. Chociaż GW to też nie do końca Sci-fi, gdyż są elementy fantasy.

ocenił(a) film na 8

Również się przychylam co do tej części dla mnie też najlepsza

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones