PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103831}

III wojna

WW3
5,9 115
ocen
5,9 10 1 115
III wojna
powrót do forum filmu III wojna

Jako, że żywo interesuję się tematyką broni biologicznej, film mnie zaciekawił. Niestety położono w nim nacisk na oglądalność, nie realizm. Mamy więc, jak w praktycznie każdym amerykańskim filmie, kolejnego rambo, agenta FBI i dwóch podstarzałych wirusologów do pomocy. Oni to jak zwykle ratują biedne, niewinne stany zjednoczone przed złymi terrorystami spod znaku czerwonej gwiazdy. Więcej nie powiem, bo opis w filmwebie całkiem nieźle spełnia swoją rolę.

Najbardziej mnie boli brak realizmu i olewcze podejście do tematu wirusów i ich bojowego użycia. Weźmy na przykład wybór wirusa... Wirus Marburg, który wywołuje jedną z gorączek krwotocznych, chorobę marburską, po prostu nie nadaje się na broń biologiczną. Chodzi głównie o to, że jest on bardzo trudny w pozyskaniu, a zarazem nie tak śmiertelny jak jego groźniejszy brat Ebola (śmiertelność na poziomie 80%, nie tak jak to mówiono w filmie 100%). Dużo bardziej prawdopodobne jest użycie w ewentualnym ataku:
-laseczek wąglika (duża zakaźność i śmiertelność);
-pałeczek dżumy (poza wysoką śmiertelnością i zakaźnością, bardzo wydajna metoda przenoszenia- zarażone pchły);
-pałeczek Salmonelli (zalety: łatwość i niskie koszty pozyskania patogenu, łatwa dystrybucja);
-wirus ospy prawdziwej oraz sama ospa prawdziwa (wyjątkowo duża śmiertelność, wysoka zakaźność i zaraźliwość)
-no i na końcu, najbardziej zabójczy wirus na świecie- Ebola. Tylko tu śmiertelność w przypadku niektórych szczepów i postaci może sięgać 100%, niewykluczona jest ponadto kropelkowa droga zarażenia, przez co wystarczyło by bardzo niewiele czasu na zarażenie całej populacji.







I COŚ NA KONIEC. COŚ CO MNIE NAJBARDZIEJ OBURZYŁO. OSTATNIĄ SCENĄ W FILMIE JEST POMPATYCZNY TEKST, W KTÓRYM TO WYMIENIONE SĄ WSZYSTKIE NIKCZEMNE KRAJE POSIADAJĄCE BROŃ BIOLOGICZNĄ. SZKODA TYLKO, ŻE NIE WYMIENILI USA, KTÓRE MA OBECNIE JEJ NAJWIĘKSZE ZASOBY. PONADTO, PRZECHOWUJĄ ONI PATOGENY WIELU CHORÓB, KTÓRE UDAŁO NAM SIĘ WYELIMINOWAĆ, NP. OSPĘ PRAWDZIWĄ, DZIĘKI CZEMU JEDEN NIEOSTROŻNY RUCH Z ICH STRONY MOŻE POZBAWIĆ ŻYCIA NAWET SETKI MILIONÓW LUDZI!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones