PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=113008}

Harry Potter i Zakon Feniksa

Harry Potter and the Order of the Phoenix
7,5 328 780
ocen
7,5 10 1 328780
6,2 26
ocen krytyków
Harry Potter i Zakon Feniksa
powrót do forum filmu Harry Potter i Zakon Feniksa

Głównie chodzi mi o przepowiednie i o to dlaczego Voldemort wybrał Harrego a nie Nevilla.
Zaczynając od początku to przepowiednia wygląda tak:

"Oto nadchodzi ten, który ma moc pokonania Czarnego Pana…
Zrodzony z tych, którzy trzykrotnie mu się oparli, a narodzi się, gdy siódmy miesiąc dobiegnie końca…
A choć Czarny Pan naznaczy go jako równego sobie, będzie miał moc, jakiej Czarny Pan nie zna…
I jeden z nich musi zginąć z ręki drugiego, bo żaden nie może żyć, gdy drugi przeżyje…
Ten, który ma moc pokonania Czarnego Pana narodzi się gdy siódmy miesiąc dobiegnie końca…"

No dobra, na 919 stronie pisze że Voldemort wybrał chłopca którego uznał za większe zagrożenie oraz takiego który przypomniał mu samego
siebie czyli mieszańca. Ale jak Voldemort mógł sobie kogoś wybrać skoro była to przepowiednia? Potem, na stronie 920 Harry pyta dlaczego
on to zrobił? Dlaczego próbował zabić go zamiast poczekać i zobaczyć kto jest groźniejszy, on czy Neville. No ale jak to Voldemort mógł sobie
naznaczyć kogo chce? Przecież przepowiednia mówi że ten ktoś będzie miał moc jakiej Voldemort nie zna... i że ten ktoś naznaczony będzie miał
tą moc, więc jeśli wybrałby sobie Nevilla to wtedy Neville dostałby tą moc automatycznie? Dlaczego Voldemort chciał zabić Harrego a nie Nevilla?
Mi się to już wszystko miesza bo te zdania w książce wydają mi się nie spójne. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PS: Jeszcze taka jedna myśl; skoro przepowiednia trwała już od bardzo dawna, to w chwili kiedy Harry rozmawia z Dumbledorem tak jak już wcześniej
napisałem Harry pyta dlaczego Voldemort wybrał go a nie Nevilla a przepowiednia dotyczy 1 osoby a nie 2. Więc dlaczego Dumbledore mówi że wybrał
groźniejszego... jak to się trzyma? Przepowiednia dotyczy 1 osoby a Voldemort sobie wybiera kogo chce?...

zubek29

"Oficjalny zapis został podpisany na nowo po tym jak Voldemort zaatakował cię, gdy byłeś dzieckiem - wyjaśnił Dumbledore. - Opiekunowi Sali Przepowiedni zdało się jasne, że Voldemort tylko dlatego próbował cię zabić, że wiedział, iż ty jesteś tym, do którego odnosi się przepowiednia Sybilli.
- A więc... to nie muszę być ja? - spytał Harry.
- Przykro mi - powiedział wolno Dumbledore wyglądając tak, jakby każde słowo kosztowało go duży wysiłek. - nie ma cienia wątpliwości, że to ty.
- Ale powiedział pan... Neville też urodził się pod koniec lipca... i jego mama i tata...
- Zapominasz o następnej części przepowiedni, która ostatecznie określa charakterystyczną cechę chłopca, który ma moc unicestwienia Voldemorta... Voldemort sam miał naznaczyć go, jako równego sobie. I tak zrobił, Harry. Wybrał ciebie, nie Neville'a. Dał ci bliznę, która jest twoim błogosławieństwem i przekleństwem.
- Ale mógł wybrać źle! - próbował Harry - Mógł naznaczyć nie tę osobę!
- Wybrał chłopca, który jego zdaniem zagrażał mu najbardziej - odparł Dumbledore. - I zauważ: nie wybrał tego z czystą krwią, (który, zgodnie z jego poglądami, jest jedynym rodzajem czarodzieja wartym czegokolwiek), ale mieszańca, takiego jak on sam. Zobaczył siebie w tobie, zanim ujrzał cię na oczy i naznaczając cię blizna, nie zabił cię jak zamierzał, ale przekazał ci swoje moce i dał ci przyszłość, "

Wychodzi na to, że Voldemort myślał, że Harry również może stać się potężny jak on sam, mimo a może właśnie dlatego, że obaj pochodzili z na wpół magicznych rodzin (każdy miał mugola w rodzinie).

ocenił(a) film na 10
darudee

Dzieki za odpowiedz. Duzo mi wyjasniles ale mimo wszystko wydaje mi sie troche glupie ze przepowiednia mogla dotyczyc nevilla bo wkoncu dotyczyla ona 1 a nie 2 osob.

ocenił(a) film na 6
zubek29

Dotyczyła albo Harry'ego, albo Nevilla, czyli niezależnie od wyboru Voldemorta 1 osoby. Dotyczyła Harry'ego bo Voldemort tak chciał.

ocenił(a) film na 10
zubek29

Vordemort nie znał całej przepowiedni. Znał tylko tyle co posłuchał Snape, czyli tyle "Oto nadchodzi ten, który ma moc pokonania Czarnego Pana… Zrodzony z tych, którzy trzykrotnie mu się oparli, a narodzi się, gdy siódmy miesiąc dobiegnie końca…" i dlatego wybrał Harry'ego, bo myślał, że jego dotyczy przepowiednia

ocenił(a) film na 10
katniss14

No dobra ale jak by wybrał Nevilla to by go po prostu zabił, bo przepowiednia dotyczyła Harrego? Bo przecież tak jak już wcześniej pisałem przepowiednia dotyczy 1 a nie 2 osób.

ocenił(a) film na 7
zubek29

Przepowiednia dotyczyła również Neville'a. Gdyby Voldemort wybrał właśnie jego to " on siedziałby teraz naprzeciw Harry'ego z blizną w kształcie błyskawicy na czole i ciążącą nad nim przepowiednią... Ale... czy tak by się stało? Czy jego matka oddałaby za niego życie, jak uczyniła Lily, ocalając Harry'ego? Pewnie tak..." (Książę Półkrwi, 154)

Przepowiednia dotyczyła dwóch osób, póki Voldemort nie wybrał jednego z nich.

Ważne jest to, że przepowiednia wcale nie musiała się sprawdzić (jak mówił Dumbledore). Voldemort usłyszawszy pierwszą część przepowiedni i próbując zabić Harry'ego sam doprowadził do tego, że przepowiednia się sprawdziła, naznaczył Harry'ego jako równego sobie (a mógł zamiast niego wybrać Neville'a).
Chodzi po prostu o to, że to Voldemort doprowadził do spełnienia przepowiedni, która dotyczyła dwóch chłopców, to on wybrał jednego z nich.

Czemu wybrał Harry'ego? Bo po prostu uznał, że chodzi o niego. A czemu nie poczekał? Bo się bał i chciał się pozbyć tej osoby jak najszybciej.

Przepowiednia spełniła się tak a nie inaczej ponieważ Voldemort taką ją uczynił. Równie dobrze mógł wybrać Neville'a, jego matka z pewnością oddałaby za niego życie, dzięki czemu Neville miałby "moc jakiej Czarny Pan nie zna".

użytkownik usunięty
zubek29

Przepowiednie nie mają żadnej mocy sprawczej. Sam Dumbledore o tym mówi. Spełniają się czasem, gdy ludzie wiedząc o nich, sami dążą do ich spełnienia.

ocenił(a) film na 10

"Przepowiednia dotyczyła dwóch osób", "Przepowiednie nie mają żadnej mocy sprawczej." Wreszcie jakieś sensowne wytłumaczenia, widzę że wreszcie ktoś zrozumiał o co mi chodzi w moim pytaniu. Ale i tak już wcześniej w miarę to zrozumiałem i dałem sobie spokój niemniej teraz nawet się cieszę z jaśniejszego wytłumaczenia. Dzięki ;D

użytkownik usunięty
zubek29

Więc równie dobrze taki Voldemort mógl się wypiąć na jakąś tam przepowiednię, powiedzieć: "Ja to pierd*** i nie robię", nie zaatakowałby żadnego i też by się świat toczył dalej. Tak samo jakby Tobie przepowiedzieli, że dzisiaj zabijesz takiego a takiego gościa, bo tak być musi i koniec i wiadomo, że to ściema jest, nic by Ci się nie stało, ale jeśli uwierzysz, że tak właśnie musi się stać, to zaczniesz szukać takiej osoby, która będzie odpowiadać opisowi. No i Voldemort szukał i wybrał Harry'ego.

użytkownik usunięty

Czym oczywiście uczynił głupotę, bo przez to naznaczył go jako "równego sobie" i doprowadziło go to do upadku. A jakby nie zrobił nic, to by nikogo nie naznaczył i byłby niepokonany na zawsze. Wniosek z tego taki, że Voldemort to burak, który wierzy w jakieś bajeczki i sam je wprowadza w życie.

Dodatkowo zrobił Harrego sowim horkruks em co czyniło go łatwiejszym do pokonania. Wystarczy LO zniszczyć horkruks a Voldemort sam zajl się Harrym. Gdyby Harry nie został horkuksem pewna cz esc duszy została byw Vildemircie iwec trzeba byliby go pokonać co było nie możliwe zwłaszcza że byłby szczyt jego potęgi więc stałby się niesmiertelnym

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones